W szeregach ZHR jest obecnie ok. 18 tys. harcerek i harcerzy. Kadrę organizacji tworzą pełnoletni instruktorzy i instruktorki, którzy wychowują harcerzy na podstawie wartości chrześcijańskich. W ramach ZHR w Polsce funkcjonuje łącznie ponad tysiąc drużyn harcerskich.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał w 1989 r. jako alternatywa dla działającego w PRL Związku Harcerstwa Polskiego i zrzesza tzw. niepokorne środowiska harcerzy i instruktorów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ważnymi elementami programu wychowawczego ZHR są: patriotyczne wychowanie, umacnianie tradycji i tożsamości narodowej oraz pamięć o przeszłości.
Opolska jednostka terytorialna jest jednym ze środowisk harcerskich wchodzących w skład Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zrzesza dziewczęta i chłopców w gromadach zuchowych (kl. I-IV) i drużynach harcerskich (kl. IV-VIII) oraz w drużynach wędrowniczych (powyżej VIII kl. szkoły podstawowej).
Pod czujnym okiem opiekunów młodzi zdobywają sprawności harcerskie, kultywują pamięć o wydarzeniach i postaciach historycznych, organizują konkursy i rajdy historyczne, dbają o miejsca pamięci narodowej. Angażują się również jako wolontariusze w domach opieki, hospicjach, domach dziecka. Elementem harcerskiego wychowania jest przecież niesienie pomocy potrzebującym i osamotnionym. W styczniu już po raz trzeci odbył się Bal Charytatywny pod patronatem bp. Andrzeja Czai. Cel? Zawsze ten sam: pomoc chorującemu dziecku. Dodatkowo w obliczu tragedii, która spotkała Ukrainę, druhowie zorganizowali wiele zbiórek artykułów: żywnościowych, medycznych, higienicznych itp., które zostały przekazane organizacjom niosącym pomoc Ukraińcom w Polsce i za granicą.
Warto wspomnieć, że 22 stycznia przypadła 110. rocznica urodzin bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy. On sam został harcerzem w wieku 14 lat i przeszedł wszystkie stopnie formacji harcerskiej. Po przyjęciu święceń kapłańskich nadal uczestniczył w harcerskim życiu aż do wybuchu II wojny światowej. W obozach w Stutthofie i Dachau, do których trafił w 1940 r., był animatorem życia religijnego, prowadził modlitwy, rozmowy duchowe i spowiadał. Zmarł w obozie 23 lutego 1945 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 września 2002 r. wydała dekret ustanawiający bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, patronem polskich harcerzy. /IC