Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia na skraju miasta

Przyjdźcie i zobaczcie, jak u nas jest. Zaryzykujcie, sprawdźcie, czy dacie radę żyć Ewangelią i czy do takiego świata chcecie należeć – mówi ks. Łukasz Tarnowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było to jeszcze w XX wieku. Zdzisław Mucha był wtedy w pierwszej radzie parafialnej, która z pierwszym proboszczem parafii św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie ustalała działania. – Pamiętam, że plany młodej wspólnoty były ambitne, ale musieliśmy je korygować do możliwości. Pierwszą zimę księża Misjonarze Krwi Chrystusa spędzili w małym domku. Ulica Bialska była wtedy zasypana śniegiem i ciągnik ledwo przejeżdżał. Ojcom misjonarzom zamarzła woda w kanalizacji. Specjalną lampą odmrażałem im wodne rury. Miałem 26 lat i zaprzyjaźniłem się z nimi. Pamiętam br. Franciszka, graliśmy z nim w piłkę. Cudowne chłopaki to były… – opowiada, ściskając w ręku najnowszy numer Niedzieli.

Proboszcz z mocnym uderzeniem

Reklama

Ksiądz proboszcz Łukasz Tarnowski należy do młodszej generacji kapłanów służących w urokliwej placówce Misjonarzy Krwi Chrystusa. Ma 38 lat i jest słusznej postury. Opowiada, jak to zdarzyło mu się w Gdańsku w latach licealnych, podczas zabawy w jednym z hipermarketów, znokautować przyszłego zawodowego pięściarza Izuagbe „Izu” Ugonoha. – Dla rozrywki nałożyliśmy rękawice bokserskie i sparowaliśmy. Jeden z moich ciosów powalił go na ziemię. Wyrosłem chyba jednak na porządnego człowieka – śmieje się ks. Łukasz i odsłania kulisy swojego nawrócenia: – Moje życie nie było takie pobożne od początku. Nawróciłem się, mając 17 lat. Przyjechałem wtedy na rekolekcje i pod wpływem słowa Bożego oraz osób, które tutaj spotkałem, przystąpiłem po wielu latach do szczerej spowiedzi. Był to moment zwrotny w moim życiu. Zachwycony tym, co otrzymałem od Misjonarzy Krwi Chrystusa, zapragnąłem być jak oni; w tym momencie zrodziło się moje powołanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnotowa odpowiedzialność

Posługa proboszcza trwa trzy lata i może być w danej placówce ponawiana trzykrotnie. Ksiądz Łukasz kieruje parafią już siódmy rok i w poczuciu odpowiedzialności chce ją zostawić swojemu następcy w jak najlepszym stanie.

– Bardzo porusza nas postawa wszystkich kapłanów tej parafii, a sam proboszcz nie ogląda się na innych, tylko działa; nie narzuca się. Takie podejście pociąga innych, by angażowali się na rzecz parafii – emocjonuje się Gabriela Hulbój. – Trzeba przyznać, że przed pandemią było w kościele więcej ludzi, ale trzon parafii trwa i pomaga, tym bardziej że ponownie ruszyła budowa nowego kościoła – mówi z optymizmem Agnieszka Tomczak, która z mężem Markiem i z dziećmi Ignacym i Sonią przyszła na niedzielną Mszę św.

Parafia ma być rozśpiewana

Reklama

W parafialnym kościele zjawia się na niedzielnych nabożeństwach sporo młodych małżeństw z dziećmi. Kapłani chcą skorzystać z ich inspirującej witalnej obecności. – Żona pewnego dnia powiedziała: słuchaj, proboszcz zapewnia warunki i możliwości, by w parafii powstała śpiewająca grupa – z szerokim uśmiechem opowiada historię początków scholi Krzysztof Hulbój, który z małżonką Gabrielą i dwiema córkami oraz synkiem przyszedł na Mszę św., by grać i śpiewać na chwałę Pana. Towarzyszy im małżeństwo Katarzyny i Kamila Kosiorowskich z dziećmi: Tymkiem i Ignasiem. – Niedługo w naszym repertuarze pojawią się kolędy stare i współczesne. Każdy lubi je nucić, dlatego zapraszamy przedświątecznie wszystkie chętne do śpiewania i muzykowania dzieci – wyraża swoje gorące pragnienie w imieniu księdza proboszcza rodzina Kosiorowskich. Organistka Agnieszka Kubara po częstochowskim Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej będzie również służyć fachową pomocą chcącym śpiewać w parafialnym ansamblu.

Fundamentalne duszpasterstwo

– Moje dzieci bardzo czynnie uczestniczą w życiu parafii. Syn Antoni był w tej parafii ministrantem, a teraz z księdzem proboszczem wyjeżdża na wszelkie akcje. Młodszy gra na skrzypcach i też z radością bierze udział np. w przedstawieniach parafialnych – raduje się Małgorzata Cieślak-Bieleninik, żona Jana, która przyszła na Mszę św. z młodszym synem Leonem.

Duszpasterze parafii św. Kaspra del Bufalo dostrzegają potrzebę pracy u samych fundamentów. – Pragniemy np., by młode osoby włączone w projekt „Młodzi na progu”, który przygotowuje ich do bierzmowania, pozostały w parafii na dłużej i budowały wspólnotę.

Społeczność parafialną budują również działania wolontariackie. Młodzi wierni pomagają bezdomnym pozostającym pod opieką katowickich sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. – Jeździmy do nich i pomagamy przy wydawaniu posiłków czy sprzątaniu. Jest to wolontariat na miarę sił nastolatków, budujący wspólnotę – wyjaśnia ks. Tarnowski i przypomina, że na terenie parafii działa też wspólnototwórcza drużyna ZHP. – Harcerze spotykają się w każdy piątek. Jeśli ich o coś proszę, to zawsze są gotowi pomóc – chwali kolejną grupę.

Reklama

Najnowszym pomysłem budującym lokalną społeczność są wyprawy w góry. W każdą drugą sobotę miesiąca grupa parafialna ma zdobyć jeden ze szczytów Korony Gór Polski. – Zaczynamy w najbliższym czasie od Pilska, góry w Beskidzie Żywieckim – informuje ks. Łukasz i przypomina, że w parafii trwają też przygotowania do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

– Cieszę się z tego wyjazdu, bo będę mogła poznać ludzi z całego świata. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak obecność w Kościele. Bycie w nim jest dla mnie czymś ważnym, bo określa sens życia. Dlatego modlę się, by wszystko ułożyło się dla mnie dobrze i zgodnie z Bożą wolą. W przyszłości chcę pójść na studia psychologiczne – odsłania tajemnicę duszy i rąbek swoich planów licealistka Marta Książek.

Co jeszcze można uczynić?

Na klatkach schodowych miejscowego osiedla pojawiło się ogłoszenie, że dzieci i młodzież, za zgodą proboszcza, mogą przychodzić na rozległy zielony kościelny teren i z niego korzystać, grając w kosza, siatkówkę, w piłkę nożną, czy po prostu się bawić i odpoczywać. – Wspaniałe miejsce, cieszę się, że ono jest i sprzyja rekreacji. Na terenie parafii naprawdę można wypocząć – chwali parafialną przestrzeń Ewa Witkowska, a jej mąż Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, wskazuje na wewnętrzne walory wspólnoty: – Nasza parafia jest dla nas przychodnią zdrowia duchowego. Jego opinię potwierdza Teresa Kosowska: – Nie jestem z tej parafii, ale bywam tutaj często, bo to miejsce faktycznie podnosi człowieka na duchu. W podobnej tonacji wypowiada się też Małgorzata Cieślak-Bieleninik: – Jestem szczęśliwa, że należę do tej wspólnoty. Barbara i Andrzej Sochowie również nie kryją swojego zadowolenia: – Przyjeżdżamy, bo nam się to miejsce podoba i są tutaj sympatyczni księża.

Historia

Parafia św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa powstała w 1998 r. Rok później erygowano na jej terenie sanktuarium Krwi Chrystusa z cenną relikwią Krwi Chrystusa. W 2002 r. poświęcono kaplicę św. Józefa, która do tej pory pełni rolę kościoła parafialnego, bo nadal trwa budowa świątyni Krwi Chrystusa.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota szczerych serc

Niedziela lubelska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak i archiwum parafii; aranżacja zdjęć: Andrzej Kozłowski.

Kościół św. Józefa w Cycowie w środku i na zewnątrz.

Kościół św. Józefa w Cycowie w środku i na zewnątrz.

Parafia św. Józefa w Cycowie świętuje w tym roku 100-lecie istnienia.

Historia osady sięga XV wieku, ale badania archeologiczne potwierdzają ślady obecności człowieka na tym obszarze już w epoce kamienia. Przed laty tereny te były wielowyznaniowe, co zresztą charakteryzowało Polskę do czasów końca II wojny światowej. I tak na przełomie XIX i XX wieku gminę Cyców zamieszkiwali obok siebie rzymscy katolicy, będący w przewadze grekokatolicy, ale też prawosławni, ewangelicy i żydzi.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

VIII Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych

2025-04-30 23:09

plakat organizatorów

    W sobotę 7 czerwca br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, odbędzie się VIII Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych.

Mszy świętej, która będzie sprawowana w bazylice o godz. 12.00, przewodniczył będzie ks. Jacek Kędzierski. Spotkanie rodzin rozpocznie modlitwa Anioł Pański o godz. 12.00 w bazylice łagiewnickiej, po czym nastąpi celebracja Mszy św. pod przewodnictwem ks. Jacka Kędzierskiego. Eucharystię dopełni nabożeństwo zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję