Reklama

Rodzina

Komunikacja prawdziwym wyzwaniem

Wokół tyle konfliktów, które prowadzą do narastających napięć, że w konsekwencji nawet prowadzenie zwykłej rozmowy między rodzicami czy nauczycielami a dziećmi staje się często niemożliwe.

W 2021 r. Akademia Jagiellońska (wtedy jeszcze jako Kolegium Jagiellońskie) przeprowadziła w dwóch turach Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Przedsięwzięcie to odbywało się pod patronatem ministra edukacji i nauki dr. hab. Przemysława Czarnka, prof. KUL, oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka. Spotkało się ono z wielkim zainteresowaniem, i to zarówno środowisk naukowych, jak i środowisk edukacyjnych i społecznych zaangażowanych w działania edukacyjne. Dzięki wsparciu medialnemu (m.in. TVP, Polskiego Radia, Niedzieli) niezwykle aktualne treści poruszane podczas kongresu mogły dotrzeć do szerokich rzesz odbiorców.

Kongres odbywał się pod hasłem „Wychowanie trwa wiecznie”, a jego problematyka była skoncentrowana na tym, jakie ma być wychowanie chrześcijańskie wobec współczesnych uwarunkowań społeczno-kulturowych. Wskazywaliśmy, że w obliczu różnorakich wyzwań i problemów, które niesie nam współczesność, kluczowe miejsce w niezbędnej odbudowie świata zajmuje właśnie edukacja chrześcijańska. Wychowanie jest procesem kształtowania osobowości człowieka i stąd ma tak fundamentalne znaczenie. Z perspektywy chrześcijańskiej proces wychowawczy stanowi bowiem klucz nie tylko do otwarcia człowieka na Boga, ale również do przygotowania go do odpowiedzialnego życia jako człowieka wolnego.

Zachęceni sukcesem ubiegłorocznego kongresu postanowiliśmy kontynuować nasze działania. W dniach 29-30 listopada organizujemy kolejną edycję Kongresu Pedagogiki Chrześcijańskiej. Tym razem dzieło to podejmujemy we współpracy z Tygodnikiem Katolickim Niedziela, dlatego kongres odbędzie się w Częstochowie.

Podczas tej edycji wydarzenia pragniemy skoncentrować się nad innym, niezwykle ważnym w dzisiejszych czasach zagadnieniem: komunikacji w rodzinie i w szkole. Nie jest tajemnicą, że problem ten stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań, które kształtują oblicze dzisiejszych rodzin i szkół. Skutki pandemii, tocząca się w naszym sąsiedztwie wojna, agresywne formy indoktrynacji ze strony ekstremistycznych ideologii, a także szerzące się różnorakie uzależnienia to tylko część spośród zjawisk, które mają wpływ na sytuację w rodzinie i w szkole. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na relacje osobowe w rodzinie oraz w szkole. Dzieci i młodzież poddawane wielorakim oddziaływaniom tracą zaufanie do swoich rodziców i nauczycieli. Mają także rosnące problemy w relacjach między sobą, a to rodzi konflikty i kryzysy, które prowadzą do narastających napięć. W konsekwencji nawet prowadzenie zwykłej rozmowy między rodzicami a dziećmi oraz między dziećmi a nauczycielami staje się często niemożliwe.

Reklama

Towarzyszy temu wiara we wszechmoc tzw. pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Niezależnie jednak od wielu problemów organizacyjnych czy personalnych w zdecydowanej większości przypadków reakcja tego rodzaju jest podejmowana zbyt późno i odnosi się już zwykle do skutków, a nie do przyczyn problemów.

Wielkim wyzwaniem staje się też ofensywa środowisk ekstremalnych i progresywnych, które za głównego przeciwnika obrały sobie tradycyjną rodzinę. W celu przeprowadzenia dzieła zniszczenia jej roli i znaczenia wybrały one drogę agresywnego oddziaływania na szkołę i nauczycieli. Wzmaga to napięcia i prowadzi do jeszcze większych rozterek wśród dzieci oraz młodzieży z jednej strony, a z drugiej – wśród rodziców i nauczycieli.

Żeby stawić czoła tym wyzwaniom, potrzebne są przemyślane i adekwatne strategie, ogrom wskazanych problemów wymaga już bowiem reakcji w takiej właśnie, strategicznej skali. Uświadomienie sobie potrzeby przygotowania takich działań jest głównym celem naszego przedsięwzięcia. Chcemy o tych trudnych problemach rozmawiać – nie po to jednak, by wyliczać kolejne problemy. Spotykamy się przede wszystkim po to, by rozważać, jak działać, aby skutecznie zapobiegać skutkom opisanych zjawisk i sytuacji.

Mamy nadzieję, że podczas naszych kongresowych debat i refleksji tematyka ta zostanie podjęta i otworzy to drogę do dalszych – niezbędnych – przemyśleń i działań.

Więcej informacji i szczegółowy program na: www.niedziela.pl , www.aj.torun.pl

2022-11-15 12:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turystycznie po stolicy

Niedziela warszawska 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

turystyka

Warszawa

komunikacja

wtp.waw.pl

Zabytkowy tramwaj na ulicach Warszawy

Zabytkowy tramwaj na ulicach Warszawy

To oferta nie tylko dla gości, ale także gratka dla miłośników komunikacji miejskiej.

Przejazd zabytkowymi tramwajami linii 36, T czy autobusami linii 100, pozwala poczuć powiew historii.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Warmińsko-mazurskie/ Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

2023-02-03 07:27

pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. "To niezwykłe dzieło barkowej architektury o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym ważnym nie tylko dla regionu, ale i kraju" - powiedziała PAP kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie Iwona Liżewska.

W piątek w pałacu prezydenckim odbędzie się uroczystość wpisania na listę Pomników Historii nowych obiektów. Jednym z nich będzie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii. Mianem Pomnika Historii objęto kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję