Tajemnica świętych obcowania nabrała w Krasnobrodzie nowego znaczenia. 31 października w tamtejszym sanktuarium rozstrzygnięty został konkurs „Twoja twarz znanego świętego”.
Podczas wieczornej Mszy św. zgromadziło się kilkadziesiąt osób, zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy w przebraniach opowiadali o swoich wyjątkowych świętych. O szczegółach wydarzeniach powiedział wikariusz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, ks. Łukasz Kolasa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dzień przed Uroczystością Wszystkich Świętych zorganizowaliśmy konkurs „Twoja twarz znanego świętego”. Uczestniczyło w nim ponad trzydzieści osób, przebrali się za różnych świętych, nie tylko polskich ale z całego świata. Uczestniczyliśmy we Mszy św. wraz ze „wszystkimi świętymi”, a następnie rozdaliśmy nagrody i każdy otrzymał gratulacje – wskazał ks. Kolasa, który wyrażał też wdzięczność wszystkim, zaangażowanym na różny sposób w to dzieło.
– Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali w ten konkurs, również rodzicom, którzy uszyli takie piękne stroje i przyszli tutaj do nas razem z dziećmi na finał konkursu – podkreślił ks. Łukasz.
Dzieci nie tylko przygotowały stroje ulubionych świętych, ale też zapoznały się z ich życiorysem.
Reklama
– Byłam św. Zelią Martin. To była taka matka, która żyła we Francji i chciała wstąpić do zakonu ale ze względu na problemy zdrowotne nie udało jej się. Potem miała dziewięcioro dzieci ale ostatecznie przeżyło tylko pięć córek – zakonnic. Jedna jest służebnicą Bożą a druga jest świętą – wskazała Kalina.
Podkreśliła też dlaczego warto jest przebierać się za świętych a nie obchodzić halloween.
– Halloween to taki pretekst do zabawy a święci są różnorodni, odróżniają co jest dobre a co złe. Przede wszystkim też uczą młodzież i dzieci – podkreśliła.
Podobne wydarzenia odbyły się m.in. w Moniatyczach i w Starym Zamościu. O ukazanie przykładów świętych zatroszczyli się duszpasterze, których w tym dziele wspierali rodzice, którzy pomogli przygotować i uszyć odpowiednie stroje. To przede wszystkim zasługa rodziców, że dzieci mogły poznać sylwetki świętych i wybrać postać, którą mogły pokazać podczas spotkań ze świętymi. Tym spotkaniom w wielu miejscach towarzyszyła modlitwa różańcowa oraz procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.