Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Uznanie i nowe wyzwania

Absolwenci szczecińskiej teologii nie są bezrobotni, znajdują pracę jako mediatorzy, doradcy rodzinni, asystenci rodziny, katecheci – powiedział dziekan wydziału ks. dr hab Grzegorz Chojnacki.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2022, str. V

[ TEMATY ]

immatrykulacja

Al. Wojciech Kłosowski

Podczas immatrykulacji

Podczas immatrykulacji

W poniedziałek 24 października studenci odśpiewali Gadeamus igitur na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, tym samym radośnie inaugurowali nowy rok akademicki. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, w koncelebrze uczestniczyli bp Tadeusz Lityński, pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowski i bp Henryk Wejman oraz 40 kapłanów.

W kazaniu bp Henryk Wejman zaznaczył, że tradycje szczecińskiego Wydziału Teologicznego mają swoją genezę w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, to właśnie jego wykładowcy i przełożeni, dzięki swojej ciężkiej pracy dali początek utworzonemu w 2003 r. Wydziałowi Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Inicjatywa powstania własnego dla tych ziem Wydziału Teologicznego wywodzi się z idei św. Jana Pawła II. Tę idee realizowali biskupi nad Odrą i Bałtykiem – należy tu wspomnieć wielkie zasługi bp. Kazimierza Majdańskiego (również w powstanie Uniwersytetu Szczecińskiego), abp. Mariana Przykuckiego oraz abp. Zygmunta Kamińskiego – najpierw w utworzeniu seminarium duchownego, następnie afiliacji go do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu, później do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Seminarium stało się zatem protoplastą dla naszego Wydziału Teologicznego. Należy też podkreślić wielką rolę w powstanie wydziału rektora US prof. dr. hab. Zdzisława Chmielewskiego.

Następną częścią obchodów była immatrykulacja nowych studentów (w tym siedmiu kleryków) w budynku wydziałowym, której przewodził rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński. Rektor US w swoim słowie powiedział m.in.: – W uniwersytecie studiuje obecnie 8,7 tys. studentów, tj. jest o 300 więcej niż rok temu (nastąpił wzrost o 4%), a na pierwszy rok studiów zostało przyjętych 4,5 tys. studentów, w tym 992 obcokrajowców (tutaj nastąpił wzrost o 42%). Uniwersytet zawarł na dzień dzisiejszy 57 umów dwustronnych i w ten sposób współpracuje z 230 uczelniami z 43 krajów.

Reklama

Rektor zaznaczył też, że 18 dyscyplin uniwersytetu zostało poddanych ewaluacji; 17 z nich uzyskało pełne uprawnienia, w tym Wydział Teologiczny, który uzyskał kategorię B+, ale po odwołaniu jest nadzieja, że otrzyma kategorię A. Stąd też rektor wyraził ogromne uznanie dla kadry naukowej wydziału.

W swoim wystąpieniu ks. prof. US dr hab. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego zauważył, iż wydział otrzymał z Polskiej Komisji Akredytacyjnej – pełną 6-letnią akredytację. To wszystko cieszy i zobowiązuje do dalszej wytężonej pracy naukowej i dydaktycznej.

Tradycyjnie, następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Biblijne aspekty żywotów św. Ottona – wstępny raport z badań”, który wyłożył ks. prof. US dr hab. Cezary Korzec. Odbyła się również ceremonia wręczenia nagród rektora US oraz medali 50-lecia dla zasłużonych dla diecezji w pracy naukowej na rzecz wydziału. Swoim śpiewem całą uroczystość uświetnił (wespół z klerkami) Chór Primo Vere pod dyrekcją ks. dr. Zbigniewa Woźniaka – rektora AWSD.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo na inauguracji w WSD: strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu

– Strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu i przykładem takiej świadomości wiary i zawierzenia jest św. Jan Paweł II – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 1 października przewodniczył on Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystię koncelebrował m.in. ordynariusz diecezji sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak, wykładowcy i moderatorzy seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego oraz proboszczowie alumnów pierwszego roku.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję