Reklama

Niedziela Sandomierska

Kryminalne zagadki

W tarnobrzeskim muzeum giną cenne zabytki, o ich odnalezienie proszone są dzieci i młodzież. To nie film kryminalny, ale nowa gra edukacyjna pozwalająca poznać miasto, i to co jest w nim najcenniejsze.

Niedziela sandomierska 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wizualizacja kuchni pałacowej

Wizualizacja kuchni pałacowej

Wybór tematyki gry jest chyba dla tarnobrzeżan oczywisty. Obchodzimy w naszym mieście Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich, ponadto w ubiegłym roku Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega stało się właścicielem słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Stąd pomysł, by zainteresować dzieci i młodzież tym bezcennym dziedzictwem zgromadzonym w zamku i zachęcić do odwiedzenia go, by naocznie mogli zobaczyć dzieła sztuki mistrzów europejskich, polskich, cenne zabytki, ale także same wnętrza zamkowe, oraz by docenili ich wartość i znaczenie dla polskiej kultury – mówiła Anna Żarów, wicedyrektor do spraw Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Włamanie i kradzież cennych obiektów ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega to początek fascynującej gry edukacyjnej „Śladami Kolekcji Dzikowskiej” przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Odważni, młodzi detektywi mają szansę na świetną przygodę, zabawę, a przede wszystkim na poznanie historii i dziedzictwa Dzikowa oraz Tarnobrzega. – Uczestnicy nie tylko zapoznają się z historią rodu Tarnowskich, Kolekcji Dzikowskiej, ale również z innymi ciekawostkami np.: mniej znane przyprawy i warzywa, które gościły w kuchni dworskiej. Zabawa w detektywów ma formę gry miejskiej, ale umieszczonej w przestrzeni biblioteki, w której zaaranżowane zostały: buduar hrabiny z warsztatem malarstwa miniaturowego, park dzikowski, krypta, kuchnia dworska. Zadaniem uczestników jest odnalezienie przedmiotów i odpowiedź na pytania związane z Kolekcją Dzikowską i Dzikowem. Dla ułatwienia w sali konferencyjnej można znaleźć podpowiedzi naprowadzające na właściwy trop, umieszczone na tablicach informacyjnych oraz w krótkim filmiku – informowała wicedyrektor biblioteki.

Osoby indywidualne oraz klasy szkolne, które już zdecydowały się na udział w grze, zgodnie podkreślały, że doskonale się bawiły, a zadania do rozwiązania wzbudzały prawdziwą ekscytację. Duże wrażenie na wszystkich robi aranżacja, która dowodzi zdolności i wyobraźni pracowników biblioteki, którzy przez parę miesięcy wyszukiwali, gromadzili, odnawiali, szyli, adaptowali całe wyposażenie wnętrz wykorzystywanych w grze. Grupy uczestniczące w grze zapisywane są na specjalnej tablicy, na której również dopisywane są punkty. – Można zatem sprawdzić jak wypadło się na tle innych grających – dodała Anna Żarów. Dla najmłodszych przygotowane zadania są zbyt trudne, ale pracownicy biblioteki pomyśleli i o nich. Zorganizowano również szereg zabaw i warsztatów plastycznych, nawiązujących bezpośrednio do Kolekcji Dzikowskiej oraz jej założycieli – Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich. Gra została zrealizowana dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”.

Reklama

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w zabawie w detektywów mogą to zrobić po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 15 822 22 77 (wew. 23, 26); 15 821 13 91 lub osobiście.

Gra będzie udostępniona do końca grudnia br.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod znakiem Papieża Polaka

Niedziela sandomierska 4/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

bp Edward Frankowski

Rodzina Szkół JP2

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania

Wspólne zdjęcie z bp Edwardem Frankowskim

Wspólne zdjęcie z bp Edwardem Frankowskim

W Tarnobrzegu, w Zespole Szkół Katolickich, odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Świąteczne spotkanie zorganizowała parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu jako organ prowadzący szkoły na czele z ks. prał. Janem Biedroniem. Mszy św. przewodniczył bp pomocniczy senior Edward Frankowski. Koncelebrowali kapłani z Tarnobrzega oraz duszpasterze ze szkół noszących imię świętego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele szkół oraz podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję