Głównym punktem obchodów Dnia Papieskiego, 16 października, była uroczysta Eucharystia sprawowana w miejscowej świątyni. Uczestnicy zmagań w Dubie mieli do pokonania trzy trasy o symbolicznym znaczeniu. Pierwsze trasa wynosiła 1978 metrów nawiązująca do roku wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, druga 966 metrów – to data chrztu Polski i trzecia 270 metrów nawiązująca do 27 lat pontyfikatu, by uczcić pamięć papieża Polaka. Zwycięzcy poszczególnych tras otrzymali nagrody i upominki.
Wzór i autorytet
Pragniemy, aby osoba i nauczanie Jana Pawła II było wciąż żywe szczególnie w sercach młodych Polaków – wskazał ks. Krystian Bordzań. – Takie wydarzenie z jednej strony pokazuje zainteresowanie osobą i nauczaniem Jana Pawła II i jest bardzo potrzebne do propagowania i spotyka się z bardzo pozytywną reakcją wśród dzieci i młodzieży. a z drugiej strony obecność rodziców i dziadków potwierdza to, że chcą oni, aby osoba i nauczanie papieża była wzorem dla ich dzieci i wnuków, autorytetem w życiu. Dlatego ten bieg jest po to, aby nauczanie naszego wielkiego papieża nie zostało zapomniane, aby żyło i było żywym pomnikiem w sercach młodego pokolenia – wyjaśniał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Połączył ich bieg
Reklama
W tym roku wystartowało ponad 200 osób m.in. z Biłgoraja, Miączyna, Nabroża, Klemensowa, Duba, Zawalowa. Nie zabrakło dzieci, młodzieży, seniorów czy osób niepełnosprawnych. Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy: koszulkę i wodę mineralną.
Na mecie, która usytuowana była na placu przy parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Dubie, każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal. Dodatkowo dla wszystkich uczestników był przygotowany poczęstunek. Podczas wydarzenia nie zabrakło też tańców integracyjnych, konkursów sportowych i plastycznych związanych z pontyfikatem św. Jana Pawła II oraz dmuchańców dla najmłodszych.
Uczcić rocznicę
Wydarzenie wpisuje się w obchody 30. rocznicy powstania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji, stąd duża obecność w tym biegu członków i sympatyków KSM-u. Organizatorem była Fundacja Gaudium et Spes. Współorganizatorami byli: Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Dubie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kotlicach i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Dubie. Patronat nad wydarzeniem objął Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Sponsorzy i darczyńcy biegu: Ministerstwo Edukacji i Nauki, poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Witold Marucha – wicestarosta zamojski, Starostwo Powiatowe w Zamościu i Nadleśnictwo Tomaszów oraz sponsorzy prywatni. Podziękowania za pomoc w organizacji biegu należą się także OSP w Dubie, KGW w Dubie i Gminie Łabunie.
Wydarzenie „Bieg Papieski Ziemi Zamojskiej” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Niedziela zamojsko-lubaczowska”.