Reklama

Niedziela w Warszawie

Dla modlitwy i odpoczynku

Coraz więcej osób przyjeżdża tu na rekolekcje, dni skupienia, konferencje, szkolenia, weekendy formacyjne i warsztaty. W „Dobrym Zakątku” schronienie znalazły także rodziny uchodźców z Ukrainy.

Niedziela warszawska 43/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Dom pielgrzyma

Archiwum DZ

W sierpniu br. uroczyście otwarto nowo wybudowany Dom Pielgrzyma. Pierwszy z lewej bp Piotr Jarecki

W sierpniu br. uroczyście otwarto nowo wybudowany Dom Pielgrzyma. Pierwszy z lewej bp Piotr Jarecki

Ta historia zaczyna się w 1897 r. nad rzeką Jeziorką, w tym samym roku, w którym powstaje miasto-uzdrowisko Konstancin. Ówczesny arcybiskup warszawski Wincenty Teofil Chościak-Popiel (1825 – 1912) zakupił działkę w Skolimowie i ufundował tam dom formacyjno-wypoczynkowy z przeznaczeniem dla kleryków i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

„Pałac Popiela”, bo tak zaczęto nazywać ośrodek formacyjno-wypoczynkowy w Skolimowie, nie uległ zniszczeniu ani podczas pierwszej ani podczas drugiej wojny światowej. W 1945 r., ze względu na brak pomieszczeń dla Liceum Ogólnokształcącego w Konstancinie-Jeziornie władze kościelne bezpłatnie użyczyły budynek i teren pod siedzibę szkoły. Od 1990 r. teren powrócił pod auspicje Archidiecezji Warszawskiej. Z inicjatywy najpierw kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, następnie kard. Kazimierza Nycza i bp. Piotra Jareckiego odbudowano i odrestaurowano zabytkowy budynek oraz rozpoczęto budowę Domu Pielgrzyma.

„Dobry Zakątek”

W 2018 r. kard. Kazimierz Nycz powołał fundację, której zasadniczym celem jest wspieranie funkcjonowania Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego „Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornej. Do zadań fundacji należy także inicjowanie i organizowanie działań kulturalno-artystycznych, zawodów sportowych, konkursów, gier, pomaganie młodzieży szczególnie zagrożonej wykluczeniem bądź uzależnieniami, tworzenie miejsc edukacji i rozwoju. Od 2019 r. funkcję prezesa fundacji i dyrektora Domu pełni ks. Bogusław Jankowski

– Kard. Kazimierz Nycz wyznaczył nam za główny cel działania wobec dzieci i młodzieży: zarówno w sferze wspierania nauki, edukacji, upowszechniania sportu i aktywności fizycznej, jak również, a może przede wszystkim działań na rzecz budowania silnych relacji rodzinnych, działań wychowawczych oraz religijnych, rekolekcyjnych i formacyjnych oparciu o Katolicką Naukę Społeczną – mówi Niedzieli ks. Bogusław Jankowski, dyrektor domu. – Nasze cele realizujemy przez organizowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej w tym organizację konferencji, seminariów, rekolekcji oraz wydarzeń kulturalnych, festiwali, pikników edukacyjnych i rodzinnych czy koncertów. Również we współpracy z lokalnymi władzami i urzędami działamy na rzecz lokalnej społeczności – podkreśla ksiądz dyrektor.

Reklama

Dom Pielgrzyma

Dwa miesiące temu, w sierpniu, nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Domu Pielgrzyma, który rozpoczął obsługę grup i gości indywidualnych.

– Od początku działalności Domu Rekolekcyjnego niezwykle ważna była możliwość obsługi wszystkich grup i gości w zakresie posiłków: kawowych przerw konferencyjnych, jak i posilenia się między naukami i zajęciami. Dzięki budowie Domu Pielgrzyma możemy profesjonalnie obsłużyć restauracyjnie i cateringowo każdą grupę a wcześniejsze miejsce wydzielone w Domu Rekolekcyjnym służy za kawiarenkę i miejsce spotkań dla wspólnot i grup rekolekcyjnych – podkreśla bp Piotr Jarecki.

„Dobry Zakątek” to idealne miejsce na rekolekcje, dni skupienia, konferencje, szkolenia, weekendy formacyjne i warsztaty. Mile widziane są tu grupy pielgrzymkowe, wycieczkowe, szkolne oraz osoby indywidualne. Obiekt dysponuje 70 miejscami noclegowymi.

Spacery nad Jeziorką

Kaplica – otwarta przez cały czas do prywatnego skorzystania oraz udostępniana dla grup na liturgie i nabożeństwa. To właśnie w tej kaplicy 11 września kapłan upuściół konsekrowaną Hostię, która po włożeniu do liturgicznego naczynia z wodą nie rozpłynęła się, tylko częściowo zmieniła kolor na czerwony. Sprawa jest obecnie pieczołowicie badana.

Ponadto w Zakątku jest oratorium oraz wyjątkowa Droga Krzyżowa między drzewami to te miejsca w „Dobrym Zakątku”, które sprzyjają modlitewnemu skupieniu.

Ze względu na swój rys historyczny, urokliwe położenie, miejsce to przyciąga licznych spacerowiczów, którym w przechadzkach towarzyszyć mogą wiewiórki, dzięcioły, sarny czy bobry.

Reklama

Położenie domu nad samą rzeką Jeziorką, w parku pośród wiekowych drzew, najlepiej oddaje mikroklimat całego uzdrowiska Konstancin-Jeziornej. Dodatkowo, przestronny teren umożliwia organizację zabaw integracyjnych oraz przygotowanie ogniska, grilla czy pikniku tuż nad rzeką.

Samo uzdrowisko Konstancin i jego zabytkowa część Skolimów to również niezwykłe miejsce do podziwiania wspaniałej architektury m.in. willi i pałacyków, do spacerów w Parku Zdrojowym. A także inhalacji i odprężenia w tężni solankowej wraz z naturalną wodą leczniczą.

Wszystko, co dobre

Cenną inicjatywą Fundacji podejmowaną we współpracy z Aurea Polonia jest wysyłka na Ukrainę setek apteczek pierwszej pomocy dla osób cywilnych jak i profesjonalne wyposażenie dla żołnierzy w najbardziej potrzebujących regionach.

W „Dobrym Zakątku” schronienie znalazły także rodziny uchodźców z Ukrainy, które mieszkają od początku wojny a dzieci rozpoczęły kolejny rok szkolny z rówieśnikami z Konstancina.

W fazie projektu jest kolejny ambitny projekt – „Przedszkole Wszystkich Dzieci”. Są już niezbędne pozwolenia oraz przygotowany przez pracownię architektoniczną projekt.

– Zaczynamy już zbiórkę darowizn na drugi etap budowy. Przedszkole w całości będzie zbudowane z darowizn indywidualnych – mówi Maciej Piasecki, koordynator fundacji i specjalista ds. pozyskiwania funduszy. – To piękne miejsce jest idealne zarówno do nauki, jak i zabawy i rekreacji dla dzieci. A że będzie to przedszkole przy Domu Rekolekcyjnym, również będzie unikalnym miejscem dla dzieci osób, które przyjadą na nauki, dni skupienia czy weekendy formacyjne.

Bez wątpienia Fundacja „Dobry Zakątek” włącza się w to wszystko, co dobre.

– A przecież nie ma lepszej rzeczy niż dbanie o młode pokolenie. Dlatego „Przedszkole Wszystkich Dzieci”, które ma charakter integracyjny, stawia sobie za cel przede wszystkim wychowanie do samodzielności i odpowiedzialności, bezpieczeństwo oraz rozwijanie kreatywności i zdolności najmłodszych – dodaje ks. Bogusław Jankowski.

„Dobry Zakątek” wpisuje się w mikroklimat miasta-uzdrowiska. Dzięki walorom natury jest nie tylko domem modlitwy, ale i odpoczynku. Piękne otoczenie, niezwykła architektura oraz profesjonalna obsługa to tylko niektóre z zalet obiektu. Warto tu przybyć i poczuć się naprawdę dobrze.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny etap prac zakończony

Niedziela legnicka 6/2022, str. II

[ TEMATY ]

Dom pielgrzyma

Krzeszówek

EPB (Europejska Perła Baroku)

Krzeszówek będzie służył pielgrzymom

Krzeszówek będzie służył pielgrzymom

Jest szansa, że w tym roku zostanie otwarty dom pielgrzyma.

Trwają intensywne prace przy modernizacji starej plebanii przy kościele św. Wawrzyńca, która przyjmować będzie gości przyjeżdżających m.in. do Krzeszowa. – Krzeszówek to prawdopodobnie kolebka krzeszowskiego sanktuarium. To tam przybyli najpierw benedyktyni, a następnie cystersi, którzy rozpoczęli budowę zespołu klasztornego – mówi Grzegorz Żurek, kierownik ds. sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Czy katolik powinien interpretować sny?

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 14

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Photographee.eu/Fotolia.com

Pytanie czytelnika:
Czy katolik powinien przykładać wagę do snów?

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję