Reklama

Niedziela plus

Ełk

Tworzą żywy Kościół

W Centrum Kultury 8 października odbyła się uroczysta gala jubileuszowa z okazji 30-lecia istnienia diecezji ełckiej.

Niedziela Plus 43/2022, str. XI

[ TEMATY ]

diecezja ełcka

Karol Porwich/Niedziela

Na wydarzenie licznie przybyli przedstawiciele wszystkich parafii w diecezji oraz zaproszeni goście. Biskup ełcki Jerzy Mazur, wprowadzając zgromadzonych w uroczystości, zaznaczył, że przeżywany jubileusz diecezji przypada na trudny czas, który jest naznaczony cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię COVID-19 oraz trwającą wojnę na Ukrainie.

W swoim wystąpieniu hierarcha przedstawił również kilka najważniejszych wyzwań, które stoją przed diecezją ełcką: – Kościół ełcki winien wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego i szukać odpowiedzi na pytanie: jak pomóc duchownym i wiernym świeckim w odnowieniu relacji z Chrystusem? Apelował: – Zachęcam wiernych do zrzeszania się w różnych wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. One winny być dla nas przede wszystkim szkołami świętości.

Z okazji jubileuszu diecezji została wydana publikacja pt. Ex Vita vivit! („Z życia Boga żyję”). Jest to obraz Kościoła ełckiego z jego 30-letnią historią. – W tłumaczeniu tytuł publikacji odnosi się do naszej diecezji, bo podkreśla, że Kościół ełcki żyje nie sam z siebie, ale z życia samego Boga – wyjaśnił ks. kan. dr Marcin Sieńkowski, rektor WSD. Kolejną publikacją wydaną z okazji jubileuszu diecezji jest książka o słudze Bożym ks. Kazimierzu Hamerszmicie autorstwa Grzegorza Polaka.

Świętowanie jubileuszu było także okazją do wyrażenia wdzięczności osobom szczególnie zaangażowanym w życie Kościoła i diecezji. Medal Biskupa Ełckiego został przyznany ok. 130 diecezjanom. Wśród nich zostali odznaczeni również włodarze miasta.

2022-10-18 13:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka do Wilna

Pół tysiąca pątników wyruszyło dziś w 32. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie. Przed wyjściem na 300-kilometrową trasę pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Hasłem przewodnim religijnej wędrówki, która potrwa 10 dni są słowa: „Odwagi! Ja Jestem!”.

„Pamiętajcie, Jezus jest z wami i o różnym czasie dołącza do ciebie. On podejdzie do ciebie w siostrze i bracie pielgrzymie. Wsłuchaj się w Jego głos, w to, co będzie mówił od ciebie każdego dnia” – mówił podczas Mszy św. bp Jerzy Mazur.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku: mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym. Czynnym lecz nienarzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca kilku przyjaciół.
Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień - w miarę jak ich przybywa, a chęć ich wyliczania staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasem mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być święty, ale zgryźliwi starcy to jedno ze szczytowych osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie, łaskę mówienia im o tym...

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję