Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokolenie JPII dla Ukrainy

Z udziałem 5,5 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 160 placówek na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Jej uczestnicy modlili się o pokój oraz za ukraińskich rówieśników. Mottem spotkania było, tradycyjnie, hasło Dnia Papieskiego – w tym roku: „Blask Prawdy”. Zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki środki finansowe zostaną przeznaczone na potrzeby materialne uchodźców – rodzin z Ukrainy.

Należący do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II są zobowiązani m.in. do realizowania w życiu nauczania swojego patrona. Jan Rychlicki, przewodniczący Rady Społecznej Rodziny Szkół Jana Pawła II, stara się przekazać młodym to, co i dla niego stało się kiedyś ważne, aby „do plecaka wiedzy i doświadczeń zabierali zachętę papieża, by od siebie wymagać nawet wtedy, gdy inni nie będą tego czynić”. Dawid ze szkoły podstawowej w Zręcinie chce od patrona uczyć się miłości do Polski, z kolei Emilka ze szkoły podstawowej w Orzechowcach – wytrwałości w dążeniu do celu, pomagania innym i miłości do Matki Bożej. Pielgrzymka zawsze jest też przygotowaniem do Dnia Papieskiego. Rodzina Szkół im. Jana Pawła II jest jednym z największych jego współorganizatorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hasło Dnia Papieskiego rozważali także maturzyści arch. warszawskiej. Przyjechali w dwóch grupach, w sumie prawie 2 tys. młodych. – Prawda kosztuje dużo, lecz nas wyzwala. Chcemy jej szukać, nawet jeśli jest bolesna, i wyciągać z niej wnioski. Nieważne, z której strony wieje wiatr, trzeba iść przez życie z podniesioną głową – mówili maturzyści, zapytani o to, jak rozumieją hasło ich pielgrzymki.

Papieskie „Totus Tuus”

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” – powiedział Jan Paweł II zaraz na początku swojego pontyfikatu. Nawiedzał on jasnogórskie sanktuarium wielokrotnie: jako student, kapłan, biskup i kardynał. Jako papież podczas pielgrzymek do ojczyzny był na Jasnej Górze aż sześć razy, a w 1991 r. spotkał się z młodymi na VI Światowych Dniach Młodzieży, na które przybyło ponad 1,5 mln pielgrzymów. W 1993 r., podczas spotkania z polskimi biskupami w Rzymie, podkreślił, że „znak Maryi jest wymowny również dla przyszłości (...). Doświadczenia przeszłości uczą nas, w kim szukać oparcia, kto jest największym sprzymierzeńcem Kościoła i narodu. To, co nawiązało się między Matką Bożą, Matką Kościoła, Królową Polski, a Kościołem i narodem w Polsce, jest swego rodzaju przymierzem”. On, największy z jasnogórskich pielgrzymów, w tym przymierzu trwał najwierniej i tego nadal nas uczy.

Reklama

Obok wielkiego duchowego dziedzictwa św. Jan Paweł II pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: zakrwawiony pas sutanny – przestrzelony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. Wśród pamiątek są i te zaskakujące, takie jak rower kolarski czy czarne BMW E34. Samochód wciąż można oglądać w nowej części bastionu św. Rocha.

Jasnogórski flesz

• 17 października – Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce;

• 17-18 października – pielgrzymka maturzystów diec. kieleckiej (gr. I i gr. II);

• 18-19 października – Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego w Polsce;

• 20 października – pielgrzymka ratownictwa medycznego;

• 20-21 października – konferencja naukowa „Kościół katolicki podczas II wojny światowej”, dedykowana o. Jerzemu Tomzińskiemu w pierwszą rocznicę jego śmierci;

• 21 października – pielgrzymka maturzystów diec. łomżyńskiej (gr. I); czuwanie modlitewne w intencji Polonii świata, organizowane przez księży chrystusowców;

• 21-22 października – pielgrzymka diec. włocławskiej przed nawiedzeniem Matki Bożej w znaku ikony jasnogórskiej;

• 22 października – pielgrzymka myśliwych.

2022-10-11 12:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast (8 marca) odbędzie się już po raz piętnasty

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Święto kobiet

Karol Porwich/Niedziela

Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast (8 marca) odbędzie się na Jasnej Górze już po raz piętnasty. Jego celem jest zawierzenie kobiet Maryi Królowej Polski oraz ukazanie piękna kobiecego powołania i roli niewiast w życiu rodziny i Narodu. Tegoroczne spotkanie wpisze się w trwające w Sanktuarium dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i będzie okazją do przypomnienia jego jasnogórskiego nauczania o kobiecie.

Na program spotkania złożą się: Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy (godz. 17.30), prelekcja Beaty Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zatytułowana „Jasnogórski głos bł. Prymasa Wyszyńskiego” (Sala Papieska, godz. 18.30). O tym, że „Z Nią - Maryją - wszystko jest możliwe”, śpiewając, przekonywać będzie paulin o. Piotr Stanikowski, który wykona utwory ze swojej płyty. Wieczór zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Pod znakiem krzyża

2026-06-23 10:06

Paweł Wysoki

Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie kard. Kazimierz Nycz przewodniczył w katedrze lubelskiej inwestyturze, podczas której do zakonu zostali włączeni nowi rycerze i damy.

Inwestytura to uroczysty obrzęd liturgiczny, nawiązujący do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza. Papieski zakon rycerski zrzesza osoby świeckie oraz duchownych, którzy w sposób szczególny żyją duchowością Grobu Pańskiego, wspierają chrześcijan w Ziemi Świętej oraz angażują się w życie Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję