Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WOJNA
Baza do negocjacji

Władimir Putin ogłosił mobilizację w Rosji i pseudoreferenda na zajętych ukraińskich ziemiach. Watykan nadal powtarza, że negocjacje to jedyna nadzieja na zakończenie konfliktu. Stefano Zamagni, prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, zaproponował siedmiopunktowy plan „wiarygodnych negocjacji pokojowych”. Oto on: 1. „Neutralność Ukrainy, która rezygnuje z narodowych ambicji wstąpienia do NATO, ale zachowuje pełną swobodę stania się członkiem UE, ze wszystkim, co to oznacza”. 2. „Ukraina uzyskuje gwarancję suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej. 3. „Rosja utrzymuje kontrolę nad Krymem jeszcze przez kilka lat, po czym strony zabiegają kanałami dyplomatycznymi o trwałą ugodę de iure. (...)”. 4. „Autonomia obwodów ługańskiego i donieckiego w ramach Ukrainy, której pozostają integralną częścią pod względem gospodarczym, politycznym i kulturalnym”. 5. „Gwarantowany dostęp Rosji i Ukrainy do portów Morza Czarnego w celu prowadzenia normalnej działalności handlowej”. 6. „Stopniowe znoszenie zachodnich sankcji wobec Rosji równolegle z wycofywaniem rosyjskich wojsk i uzbrojenia z Ukrainy”. 7. „Utworzenie Wielostronnego Funduszu Odbudowy i Rozwoju zniszczonych i poważnie zrujnowanych obszarów Ukrainy, do którego Rosja ma wnieść swój wkład (...)”.

WYBÓR
Nominacja biskupia

Reklama

Ksiądz Dariusz Zalewski został biskupem pomocniczym w Ełku. W ostatnim czasie był proboszczem parafii bł. Karoliny Kózkówny, wcześniej – ojcem duchownym w seminarium oraz wicekanclerzem i notariuszem w kurii. Sakrę biskupią przyjmie 29 października w katedrze w Ełku. Doświadczenie proboszczowskie – w sensie bycia blisko ludzi – dziś znaczy bardzo dużo. Już podczas swoich studiów rzymskich pomagał duszpastersko. Wygląda na to, że jest decydujące przy wyborze ze słynnego terna, czyli bezpośrednich kandydatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MIEJSCE SCHRONIENIA
Wiele nam dali

„Historia uczy nas, że wkład migrantów i uchodźców miał fundamentalne znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego naszych społeczeństw. I tak jest po dziś dzień. Ich praca, zdolność do poświęceń, młodość i entuzjazm ubogacają wspólnoty, które ich przyjmują. Jednak wkład ten mógłby być o wiele większy, gdyby był dowartościowany i wspierany przez ukierunkowane programy. Idzie o ogromny potencjał, gotowy do wyrażenia się, jeśli tylko da się jemu szansę” – napisał Franciszek w orędziu na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który w Kościele obchodzony był 25 września. Polska stała się w ostatnich czasach miejscem schronienia dla milionów uchodźców wojennych. Pisać będą o tym w podręcznikach. Nie przyjechali tylko po prośbie, ale stali się, i to niezauważalnie, bardzo istotną częścią naszego społeczeństwa. Co nam dali? Wiele. Wypełnili luki na rynku pracy. Wsparli istotną dla pracy i płacy konsumpcję. I co nie bez znaczenia – odmłodzili nasze ulice. To prawdziwe bogactwo i o tym właśnie pisze papież.

TRUDNE DECYZJE
Kłopoty finansowe Kościołów

Reklama

Musi być rzeczywiście niewesoło, skoro Konferencja Biskupów Niemieckich poinformowała o „niełatwej sytuacji finansowej” siedmiu diecezji i nadzwyczajnym kryzysowym zebraniu wysokich przedstawicieli siedmiu diecezji Bawarii, które znalazły się w kłopotach. Sprawa dotyczy przecież diecezji niemieckich, które są najzasobniejszymi Kościołami lokalnymi na świecie. Przyczyna? Odejścia z Kościoła, pandemia i inflacja, które uderzyły w niemieckich katolików. We Włoszech również zapadła bezprecedensowa decyzja. Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej zdecydowali, że przekażą swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Tutaj także powodem jest inflacja, która na tyle mocno osłabiła wartość nabywczą euro, że stosunkowo niewielkie pensje włoskiego duchowieństwa już nie wystarczają na utrzymanie.

OFIARY KONFLIKTU
KAMERUN

Napastnicy, którzy zaatakowali kościół Najświętszej Maryi Panny w wiosce Nchang (diec. Mamfe w zachodnim Kamerunie), porwali pięciu księży, jedną siostrę zakonną i dwóch świeckich oraz podpalili świątynię. Dramatyczne wydarzenie, bezprecedensowe z powodu liczby porwanych, miało miejsce 16 września. Nie są znane los ofiar ani tożsamość oprawców. Wiadomo jedynie, że chodzi o okup i że może się to wpisywać w konflikt między miejscowym rządem a grupami separatystów, który toczy się już od końca 2016 r. Grupy separatystów ogłosiły powstanie niepodległej „Federalnej Republiki Ambazonii”; twór ten nie jest uznawany na szczeblu międzynarodowym. Rebelianci walczą z reżimem prezydenta Paula Biyi, który rządzi państwem żelazną ręką już 40 lat. Obie strony dopuszczają się nadużyć i zbrodni na cywilach. Separatyści często biorą na cel nauczycieli czy właśnie przedstawicieli wspólnot religijnych.

DROGI ŚWIĘTOŚCI
Święty na Facebooku?

Reklama

„Świętość w obecnych czasach” to temat konferencji naukowej, którą na początku października zorganizuje w Watykanie Dykasteria ds. Świętych. W tym spotkaniu nie chodzi o przedstawienie programu zarządzania świętością – „produkcji” świętych, ale raczej o wskazanie dróg świętości. Z jednej strony bowiem wskazania do świętości nie zmieniają się ani o jotę (to przede wszystkim droga ewangelicznych błogosławieństw), a z drugiej – zadajemy sobie np. pytanie, jak być świętym w wirtualnej przestrzeni, w którą jesteśmy dziś zanurzeni. Obecnie, tak jak w pierwszych wiekach, a może nawet bardziej, mamy świętych męczenników – wystarczy pomyśleć o chrześcijanach, którzy obstają przy swojej wierze na Bliskim Wschodzie. Ale należy też wspomnieć najpopularniejszego i chyba pierwszego błogosławionego ery cyfrowej – Carla Acutisa. W Gdańsku rozpoczęła się peregrynacja relikwii tego młodzieńca. Ludzi przyciągają jego młodość i wierność Jezusowi w wirtualnym świecie, który tak ukochał. Pytanie jest następujące: jak tu być świętym na Facebooku?

SPRZECIW WOBEC WATYKANU
Co się dzieje z Belgią?

Po raz pierwszy na świecie grupa biskupów zatwierdziła i zaaprobowała błogosławieństwo par homoseksualnych. W przeddzień święta św. Mateusza Apostoła katoliccy hierarchowie z belgijskiej Flandrii, w tym kard. Josef De Kesel (na zdjęciu), wyrazili zgodę na błogosławienie par homoseksualnych i opublikowali liturgię tego błogosławieństwa. Zastrzegli jednocześnie, że nie ma to nic wspólnego z sakramentem. Do tej pory w kościołach niemieckich zdarzały się obrzędy błogosławienia par homoseksualnych, ale dokonywano ich co najwyżej za cichym przyzwoleniem lub bez sprzeciwu biskupów. Teraz następcy Apostołów dali wyraźne pozwolenie na takie praktyki. Tymczasem rok temu Dykasteria Nauki Wiary wyraziła mocny i jednoznaczny sprzeciw wobec błogosławienia par homoseksualnych. Tłumaczono to tym, że „błogosławieństwo przejawiałoby zamiar nie tyle powierzenia opiece i pomocy Bożej niektórych pojedynczych osób w wyżej wspomnianym sensie, ile aprobaty i zachęty do wyboru i praktyki życia, które nie mogą być uznane za obiektywnie ukierunkowane według objawionych planów Bożych”. I tu właśnie jest „pies pogrzebany”.

Jednego zabrakło

nie chcą takich sąsiadów Projekt budowy dziesięciu domków dla uchodźców z Ukrainy, które z inicjatywy abp. Grzegorza Rysia miały powstać w Łodzi, został na razie zawieszony z powodu protestów mieszkańców. Obecnie archidiecezja rozważa budowę domów w innej, niekontrowersyjnej lokalizacji. – Nie będziemy tworzyć dzieł miłosierdzia w atmosferze niezrozumienia i wojny – podsumował sprzeciw mieszkańców abp Ryś. Przypomina się przypowieść o bogatym i dobrym młodzieńcu, który zachowywał wszystkie przykazania. Na jedno tylko nie było go stać. I odszedł zasmucony. Szkoda.

2022-09-27 13:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 39/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

„Chciałbym, aby (...) także do was dotarło orędzie nadziei: także dzisiaj Pan otwiera przed wami drogę i zaprasza was do podążania nią z radością i nadzieją” – napisał Franciszek w Orędziu na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży. Będzie on obchodzony w poszczególnych diecezjach 24 listopada 2024 r. – w niedzielę, w którą obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla. Hasło ŚDM brzmi: „Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia (por. Iz 40, 31)”. W orędziu Ojciec Święty podkreślił, że młodym przyszło dziś żyć w niełatwych czasach naznaczonych dramatami. Do tego dochodzą presja społeczna, aby osiągnąć określone standardy sukcesu, oraz zmaganie się z pokusą zamknięcia się w sobie oraz oceniania rzeczywistości zza ekranu, co znieczula na innych. Papież w tym kontekście zachęca młodych do wyruszenia w drogę i stawania się pielgrzymami nadziei. Młodość to okres życia, który cechuje się największą wrażliwością. Podczas gdy młodzi są pełni ideałów, świat dorosłych potrafi często „sprowadzić ich na ziemię”, a to dla młodości jeden z gorszych scenariuszy.
CZYTAJ DALEJ

Chińczycy sami wyłączą TikToka w USA?

2025-01-18 07:33

[ TEMATY ]

USA

Chiny

Joe Biden

TikTok

media społecznościowe

Adobe Stock

Amerykanie od dłuższego czasu ostrzegają o zagrożeniach płynących z TikToka

Amerykanie od dłuższego czasu ostrzegają o zagrożeniach płynących z TikToka

Jeśli administracja Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia, że nie będzie egzekwowała prawa dot. TikToka, aplikacja zostanie wyłączona w USA 19 stycznia - oświadczyła w piątek firma. Zareagowała w ten sposób na wyrok Sądu Najwyższego pozwalający na zakazanie działalności platformy.

"Jeśli administracja Bidena nie wyda natychmiast ostatecznego oświadczenia, które zadowoli najbardziej krytycznych dostawców usług, zapewniając o braku egzekwowania nowej ustawy, niestety TikTok będzie zmuszony wyłączyć się 19 stycznia" - napisało w komunikacie kierownictwo TikToka w USA.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Zaporoża: z cierpienia Ukrainy rodzi się nowa perspektywa jedności chrześcijan

2025-01-18 13:35

[ TEMATY ]

Ukraina

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Zaporoże

bp Jan Sobiło

PAP/EPA

Pomnik ofiar Wielkiego Głodu w centrum Kijowa, Ukraina

Pomnik ofiar Wielkiego Głodu w centrum Kijowa, Ukraina

„Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest tragiczna, ale ludzie odnajdują w niej żywego Boga” - mówi Radiu Watykańskiemu bp Jan Sobiło. Wskazuje, że doznawane cierpienie zjednoczyło wszystkie Kościoły chrześcijańskie. „Po wojnie ekumenizm będzie wyglądał zupełnie inaczej. Z cierpienia Ukrainy rodzi się nowa perspektywa jedności” - podkreśla biskup Zaporoża na początku Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest coraz trudniejsza. Rosjanie ze wszystkich sił atakują kluczowe miasta, starając się je podbić, jednocześnie zmasowane ataki mają na celu sterroryzowanie mieszkańców i zmuszenie ich do porzucenia swych domów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję