Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymka tysiąca intencji

Początkowo była to pielgrzymka parafialna, z czasem nabyła rangę dekanalnej, od 8 lat ma status diecezjalny.

Niedziela sosnowiecka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Ks. Przemysław Lech

W 8. Diecezjalnej Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział blisko 900 pątników

W 8. Diecezjalnej Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział blisko 900 pątników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni z różnych stron diecezji sosnowieckiej, pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, pielgrzymowali 10 września do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Następnie pielgrzymi udali się na Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej. W sumie w 8. Diecezjalnej Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział blisko 900 pątników!

Pielgrzymów przywitał o. Franciszek Salezy Nowak, franciszkanin, wikariusz klasztoru. Przywołał słowa św. Jana Pawła II wygłoszone właśnie w tym sanktuarium: „Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w tym właśnie rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to sanktuarium, całe pokolenia Ludu Bożego ziemi, z której pochodzę, i że ja z tego skarbca czerpię. Nawet niewiele dodając od siebie – czerpię… I zawsze też miałem tę świadomość, że owe tajemnice Jezusa i Maryi, które tu rozważamy, modląc się za żywych lub za zmarłych, są istotnie niezgłębione”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego zwrócił uwagę, że przybycie do sanktuarium wiąże się z powierzaniem Bogu różnych spraw życia. Przypomniał, że Syn Boży w perspektywie najtrudniejszych wydarzeń życia, zwraca się do Ojca w modlitwie, a także prosi o nią Apostołów. – Nasz Pan tłumaczy także, dlaczego mamy się modlić. Mamy się modlić, aby nie ulec pokusie. Kiedy się modlisz, otrzymujesz z nieba wysokiego niezwykłą, niewidzialną moc. Siły na ciebie zstępują i dzięki tym właśnie siłom jesteś w stanie powiedzieć „nie” złu, które przychodzi do ciebie z podszeptem do złego – powiedział hierarcha.

Ksiądz Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, współorganizator pielgrzymki tak podsumował spotkanie: – Po raz ósmy w diecezjalnej pielgrzymce i po raz dwudziesty w pielgrzymce dekanatu olkuskiego przybyliśmy na Kalwarię. Czy od zeszłego roku ubyło nam intencji? Pewnie wiele z tych, które tu przywieźliśmy zostało wysłuchanych. Ale wiemy, że nie ubywa intencji, ale przybywa – powiedział ks. Chmieła.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duchu dziękczynienia. Archidiecezjalna pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kalwaria Zebrzydowska

archidiecezja częstochowska

Archiwum Niedzieli

Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej

3 sierpnia archidiecezja częstochowska będzie pielgrzymować do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Niedawno przeżywaliśmy trudny dla nas wszystkich czas związany z kolejną falą rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, a w związku z tym mieliśmy utrudniony dostęp do sakramentów świętych, zwłaszcza do Eucharystii i sakramentu pokuty. Wyrażaliśmy nadzieję, że ten czas szybko minie i z ufnością kierowaliśmy modlitwy do dobrego Boga za pośrednictwem Matki Najświętszej o ustanie pandemii. Dziś, z radością w sercu, możemy planować po raz 37. pielgrzymowanie naszej archidiecezji do sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Prosiliśmy Boga o opiekę i ocalenie podczas owego odcinka kalwaryjskiej drogi życia, teraz chciejmy Mu także podziękować za ocalenie.
CZYTAJ DALEJ

Chiny/ Eksplozja w zakładzie chemicznym na wschodzie kraju

2025-05-27 18:02

[ TEMATY ]

Chiny

eksplozja

wybuch

PAP/EPA/XINHUA / LI ZIHENG

Co najmniej pięć osób poniosło śmierć, a 19 zostało rannych w wyniku silnej eksplozji w zakładzie chemicznym w prowincji Szantung na wschodzie Chin – podały we wtorek państwowe media.

Do zdarzenia doszło w mieście Gaomi w zakładach Shandong Youdao Chemical około południa czasu lokalnego (rano w Polsce). Początkowo władze nie informowały o ofiarach ani zniszczeniach.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: wzrost liczby przestępstw przeciwko chrześcijanom

2025-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Niemcy

prześladowania chrześcijan

Vatican Media

W ubiegłym roku w Niemczech odnotowano znaczący wzrost liczby przestępstw wymierzonych w chrześcijan i obiekty sakralne. Władze i policja wskazują przede wszystkim na ataki fizyczne i akty wandalizmu, potwierdzono też przypadek zabójstwa.

O niepokojącym zjawisku aktów przemocy informuje "National Catholic Register". Z danych opublikowanych przez CNA Deutsch, wynika, że w 2024 roku odnotowano 111 przestępstw przeciwko kościołom – to wzrost o 20 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogółem liczba przestępstw wobec wspólnot religijnych wzrosła do 8 531. W 2023 było ich 7 029 a dwa lata wcześniej zaledwie 3 255, co oznacza wzrost o ponad 160 procent. Niepokoi też wzrost liczby przestępstw wobec członków i przedstawicieli wspólnot religijnych – aż o 22 procent, z 6 122 do 7 504 przypadków.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję