Reklama

Niedziela Przemyska

Na szlachetny cel

W Parku nad Czarnym Potokiem przy pięknej pogodzie, szczęśliwie i radośnie odbył się VII Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”.

Niedziela przemyska 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

festyn

Maciej Pitrus

Było na ludowo i z przytupem

Było na ludowo i z przytupem

Przygotowania do wydarzenia trwały przez kilka miesięcy. Wzorem wszystkich poprzednich festynów organizatorzy chcieli przede wszystkim pamiętać i mówić o Kościele ubogim, cierpiącym i prześladowanym oraz na swoją miarę dać temu Kościołowi możliwość przemawiania w czasie festynu, ale też pamiętać o nim i poza imprezą. Jednocześnie, jak zawsze dotychczas, celem była pomoc konkretnemu miejscu i konkretnym potrzebującym.

Wielkie zaangażowanie

W tym roku zbierano środki na funkcjonowanie sierocińca w Ayos w Kamerunie prowadzonego przez polskie siostry Opatrzności Bożej, które opiekują się osiemnastoma dziewczynkami sierotami. W najbliższym czasie siostry chcą ilość swoich podopiecznych zwiększyć do ok. trzydziestu.

Drugim celem, który postawili sobie organizatorzy, było opłacenie pobytu na wakacjach w Rymanowie-Zdroju ok. trzydziestoosobowej grupy dzieci z Ukrainy.

Wielkie grono ludzi dobrej woli zarówno z Rymanowa-Zdroju jak i spoza uzdrowiska wzięło udział w organizacji tego święta. Festyn zaangażował wiele dzieci, młodych i starszych, kobiet i mężczyzn, ludzi z parafii w Rymanowie-Zdroju oraz spoza niej. Dzieci np. zbierały w swoich środowiskach pluszowe zabawki, aby w akcji „Kup pluszka za piątaka” zabawki te sprzedać, a zysk ze sprzedaży przeznaczyć na wskazany cel. Młodzi kwestowali i pomagali na różne sposoby. Inne dzieci przygotowały laurki ze zdjęciami dziewcząt z Ayos własnoręcznie przyozdobione. Laurki te zabrała do Ayos s. Danuta, która pracuje w Kamerunie. Była ona gościem festynu.

Znani i doceniani pomagają

Wielkim zainteresowaniem jak zwykle cieszyła się aukcja pięknych i cennych przedmiotów. Dary na aukcję pochodziły od różnych znanych osób np. od prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Były dary od wojewody (Ewa Leniart) i marszałków podkarpackich (Władysław Ortyl, Piotr Pilch). Był dar od posła Piotra Babinetza. Darczyńcami byli również znani i doceniani lokalni artyści malarze czy rzeźbiarze.

Reklama

Każdorazowo na festynie występują znane zespoły muzyczne. Tegoroczne wydarzenie uświetnił tańcem i śpiewem ukraiński zespół Osławiany z Mokrego, który w tym roku obchodzi 50-lecie swego powstania. Festyn zakończył koncert młodego, zdolnego zespołu Orkiestra EWZ. W krótkich koncertach wystąpiły także Kinga Pojnar oraz Lidia Kasperkowicz.

Patroni festynu

Festyn objęli swoim honorowym patronatem marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz bp Stanisław Jamrozek. Patronami medialnymi były natomiast: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Fara, Radio Via, Tygodnik Katolicki Niedziela i Gość Niedzielny. Od samego początku partnerem i przyjacielem akcji jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a delegacja stowarzyszenia każdego roku uczestniczy w tym wydarzeniu.

W tym roku w festynie wzięli udział: minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz bp Stanisław Jamrozek.

Organizatorzy dziękują za pomoc innym parafiom i wspólnotom które w ten sposób włączyły się do tego dzieła. W ramach festynu na wspomniany cel kwestowano w parafiach: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój i w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Wszędzie spotykano się z hojnością i życzliwością. Do tej pory we wszystkich działaniach udało się zebrać blisko 95 tys. zł. Nie jest to jednak kwota ostateczna. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na sierociniec w Ayos i na opłacenie wakacji ukraińskich dzieci.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinnie u św. Maksymiliana

Niedziela łódzka 32/2015, str. 2

[ TEMATY ]

festyn

Archiwum parafii

Tak bawiono się w ubiegłym roku

Tak bawiono się w ubiegłym roku

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego na łódzkiej Dąbrowie już po raz czwarty połączy świętowanie uroczystości odpustowej z radośnie obchodzonym Świętem Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję