Reklama

Niedziela Podlaska

Łączą tradycję z nowoczesnością

Cieszymy się z obecności Kół Gospodyń Wiejskich i dziękujemy im za krze-wienie kultury, tradycji i dobrych obyczajów życia wspólnotowego – powiedział biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus.

Niedziela podlaska 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Koło Gospodyń Wiejskich

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Każdy mógł spróbować podlaskich wypieków

Każdy mógł spróbować podlaskich wypieków

Po Eucharystii przygotowano prezentacje lokalnych produktów kulinarnych i pokazy rękodzieła ludowego. Na scenie wystąpiły zespoły i kapele ludowe. Program uzupełniały prelekcje i panele tematyczne dotyczące kobiecości, ekologii, ziół, pielęgnacji urody i form działalności KGW.

Alina Konopka przyjechała na kongres z kołem z Małego Płocka. Panie pokonały około 160 km, by spotkać się z KGW z całego województwa. – Przyjechaliśmy, żeby skorzystać jak najwięcej. Te spotkania, prelekcje, wykłady, które są nam proponowane, są bardzo pomocne w naszym działaniu. My znamy tradycje, ale chcemy je łączyć z nowoczesnością – to wykorzystanie ziół, kosmetyków. Teraz kobiety nie są takimi babciami, jak kiedyś, ale są nowoczesne. Sama jestem babcią ośmiorga wnucząt, więc wiem coś na ten temat – zaznaczyła p. Alina.

Z kolei Krystyna Świzdor przyjechała na kongres z grupą z Nurca-Stacji. Z zaciekawieniem słuchała wykładów: – Dziś wyjątkowo jesteśmy tu, skromną, bo tylko 4-osobową grupą, ale chcieliśmy zaakcentować swoją obecność. Jesteśmy tu także we względu na szacunek dla organizatorów tego pierwszego kongresu. Chcemy też dowiedzieć się czegoś nowego. Wykłady, które do tej pory usłyszeliśmy, były bardzo ciekawe. Kupiłam nawet książkę Patrycji Hurlak. Myślę, że kolejne wystąpienia będą równie interesujące.

Reklama

Prelekcje adresowane do KGW odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Drohiczynie. Można było wysłuchać prelekcji Patrycji Hurlak – Być kobietą zachwycającą, a nie narzekającą, Moniki Cedrzyńskiej – Ziołowa apteka w przydomowym ogródku, Bożeny Jasek-Pudło – Jak ożywić działalność KGW? czy prof. Ewy Solarskiej – Ekologia w uprawach. Po wykładach prelegentki prowadziły też spotkania w małych grupach: Monika Cedrzyńska – Zastosowanie ziół w kuchni i lecznictwie, Joanna Bala – Zaangażowanie kobiet w życie społeczno-polityczne, przedstawiciel ARiMR – Kwestie formalno-prawne w działalności KGW, Dorota Pastuszak (Mary Kay) – Jak dobrze korzystać z kosmetyków.

Na scenie plenerowej w Parku Miejskim zaprezentowały się KGW i zespoły ludowe: Moko-Bęc z Mokobód, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespół Tęcza z Nurca Stacji, Polne Maki z Dołubowa, Zespół Seniora z Drohiczyna. Przez cały czas trwania wydarzenia, w alejkach w Parku Miejskim dostępne były stosika KGW, twórców ludowych, a także KRP, Unitas, ARiMR, Nadleśnictwa Nurzec. Msza św., prezentacje kół i ich dorobku, prelekcje, warsztaty, koncerty, a do tego dużo rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń – tego doświadczyli uczestnicy pierwszego Podlaskiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morze i sacrum. Wyjazd KGW z Czechowic

[ TEMATY ]

Koło Gospodyń Wiejskich

zaślubiny Polski z morzem

Maria Bartoszek

Uczestnicy wyjazdu nad morze.

Uczestnicy wyjazdu nad morze.

Na trasie wyjazdu nad morze znalazły się miejsca sakralne.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Czechowic Górnych zaznaczają swoją obecność na różnych wydarzeniach o charakterze kulturalnym czy religijnym. Nieraz można tam posmakować wypiekane przez KGW i znane w regionie czechowickie kołacze.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję