Reklama

Niedziela Przemyska

Cel i sens istnienia

Jestem pewien, że dla wielu z nich będzie to czas umocnienia, odświeżenia i odbudowania relacji z Bogiem – mówi o. Piotr Kantorski, jeden z organizatorów tegorocznego FSM-u.

Niedziela przemyska 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Biuro Prasowe Franciszkańskich Spotkań Młodych

Grupa dzielenia na polu namiotowym

Grupa dzielenia na polu namiotowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kalwarii Pacławskiej odbyło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Na miejsce przybyło ponad 500 młodych ludzi z całej Polski, by przez sześć kolejnych dni wspólnie odkrywać cel i sens istnienia człowieka.

Po dwóch latach przerwy wróciło najstarsze katolickie spotkanie dla młodzieży. Hasłem tegorocznego FSM-u jest „Istnienie”. – Po wielu miesiącach separacji, rozłąki, chcemy znów doświadczyć, że Pan Bóg powołał każdego z nas do istnienia we wspólnocie, w Kościele, w relacji z drugim człowiekiem. Wierzę, że najbliższy tydzień pozwoli młodym ludziom zrozumieć cel ich istnienia, cel ich życia. Jestem pewien, że dla wielu z nich będzie to czas umocnienia, odświeżenia i odbudowania relacji z Bogiem – mówi o. Piotr Kantorski, jeden z organizatorów Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poszukiwaniu nauczyciela

Przez całą niedzielę kalwaryjskie wzgórze zapełniało się młodymi ludźmi, którzy przyjechali z całej Polski. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala. W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje w życiu nauczycieli. Pierwszymi nauczycielami są rodzice i dziadkowie. – To ci, którzy pokazują nam jak żyć i co robić, by to życie było dobre – wyjaśnił. Później pojawiają się nauczyciele i wychowawcy w szkole, w czasie studiów i potem w życiu. – Ważne, abyśmy znaleźli sobie dobrych nauczycieli, którzy będą nas uczyć „dobra, prawdy i piękna” – dodał. Ale uwaga o nauczycielach odnosi się także do tych, którzy prowadzą człowieka po ścieżkach wiary.

Najwspanialszym nauczycielem człowieka jest Jezus Chrystus. – On jakby w odpowiedzi na prośbę jednego ze swoich słuchaczy uczy nas najpiękniejszej modlitwy, w której Boga każe nam nazywać Ojcem – podkreślił kaznodzieja. To radosna prawda, że Bóg jest Ojcem miłosiernym, że zawsze człowieka przyjmuje, wybacza mu i udziela potrzebnych łask. – Mamy więc godność dziecka Bożego, która pozwala nam zachować cnoty chrześcijańskie: wiarę, nadzieję, miłość. Ona każe nam być ludźmi nadziei i pozwala nam być blisko Boga – dodał abp Szal.

Reklama

Metropolita przemyski powiedział też do uczestników 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, że ich wysiłki i pobyt na „Jasnej Górze Podkarpacia” są próbą znalezienia Boga, wniknięcia w Jego Istotę. – Wsłuchujmy się w słowo Boże, które będzie padać do nas zapewne wiele razy przez różne spotkania, śpiew, muzykę, konferencję, ale także przez chwilę ciszy – zachęcił hierarcha.

Następnie odbył się koncert zespołu MUODE KOTY, który porwał uczestników do wspólnej zabawy.

Przestrzeń przeżywania wiary

– Uczestniczę we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych po raz siódmy, w tym po raz piąty jako członek scholi. Przyjeżdżam na Kalwarię, bo FSM jest dla mnie przestrzenią do przeżywania wiary i wyrażania jej w taki sposób, w jaki ją rozumiem i czuję. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to dla mnie Kościół młody, żywy, pragnący odkrywać miłość Boga. To doświadczenie wspólnoty Kościoła, który podnosi mnie, gdy mam chwilę zawahania i w którym, mimo młodego wieku, mogę służyć. To wspólnota, która istnieje i będzie istnieć, bo On jest – opowiada Dawid Juraszek, FSM-owicz i członek scholi FSM.

Należy dodać, że Franciszkańskie Spotkanie Młodych to także czas wspólnego uczestniczenia w konferencjach, wsłuchiwania się w słowo Boże i dzielenia się swoją wiarą w czasie zajęć w grupach. Ważną przestrzenią dzielenia się wiarą przez młodych ludzi jest wspólnota, która zawiązuje się w miedzyczasie. Wspólne biwakowanie na polu namiotowym, uczestnictwo w warsztatach tematycznych czy zajęcia sportowe sprzyjają budowaniu wspólnotowej atmosfery braterstwa.

Franciszkańskie innowacje

Uczestnicy tegorocznego spotkania mieli też okazję przyjrzeć się bliżej postaci św. Franciszka z Asyżu. Brat Piotr Reizner, poprzedni dyrektor FSM, w jednej z homilii skupił się na postaci św. Franciszka, założyciela zgromadzenia, które otacza opieką duszpasterską „Jasną Górę Podkarpacia”, czyli Kalwarię Pacławską. To św. Franciszek wskazał swoim braciom, aby mówili innym o Chrystusie na wszelkie możliwe sposoby, w ostateczności słowami.

Reklama

Dlatego też po Mszy św. uczestnicy FSM najpierw spotkali się w grupach dzielenia, zgłębiali tegoroczny temat spotkania, którym jest słowo „Istnienie”, a następnym punktem programu było spotkanie z Karolem Okrasą, znanym polskim kucharzem, autorem i prezenterem telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej. Dał on piękne świadectwo wiary i realizacji pasji życiowej.

Kolejną innowacją tegorocznej edycji spotkania były specjalne zawody w Bumper Ball. Po wcześniejszym zgłoszeniu drużyn uczestnicy mogli podjąć zdrową i zabawną rywalizację sportową.

Program tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych był bardzo bogaty. Obok wspomnianych innowacji, uczestnicy mogli wziąć udział w spektaklu teatralnym Lilia. Codziennie wszyscy gromadzili się w bazylice kalwaryjskiej, aby wziąć udział w krótkiej modlitwie i zasłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej Słuchającej. Była też możliwość wzięcia udziału w seansach kina nocnego. To był czas budowania przyjaźni

W programie tegorocznego spotkania nie zabrakło czasu także na zabawę, wypoczynek (zawody sportowe, koncerty, wieczór filmowy), integrację (spotkania w grupach dzielenia), oraz modlitwę (nabożeństwa, Eucharystie). Nowym punktem były warsztaty, które dawały uczestnikom praktyczną możliwość rozwoju w rożnych obszarach (m.in. warsztaty rękodzielnicze, medialne, z psychologii, duchowości, czy rozwoju osobistego).

Najlepszym podsumowaniem przeżywania FSM-u jest świadectwo Kamili: – Na Franciszkańskie Spotkanie Młodych przyjeżdżam od kilku lat. To dla mnie zawsze czas odkrywania czegoś nowego: w sobie, w relacji z Panem Bogiem i innymi ludźmi. To czas ogromnej radości i budowania przyjaźni. To czas na to wszystko, co najważniejsze, za czym na co dzień zdarza się tęsknić – mówi Kamila, uczestniczka FSM-u.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ach, co to był za tydzień!

Niedziela przemyska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Biuro Prasowe FSM

Nie bójmy się dzisiaj z odwagą głosić Chrystusa – zachęcał bp Edward Kawa

Nie bójmy się  dzisiaj z odwagą głosić Chrystusa – zachęcał bp Edward Kawa

Wierzę, że był to czas odkrywania bliskości Pana Boga w drugim człowieku, naturze, pięknie liturgii oraz tego, że Kościół jest młody, żywy i ma się naprawdę dobrze – mówił o. Marcin Drąg, dyrektor FSM.

Dobiegło końca 36. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM). Każda edycja ma swój temat przewodni, który towarzyszy i prowadzi uczestników w trakcie spotkania. Tegorocznym hasłem była: „Doga”.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję