Reklama

Niedziela Sandomierska

Wieczór sztuką zdobiony

W Kinie za Rogiem Café Rzeszów odbył się wieczór pod nazwą „Romans z literaturą”, który był okazją do spotkania ze światem literackim nie tylko Rzeszowa.

2022-07-26 14:40

Niedziela sandomierska 31/2022, str. VII

[ TEMATY ]

spotkania literackie

Archiwum prywatne

Uczestnicy panelu poetyckiego

Uczestnicy panelu poetyckiego

Na zaproszenie Fundacji Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce spotkali się pisarze, poeci, blogerzy, wydawcy, a wszystko w otoczeniu malarstwa Magdaleny Kunas i w oprawie muzycznej Beaty Oliwy. Pomysł na zorganizowanie takiego spotkania zrodził się z potrzeby zintegrowania oraz pokazania młodej sceny literackiej. Młodej nie tylko wiekiem, ale debiutem literackim, bo debiutować w świecie literatury można w każdym wieku. Tak naprawdę wchodząc do księgarni, czy zamawiając książkę przez Internet często nie zdajemy sobie sprawy, że bierzemy do rąk dzieło pisarza czy poety z Podkarpacia. Stąd członkowie Fundacji oraz środowiska literackie postanowiły pokazać, że mamy w regionie mnóstwo zdolnych literatów, tylko ciągle ich nie znamy. Podczas wieczoru w trzech blokach tematycznych – literackim, poetyckim i blogerskim – spotkali się pisarze, aby mówić o swoich pisarskich pasjach, emocjach i drodze do wydania pierwszych książek. Anna Ziobro, Karolina Winiarska, Małgorzata Matwij, ks. Wojciech Kania z Sandomierza, Beata Rogalska z Warszawy, Jadwiga Buczak, Joanna Prejzner, Małgorzata Szepelak mówili o swoich początkach pisarskich, emocjach towarzyszących wydawanym książkom i tomikom poetyckim, a blogerka Aleksandra Szponar i Anna Nowicka-Bala z warszawskiego wydawnictwa DLACZEMU mówiły o całej drodze wydawniczej i wadze promowania się literatów. Te rozmowy były doskonałym „podręcznikiem” dla każdego początkującego literata – wskazywała Małgorzata Matwij – współorganizatorka spotkania – który musi przyjąć do wiadomości zasadę, że czytelnik go sam nie znajdzie. Musi mu wyjść naprzeciw i pokazać swoje dzieło. Nie można się wstydzić autopromocji. Inaczej nasze książki będą stać na półkach tylko w naszych domach – mówiła Małgorzata Matwij. „Romans z literaturą” w zamyśle organizatorów ma być wydarzeniem cyklicznym, już trwają przygotowania do kolejnej edycji. W grę wchodzi nie tylko Rzeszów, ale także inne miejsca, także poza regionem. Po pierwszym spotkaniu już było widać swoisty „głód” takich wydarzeń, zwłaszcza łączących literaturę, malarstwo i muzykę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O co tak naprawdę „chodzi” w adoracji?

2022-08-17 08:46

[ TEMATY ]

duchowość

adoracja

Magdalena Pijewska/Niedziela

Słyszymy to słowo na każdym kroku, w naszych miastach spotykamy kaplice adoracji, ale czy tak właściwie zastanawiamy się czym ta adoracja naprawdę jest? Jaki jest jej sens i jakie może przynieść owoce?

Wierzę mocno w to, że adoracja Boga jest najważniejszą sprawą w podtrzymywaniu tego świata w komunii z Bogiem i jednocześnie największą ochroną dla naszego świata przed zatraceniem się w grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Adrian Put zamieszka w Gorzowie

2022-08-16 13:13

[ TEMATY ]

diecezja

gorzów

Bp Adrian Put

Kamil Krasowski

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put wkrótce zamieszka na plebanii katedralnej w Gorzowie Wlkp.

Taką wiadomość przekazał ks. Zbigniew Kobus 15 sierpnia na zakończenie uroczystości odpustowych w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Przyjmujemy księdza biskupa Adriana z radością, sądząc że jego obecność w Gorzowie będzie korzystna zarówno dla duszpasterstwa, jak i pozwoli na nowe impulsy duszpasterskie dla północnej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – powiedział proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Adam Lewandowski - odnowiciel katedry i parafii

2022-08-17 12:34

Ks. Mieczysłąw Puzewicz

Ks. Adam Lewandowski

Ks. Adam Lewandowski

Ksiądz Adam Lewandowski służy w lubelskiej archikatedrze od 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję