Reklama

Niedziela Sandomierska

Priorytety: edukacja i ekologia

Rozstrzygnięto konkurs zorganizowany w ramach akcji „Stawiamy na edukację”, organizowany przez Zakłady Chemiczne „Siarkopol”.

2022-07-19 14:02

Niedziela sandomierska 30/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ekologia

edukacja

Tarnobrzeg

Archiwum szkoły

Najlepszy projekt zgłosiła Sp nr 10 im. Janusza Korczaka z Tarnobrzega

Najlepszy projekt zgłosiła Sp nr 10 im. Janusza Korczaka z Tarnobrzega

Otrzymaliśmy łącznie piętnaście wniosków ze szkół z terenu Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Wybór tego zwycięskiego był bardzo trudny. Większość szkół przedstawiła bardzo ciekawe i oryginalne propozycje – zarówno w kwestii doposażenia, jak i pomysłów na akcje promujące ekologię. Zgodnie z regulaminem w tym roku mogliśmy jednak nagrodzić tylko jedną placówkę – mówił Mateusz Kutrzęba, Wiceprezes Zarządu Spółki Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.

Komisja konkursowa wybrała wniosek zakładający realizację przedsięwzięć, które pozwolą prowadzić edukację kulturalną, teatralną, muzyczną, a także przyrodniczą w sposób bardziej nowoczesny i spektakularny. Projekty, które zostały w nim opisane, będą służyć całej społeczności szkolnej przez długie lata. Za najlepszy projekt uznano ten zgłoszony przez SP nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu. Zakłada on przebudowę szkolnej auli, która jest jedną z wizytówek szkoły. To tam odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości, pokazy i występy. To miejsce, w którym dzieci mogą realizować swoje pasje i rozwijać się w dziedzinach związanych z szeroko pojętą kulturą i występami scenicznymi. Aula ma jednak już swoje lata, wymaga remontu, a także doposażenia. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Zakłady Chemiczne „Siarkopol” możliwy będzie m.in. zakup i montaż nowej kurtyny, oświetlenia i rolet, a także krzeseł dla widowni. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę akcję, gdyż taki rodzaj partnerstwa publiczno-prywatnego i takie działanie na rzecz społeczności są niezwykle wartościowe. Dzięki firmie Zakłady Chemiczne „Siarkopol” możemy zrealizować nasze plany. Pozyskane środki finansowe przekażemy na poczet remontu auli, miejsca bardzo ważnego, a równocześnie najmniej doinwestowanego. Z racji, iż ponad 10% naszej społeczności uczniowskiej to dzieci z wszelkimi zaburzeniami ruchowymi i rozwojowymi, uwzględniając ich potrzeby, narodził się pomysł stworzenia w ramach projektu ekologicznego „Szkolnego ogrodu sensorycznego”. Będzie to swoista oaza przyrodnicza, która szczególnie posłuży potrzebom rozwojowym wspomnianych dzieci, ale i nie tylko. Jesteśmy bardzo dumni, że komisja konkursowa wybrała właśnie nasz wniosek – mówił Paweł Paradowski, dyrektor SP nr 10 w Tarnobrzegu. W ramach projektu ekologicznego zwycięska placówka zadeklarowała się stworzyć „Szkolny ogród sensoryczny”, będący miejscem ćwiczeń i zabaw na świeżym powietrzu. W planach jest między innymi stworzenie kwietnej łąki, miejsca, w którym dzieci mogłyby obcować z przyrodą, a wokół niej ścieżki wykonanej z różnych materiałów, po której uczniowie mogliby chodzić boso, stymulując zmysł dotyku. Projekt zakłada ustawienie tablic z opisami roślin łąkowych, a także ławek, karmników dla ptaków i budek lęgowych. Całość ma stworzyć doskonałe miejsce do obserwowania otaczającej nas natury i do edukacji przyrodniczej. Konkurs adresowany był do szkół podstawowych z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Placówki edukacyjne składały wnioski, w których wskazywały przeznaczenie środków finansowych, o które się ubiegają, i uzasadniały, dlaczego to one powinny uzyskać wsparcie. Dodatkowo miały za zadanie przedstawić pomysł na akcję ekologiczną, którą zrealizują w przypadku wygranej w konkursie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sprzęt

Niedziela sandomierska 39/2021, str. II

[ TEMATY ]

straż pożarna

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Strażakom podziękowano za ofiarną służbę

Strażakom podziękowano za ofiarną służbę

Jednostki OSP w mieście zostały doposażone.

Zakupy zostały zrealizowane dzięki wsparciu MSWiA oraz budżetu miasta. Dariusz Bożek, prezydent miasta, przekazując nowy sprzęt podziękował strażakom za ich ofiarną służbę na rzecz mieszkańców miasta. Podkreślił, że w obecnych czasach strażacy OSP udzielają pomocy w bardzo różnych sytuacjach – poczynając od walki z ogniem, żywiołami wody i wiatru, ale także wspierają w walce z pandemią. Każda jednostka otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł na umundurowanie i sprzęt przydatny w zwalczaniu COVID-19. Jednostki OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (Sobów, Mokrzyszów i Wielowieś) otrzymały dodatkowo po 5 tys. zł na zakup sprzętu. Jednostki spoza systemu, otrzymały łącznie 6250 zł na zakup defibrylatora AED oraz pilarki spalinowej do drewna. Dodatkowo MSWiA przekazało 3,5 tys. zł na zakup umundurowania MDP – dzieci dla jednostek z Ocic, Dzikowa i Zakrzowa. Jednostki z KSRG pozyskały również wsparcie po 10 tys. zł na zakup sprzętu i umundurowania z WFOŚiGW w Rzeszowie. Łączna wartość to kwota ponad 90 tys. zł. Symbolicznego przekazania wyposażenia dokonał prezydent Dariusz Bożek w towarzystwie: Komendanta miejskiego PSP w Tarnobrzegu bryg. Mariana Roga i Prezesa Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Tarnobrzegu dh. Edwarda Szlichty, na ręce prezesów i naczelników OSP.

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

2022-08-15 08:57

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; wydarzenie, które upamiętnia koniec ziemskiego życia Matki Jezusa. Jeszcze w VI wieku dzień ten czczono pod nazwą „Zaśnięcia Matki Bożej”. Święto szybko rozprzestrzeniło się na zachodzie Europy i w VIII wieku stało się jedną z najważniejszych uroczystości, tuż po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W Polsce wiąże się ono ze zwyczajem święcenia kwiatów i ziół, które zgodnie z tradycją mają zapewnić ochronę przed chorobami oraz błogosławieństwo. Nie wszystkie fakty i legendy związane z tym świętem są powszechnie znane.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni Maryi. Stulecie parafii w Motyczu

2022-08-17 12:31

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia w Motyczu, doświadczona podpaleniem kościoła w lipcu 1994 r., obchodziła stulecie istnienia w niedzielę 31 lipca 2022 r. W dniu 25.03.1922 r. erygował ją pierwszy wyświęcony w wolnej Polsce biskup lubelski Marian L. Fulman. Parafialnym uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Anielskiej przewodniczył Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję