Reklama

Niedziela Rzeszowska

W Ekwadorze realizują swoje powołanie

Biskup Jan Wątroba odwiedził rzeszowskich misjonarzy pracujących w archidiecezji Portoviejo w Ekwadorze.

Niedziela rzeszowska 30/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ekwador

bp Jan Wątroba

Ks. Łukasz Hendzel

Na pamiątkę wizyty w Ekwadorze bp Jan Watroba otrzymał kapelusz

Na pamiątkę wizyty w Ekwadorze bp Jan Watroba otrzymał kapelusz

Okazją była uroczystość konsekracji bp. Krzysztofa Kudławca. Oprócz niego w kraju na równiku pracują jeszcze dwaj nasi misjonarze: pochodzący z Rzeszowa ks. Dariusz Miąsik oraz pochodzący z Jasła ks. Szymon Piękoś.

W pierwszych dniach pobytu w Ekwadorze bp Jan został przyjęty przez ks. Szymona Piękosia. Jest on proboszczem parafii św. Ignacego Loyoli w Sucre 24 de Mayo. Ksiądz Szymon ma rozległą terytorialnie parafię, bo z posługą duszpasterską dociera do 63 kaplic dojazdowych, w których kilka razy w roku jest sprawowana Msza św. W katechizacji dzieci i młodzieży wspierają go świeccy katechiści, a w prowadzeniu grup parafialnych, także inne osoby aktywnie angażujące się w życie parafii. Biskup Jan Wątroba przebywał w tej wspólnocie dwa dni. W tym czasie modlił się z wiernymi na Eucharystii w kościele parafialnym i w kaplicy dojazdowej pod wezwaniem św. Róży z Limy. Szczególnym momentem pobytu w Sucre był wspólny obiad z osobami starszymi, chorymi i ubogimi, które 3 razy w tygodniu korzystają ze stołówki, prowadzonej przez wolontariuszy Caritas. Stołówka funkcjonuje od kilku miesięcy i znajduje się w nowo wybudowanym budynku Caritas. To bardzo potrzebne dzieło mogło zaistnieć dzięki wsparciu finansowemu Referatu Misyjnego Diecezji Rzeszowskiej. Jak podkreślił ks. Szymon w rozmowie z bp. Janem, bez tych funduszy trudno byłoby ukończyć budynek własnymi środkami. Ksiądz Szymon dziękował również diecezji rzeszowskiej za zakup samochodu, niezbędnego w jego pracy misyjnej. W tym przypadku Referat Misyjny Diecezji Rzeszowskiej sfinansował zakup auta wraz ze Stowarzyszeniem Miva Polska.

Po odwiedzinach Sucre 24 de Mayo i ks. Szymona, w kolejnych dniach pobytu w Manabi (terytorium Ekwadoru, do którego należy archidiecezja Portoviejo) bp. Janowi towarzyszył ks. Dariusz Miąsik. Jego staż pracy w Ekwadorze wynosi 20 lat, a przybył on do diecezji Portoviejo razem z ks. Krzysztofem Kudławcem. Ksiądz Dariusz obecnie jest proboszczem miejskiej parafii św. Kajetana w Chone. Jest to duża parafia, licząca około 27 tys. wiernych. W posłudze proboszczowskiej wspiera go wikariusz – ks. Luciano Murillo, świeccy katechiści, wolontariusze oraz hiszpańskie zgromadzenie sióstr zakonnych – Służebnic Domu Matki. Biskup Jan w parafii św. Kajetana odprawił niedzielną Mszę św., po której spotkał się w ogrodzie parafialnym z licznie przybyłymi wiernymi. W czasie tego niezwykłego spotkania dzieci i młodzież przedstawiły krótki program artystyczny, a katechiści, poprzez muzykę i taniec, zaprezentowali ekwadorski folklor. Po zakończeniu części oficjalnej parafianie podchodzili do biskupa z prośbą o indywidualne błogosławieństwo. W parafii ks. Dariusza również wybrzmiała wdzięczność wobec bp. Jana za finansową pomoc diecezji rzeszowskiej. Referat Misyjny naszej diecezji także i tu, w dużej części, sfinansował zakup samochodu dla misjonarza oraz przekazał pieniądze na generalny remont dachu na kościele parafialnym.

Reklama

W czasie pobytu w Chone u ks. Dariusza nadszedł dzień sakry biskupiej ks. Krzysztofa Kudławca w Daule. Po blisko 4-godzinnej podróży bp Jan dotarł do Daule – stolicy nowo utworzonej diecezji.

Pobyt bp. Jana Wątroby w Ekwadorze dobiegł końca 27 czerwca. Po odprawieniu Eucharystii, wraz z abp. Eduardo Jose Castillo Pino w Seminarium Duchownym Diecezji Portoviejo, bp Jan udał się na lotnisko w Guayaquil. Czas spędzony w tych miejscach, w których już od lat pracują polscy misjonarze, przyniósł wiele wzruszających chwil, spotkań i świadectw o ich pięknej posłudze. Dotyczy to rzeszowskich misjonarzy, ale także z Częstochowy ks. Janusza Wielgosa, z Sandomierza ks. Macieja Rączkiewicza, z Kalisza ks. Łukasza Więcława i z innych polskich diecezji. W sposób oczywisty warunki ich misyjnej pracy różnią się w wielu względach od tych w Polsce, jednak można było doświadczyć tego, że cieszą się oni autorytetem, szacunkiem, wsparciem i modlitwą wiernych świeckich, którzy za każdym razem, wobec biskupa z Polski, okazywali wielką wdzięczność za tych kapłanów, którzy opuścili rodzinne strony i realizują powołanie misyjne w Ekwadorze.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba: Czeka nas wielka praca, aby pomóc księżom we właściwym rozeznawaniu

[ TEMATY ]

rodzina

bp Jan Wątroba

Eliza Bartkiewicz/BPKEP

- Na kwestię duszpasterstwa rodzin trzeba spojrzeć całościowo, tak jak Franciszek proponuje w adhortacji „Amoris laetitia” – mówi bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Jednym z tematów 378. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie były dziś sprawy Rady ds. Rodziny i przygotowywany dokument Episkopatu na ten temat.

Bp Wątroba informuje, że podczas obrad biskupów „byliśmy świadkami poszerzonej i pogłębionej dyskusji nad treścią a nawet samym kształtem dokumentu Episkopatu, nad którym prace trwają już od pewnego czasu”.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję