Oświęcimscy salezjanie z młodymi przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzież, której bliska jest duchowość salezjańska, gromadzi się co miesiąc na spotkaniach w Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu, gdzie rozmawiają na ważne tematy związane z wiarą, sakramentami.
Przygoda na 3 lata
Reklama
– Główna idea przygotowania jest taka, aby ŚDM nie były tylko kilkudniowym doświadczeniem w 2023 r., fajną imprezą na wyjeździe, ale ważna jest dla nas formacja, przygotowanie, zawiązywania wspólnoty – mówi ks. Paweł Bróż SDB. Jak tłumaczy, przygotowania trwają 3 lata. – Pierwszy rok polegał na formacji liderów, którymi zostało kilkoro osób spośród starszej młodzieży. Teraz w drugim roku są to spotkania comiesięczne – u nas w soboty – dla wszystkich chętnych, w przygotowaniu i przeprowadzeniu których liderzy odgrywają kluczową rolę. Na każde spotkanie współbracia z naszego seminarium w Krakowie przygotowują konspekty. Spotkania zaczynamy modlitwą. Następnie jest konferencja na dany temat, później bywa praca w grupach, czasami gry i zabawy służące integracji uczestników. Kończymy dłuższą formą modlitewną, np. Mszą św., adoracją czy innymi nabożeństwami – dopowiada ks. Paweł. W ramach spotkań oświęcimska młodzież uczestniczyła w 30. Savionaliach w Krakowie. – To był czas modlitwy i wspaniałej zabawy. Radością jest to, że nasza młodzież zwyciężyła w Turnieju Dominikowym, którego nazwa nawiązuje do patrona młodzieży św. Dominika Savio. Rywalizowaliśmy z wszystkimi placówkami obecnymi na Savionaliach, czyli inspektorialnym święcie młodych. Startowały 8-osobowe drużyny, a większość konkurencji odbyła się na zasadzie wyścigów rzędów – precyzje ks. P. Bróż.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najbliższe spotkanie planują we wrześniu, jednak w wakacje nie zapominają o ŚDM, czego przykładem są chociażby rekolekcje, w których będą uczestniczyć 28-31 lipca w Krakowie na Łosiówce.
Zespół Łaska
Młodzież przygotowująca się do wyjazdu na ŚDM do Lizbony tworzy również Zespół oratoryjny Łaska. 8 lipca wystąpili na pierwszym z koncertów w ramach Boskiego Grania, który odbył się na placu św. Jacka w Oświęcimiu.
Formacja i wakacje
U salezjanów w Oświęcimiu odbyły się też Kwartalne Dni Skupienia, na których również poruszono kwestię ŚDM. Odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowe w Inspektorii Krakowskiej i za centrum krajowe duszpasterstwa młodzieżowego dla całej Polski salezjańskiej ks. Andrzej Król podkreślił, że z całej Polski udało im się zebrać ponad 25 grup, które pojadą na ŚDM. W planach mają m.in. przejazd autokarami po salezjanskiej Europie, gdzie będą chcieli zwiedzić miejsca związane ze św. Janem Bosko. – Buduje mnie to, że udało się zmobilizować całą Polskę salezjańską, czyli 4 nasze inspektorie i 2 inspektorie sióstr. Nasi klerycy są bardzo zmotywowani, przygotowują spotkania formacyjne i wakacyjne rekolekcje. To ma na celu naszych młodych uskrzydlić do życia na co dzień Panem Bogiem – powiedział.
Obecność „salezjańskim sakramentem”
Salezjanie przyglądali się swojej pracy wśród młodzieży także podczas Kapituły Inspektorialnej 2022 pod hasłem: Obecność „salezjańskim sakramentem”. Poruszali zagadnienia związane ze szkołami salezjańskimi, przyszłością i nauczaniem oraz wyzwaniami, które wiążą się z ciągłymi zmianami prawnymi. Połączyli się też on-line z bp. Witalijem Krywickim SDB ze Kijowa, który podziękował przyjęcie osób z Ukrainy. Zauważył, że wielu młodych ludzi już nie wróci na Ukrainę po wojnie. Stają więc przed wyzwaniem – co dalej.