Reklama

Niedziela Kielecka

Festyn pod bocianim gniazdem

Co spędza sen z powiek proboszczom? Ogrzewanie kościołów w sezonie zimowym, co przy inflacji i rosnących cenach źródeł ciepła jest wyzwaniem nie lada.

Niedziela kielecka 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

festyn

T.D.

Festyn parafialny nie wypłoszył bocianiej rodziny

Festyn parafialny nie wypłoszył bocianiej rodziny

Parafia Krzcięcice zorganizowała festyn, aby zebrać fundusze na ten cel, a tłumom parafian i gości na Mszy św. polowej i podczas festynu przyglądał się z gniazda przy remizie bocian z trojgiem bocianiątek. Bocianiej rodzinie zima nie straszna – przeniosą się w cieplejsze rejony.

Cel szczytny i potrzebny

Kościół w Krzcięcicach to szacowny późnogotycki zabytek, o grubych murach i wysokiej nawie, fundowany w XVI wieku przez krzcięcickiego dziedzica Jerzego Niemstę Kulę, herbu Jastrzębiec. Zimą jest w nim naprawdę zimno, a latem, w dniu czerwcowego festynu, ma się wrażenie dobrej klimatyzacji. Niestety, chłodnych miesięcy w naszym kraju jest więcej niż upalnych. – Stosowaliśmy promienniki, ale dawały one raczej ułudę ciepła – opowiada ks. Edmund Nocoń, proboszcz parafii. Pomimo horrendalnych cen, księża z pomocą parafian chcą marznięciu w kościele zaradzić, a pierwszym krokiem jest zbiórka funduszy na festynie. – Pomysł zrodził się podczas SacroExpo – opowiada proboszcz. – Chcemy zainstalować ogrzewanie strefowe, czyli płyty promiennikowe rozprowadzające ciepło pod ławkami, pod odpowiednim kątem. Jest to o tyle rozsądne, że ciepło nie ucieka do góry. Ponadto w dni powszednie można ogrzewać tyle ławek, ile akurat potrzeba – tłumaczy.

Spotkanie wielu talentów

– Festyn jest dla mnie sposobem na odkrywanie talentów, na doświadczanie ludzkiej życzliwości, na jeszcze lepsze poznanie parafii – mówi Niedzieli ks. Edmund Nocoń. W parafii mieszka ok. 700 rodzin i niemal każda z nich ma w festynie swój udział. – Jak nie pieką, jak nie smażą, czy nie dają fantów na loterię, to wspomogą na tacę – tłumaczy proboszcz. Z jego doświadczenia wynika, że właśnie festyn – już czwarty z kolei – szczególnie mocno integruje jego parafian, stanowi autentyczną mobilizację w działaniu. Ktoś ofiarował 700 kg mandarynek – stały się symbolem i znakiem rozpoznawczym wydarzenia, prywatny kolekcjoner dostarczył armatę i samochód z II wojny światowej, kucharzą panie z KGW ze wszystkich wiosek (każde koło przygotowuje 500 pierogów), kobiety upiekły 130 rodzajów ciast, wystrój ołtarza polowego zapewniła szkółka Bór z Boleścic itd., itp.

Reklama

Pomoc w postaci namiotów czy sceny oferują gminy, a parafia Krzcięcice leży w obrębie czterech: Sędziszowa, Wodzisławia, Nagłowic i Jędrzejowa, miejscowa OSP daje remizę i teren pod organizację festynu. Na scenie pojawiają się artyści profesjonalni, ale i – obowiązkowo wszystkie szkoły z parafii, tzn. w Potoku Wielkim, Krzcięcicach, Mierzawie. Wystąpili utalentowani uczniowie z Ukrainy. Podczas loterii można było wylosować voucher na profesjonalną sesję zdjęciową albo na kolację z burmistrzem Sędziszowa. Atrakcją były policyjne pokazy, przejazd bryczką, lot paralotnią i pokazy pirotechniczne. Wśród fantów były książki, m.in. przekazane przez Jedność, serwisy, sprzęt AGD, rośliny ozdobne. obrazy,

Renata Gacek, Bożena Dąbek, Marzena Czuba i Mirosława Ogórek z KGW Mierzawa pracowicie przysmażają pierogi; opowiadają, jak to fajnie jest się spotkać z ludźmi, pośpiewać, pośmiać, nawet wymienić przepisami.

„Słodką chwilą w życiu” nazwał proboszcz Nocoń ten festyn, a „kościelny” bocian nie odstępował małych w gnieździe i radośnie klekotał do wtóru festynowym atrakcjom. „Kościelny” – bo nie raz zachodził do kościoła, spacerował po nawie, pukał na plebanię, co pisząca te słowa miała okazję zobaczyć na filmikach.Podczas tegorocznego festynu parafia Krzcięcice zebrała ok. 40 tys. zł.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodziny u Świętej Rodziny

Niedziela legnicka 37/2015, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

festyn

Monika Łukaszów

Występy Zespołu Tanecznego „Złote Dzieci”

Występy Zespołu Tanecznego „Złote Dzieci”

W ostatnią niedzielę sierpnia na boisku szkolnym Zespołu Szkół Samochodowych przy ul. Słubickiej w Legnicy odbył się festyn rodzinny. Okazją do wspólnego świętowania były 9. urodziny Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję