Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzyczna uczta

To było wielkie święto muzyki. 26 czerwca w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu odbył się I Zlot chórów diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 28/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Chór Lutnia

Piotr Lorenc/Niedziela

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo w zlocie miało uczestniczyć 7 chór, ostatecznie wzięło w nim udział 5 zespołów. Pomysł zorganizowania zlotu wyszedł od ks. Mieczysława Miarki, proboszcza olkuskiej parafii. – Zaproponowałem ks. Robertowi Żwirkowi – diecezjalnemu duszpasterzowi organistów, który nomen omen prowadzi w naszej parafii chór – by w ramach 30. rocznicy powstania naszej diecezji, zorganizować zlot chórzystów. Pomysł ten bardzo mu się spodobał i od razu przystąpił do realizacji – powiedział ks. Mieczysław Miarka.

– Zaproszenia do udziału w zlocie wysłałem do wszystkich 16 chórów, które działają w naszej diecezji. Udział w zlocie potwierdziło 7 chórów, ostatecznie przybyło 5. Jak na pierwszy raz to zupełnie przyzwoita frekwencja – podkreślił ks. Robert Żwirek. I zapowiedział, że wydarzenie znajdzie kontynuację w następnych latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

I tak 26 czerwca w olkuskiej bazylice zaprezentowały się następujące zespoły: chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu pod dyrekcją Pawła Kocha, chór Angelus z sanktuarium św. Antoniego Padewskiego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga pod dyrekcją Tadeusza Barylskiego, Męski Chór Parafialny z bazyliki mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją Jana Kućmierczyka, chór Cantamus Domino z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie pod dyrekcją Małgorzaty Kostki i chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae z parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka.

Poszczególne chóry zaprezentowały dwa dowolnie wybrane utwory o charakterze religijnym, a następnie wspólnie zaśpiewały „Modlitwę o pokój” w intencji ustania wojny na Ukrainie. Później wspólne śpiewanie przeniosło się na olkuski Rynek, gdzie członkowie chórów śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne: „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Czerwone Maki na Monte Cassino” oraz „Rotę”.

Tak duża liczba chórzystów była także okazją do tego, aby zaprezentować przybyłym gościom krótką historię bazyliki. Z tej sposobności skorzystał ks. Mieczysław Miarka. – Najcenniejszym zabytkiem olkuskiej bazyliki jest gotycki poliptyk z końca XV wieku, jeden z czterech takich ołtarzy w całej Polsce. Ponadto warto zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz z początku XVII wieku z obrazem św. Andrzeja Apostoła – patrona kościoła. Kolejnym niezwykłym zabytkiem są późnorenesansowe organy, których budowę rozpoczął w 1611 r. wybitny organomistrz Hans Hummel. Warto podkreślić, że olkuskie organy, jako jedne z nielicznych w Europie zachowały do dziś oryginalny mechanizm i znaczną część piszczałek. W bazylice można oglądać również cenne zabytki, jak np. półtorametrowej wysokości pochodzący z XVII wieku srebrny krzyż gwarków. Wnętrze kościoła zdobią nagrobki mieszczan z charakterystycznymi gmerkami i gotyckie stalle – powiedział ks. proboszcz.

Jako pierwszy wystąpił, najstarszy w gronie, chór Lutnia z Sosnowca. Lutnię założył w 1904 r. ks. Roch Milbert, budowniczy i pierwszy proboszcz parafii przy sosnowieckiej katedrze. Chór przetrwał dwie wojny światowe i okres PRL. – Początkowo śpiewało w nim 23 młodzieńców. Na przestrzeni lat chór ulegał przeobrażeniom. Dziś śpiewają w nim kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i dojrzali. Obecnie prowadzi go Paweł Koch. Chór ma w swoim repertuarze ponad 200 pieśni na każdy okres roku kościelnego: kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni wielkanocne, pieśni maryjne, pieśni eucharystyczne i okolicznościowe; ma też pieśni patriotyczne, śpiewane w czasie uroczystości religijno-patriotycznych. Od trzydziestu lat chórzyści śpiewają ubrani w jednolite, galowe stroje. Występują nie tylko w swojej parafii, lecz także bardzo często zapraszani są do wspólnot sąsiednich, aby ubogacać wydarzenia religijne.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5-letnia „Lutnia”

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz

Chór Lutnia

Archiwum Franciszka Brańki

Chór Lutnia z Ligoty w dniu jubileuszowego koncertu

Chór Lutnia z Ligoty w dniu jubileuszowego koncertu

Chór Mieszany Lutnia z Ligoty kultywowaje tradycję pieśni Śląska Cieszyńskiego.

Swój jubileusz chórzyści uczcili styczniowym koncertem w kościele Opatrzności Bożej w Ligocie. Najpierw w ich intencji była sprawowana Msza św. Po niej odbył się występ z udziałem jubilatów i zaprzyjaźnionego Chóru Mieszanego „Hejnał Mazańcowice”. Sopranem zaśpiewała Joanna Korpiela-Jatkowska, tenorem – Wojciech Przemyk, a na fortepianie grała Agnieszka Klimasara. Chórami dyrygował Krzysztof Przemyk, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału w Bielsku-Białej, który wręczył chórzystom brązowe odznaki honorowe przyznane przez PZHiO o. w Bielsku-Białej oraz dyplomy uznania. – Pracuję z chórem od początku. Spotykamy się na próbach co środy. Członkowie „Lutni” mają do mnie cierpliwość i wytrwale przychodzą. Życzę,abyśmy nadal tworzyli to, co tworzymy – powiedział Krzysztof Przemyk. Na koniec proboszcz ks. Jan Błotko zaznaczył, że koncert był pięknym wydarzeniem religijnym, tym bardziej że można go było wysłuchać na żywo.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś mianowany przez Leona XIV na ważne stanowisko

2026-08-11 12:44

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś jest wśród mianowanych dziś przez Leona XIV członków Rady ds. Ekonomii.

Członkami Rady ds. Ekonomii zostali: kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski; kard. Ladislav Nemet SVD, arcybiskup Belgradu (Serbia); kard. Jean-Paul Vesco OP, arcybiskup Algieru (Algieria); kard. Roberto Repole, metropolita Turynu i biskup Susy (Włochy).
CZYTAJ DALEJ

Abp Jacques Mourad: Syria stała się państwem islamskim

2026-08-11 18:34

[ TEMATY ]

Syria

Karol Porwich/Niedziela

W czasie czternastu lat wojny domowej liczba chrześcijan w Syrii spadła do minimum: z dwóch milionów do trzystu tysięcy. „Mniejszości religijne są na celowniku, a będący u władzy uważają, że jedyną prawdziwą wiarą jest islam” - wskazuje abp Jacques Mourad. Syryjsko-katolicki arcybiskup Homs podkreśla, że różnorodność społeczeństwa, w tym ta religijna, nie ma żadnej wartości dla nowego rządu.

Abp Mourad jest najbardziej znanym na świecie syryjskim kapłanem po tym, jak w 2015 roku został porwany przez fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego. Przez pięć miesięcy niewoli był przez nich zastraszany, by wyrzekł się wiary. W uciecze pomogli mu zaprzyjaźnieni muzułmanie, którzy uratowali dziesiątki innych zakładników będących w rękach islamistów. Arcybiskup Homs jeździ po świecie, by dawać świadectwo dramatycznej sytuacji chrześcijan w Syrii i zbierać środki pomocowe na projekty mogące pomóc wyznawcom Chrystusa pozostać w tym bliskowschodnim kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję