Reklama

Niedziela Częstochowska

Ręce przy pracy, serce przy Bogu

11 czerwca niewielka wieś Bieniec rozbrzmiewała śpiewem, mieniła się barwnymi strojami ludowymi, a przede wszystkim promieniowała modlitwą i wdzięcznością.

Niedziela częstochowska 27/2022, str. XII

[ TEMATY ]

jubileusz

Koło Gospodyń Wiejskich

www.patnow.pl

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Ksiądz Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, celebrował Mszę św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich z urokliwie położonego nad Wartą Bieńca.

W homilii duchowny przyznał, że panie należące do Koła to osoby „do tańca i do Różańca”. Tak jest w istocie. Gospodynie uświetniają uroczystości religijne i świeckie. Bez nich trudno sobie wyobrazić np. uroczystości Bożego Ciała czy dożynki. Trafnie ujął ks. Kandziora, że są to panie, które na wzór swojej patronki – św. Zyty mają ręce przy pracy, a serce przy Bogu. Osoby te doskonale zdają sobie sprawę, że życie nie polega wyłącznie na codziennej, choć bardzo potrzebnej, krzątaninie. Panie żarliwie uczestniczą w coniedzielnej Eucharystii oraz nabożeństwach.

Koło Gospodyń Wiejskich, takie, jakie możemy ujrzeć współcześnie, rozwinęło skrzydła w latach 90. XX wieku i na początku obecnego stulecia. Wspaniały i obfitujący w liczne sukcesy okres rozpoczął się po wyborze szóstej z kolei przewodniczącej Koła w 1992 r. – Marianny Łyczko. Jest to osoba wielu talentów, a lata pracy na rzecz innych wyrzeźbiły i ukształtowały jej charakter. Pani Łyczko łączy w sobie wrażliwość, ale i praktyczne podejście do życia.

Reklama

W 2007 r. na wniosek przewodniczącej zakupiono i uszyto stroje dla członkiń. 11 listopada 2007 r. na zebraniu Koła Marianna Łyczko oraz Urszula Knetki wystąpiły z inicjatywą zakupu i nadania sztandaru dla KGW. Autorem wizerunku na sztandarze św. Zyty jest miejscowy malarz artysta Krzysztof Goclik. Od czasu przyjęcia św. Zyty za patronkę każde spotkanie Koła rozpoczyna się od zaśpiewania pieśni ku jej czci.

Działalność KGW z Bieńca skupia na sobie uwagę całej gminy Pątnów. Dzieje się to za przyczyną zdobywania licznych nagród i wyróżnień, które wychodzą również poza granice gminy. Mieszkańcy Bieńca są dumni, że co roku panie podejmują poczęstunkiem pątników z diecezji zielonogórskiej zdążających na Jasną Górę. Od lat panie współpracują ze wspólnotą szkolną w Bieńcu, przybliżając dzieciom dawne tradycje. Gospodynie chętnie włączają się też w akcje charytatywne.

Przeczytawszy powyższe wspomnienia, z pewnością nasunie się biblijne pytanie: „Niewiastę dzielną któż znajdzie?”. Odpowiedź jest oczywista: Niewiasta dzielna mieszka w Bieńcu, i to nie jedna, lecz wiele.

2022-06-29 06:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta w Zawodziu k. Poczesnej

Niedziela częstochowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Koło Gospodyń Wiejskich

Poczesna

Karol Porwich/Niedziela

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

To miejsce cały czas tętni życiem. Spotykają się tutaj najmłodsi i osoby starsze. Jest las, woda i miejsca do swobodnego parkowania samochodów.

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawodziu k. Poczesnej działało od jakiegoś czasu bardzo prężnie, ale nigdy nie miało siedziby, jakiegoś budynku dla swojej działalności. Dzięki wspólnym wysiłkom gminy Poczesna i Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie udało się wybudować świetlicę, praktycznie dostępną dla całej lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję