Reklama

Niedziela Częstochowska

Ręce przy pracy, serce przy Bogu

11 czerwca niewielka wieś Bieniec rozbrzmiewała śpiewem, mieniła się barwnymi strojami ludowymi, a przede wszystkim promieniowała modlitwą i wdzięcznością.

Niedziela częstochowska 27/2022, str. XII

[ TEMATY ]

jubileusz

Koło Gospodyń Wiejskich

www.patnow.pl

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, celebrował Mszę św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich z urokliwie położonego nad Wartą Bieńca.

W homilii duchowny przyznał, że panie należące do Koła to osoby „do tańca i do Różańca”. Tak jest w istocie. Gospodynie uświetniają uroczystości religijne i świeckie. Bez nich trudno sobie wyobrazić np. uroczystości Bożego Ciała czy dożynki. Trafnie ujął ks. Kandziora, że są to panie, które na wzór swojej patronki – św. Zyty mają ręce przy pracy, a serce przy Bogu. Osoby te doskonale zdają sobie sprawę, że życie nie polega wyłącznie na codziennej, choć bardzo potrzebnej, krzątaninie. Panie żarliwie uczestniczą w coniedzielnej Eucharystii oraz nabożeństwach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koło Gospodyń Wiejskich, takie, jakie możemy ujrzeć współcześnie, rozwinęło skrzydła w latach 90. XX wieku i na początku obecnego stulecia. Wspaniały i obfitujący w liczne sukcesy okres rozpoczął się po wyborze szóstej z kolei przewodniczącej Koła w 1992 r. – Marianny Łyczko. Jest to osoba wielu talentów, a lata pracy na rzecz innych wyrzeźbiły i ukształtowały jej charakter. Pani Łyczko łączy w sobie wrażliwość, ale i praktyczne podejście do życia.

Reklama

W 2007 r. na wniosek przewodniczącej zakupiono i uszyto stroje dla członkiń. 11 listopada 2007 r. na zebraniu Koła Marianna Łyczko oraz Urszula Knetki wystąpiły z inicjatywą zakupu i nadania sztandaru dla KGW. Autorem wizerunku na sztandarze św. Zyty jest miejscowy malarz artysta Krzysztof Goclik. Od czasu przyjęcia św. Zyty za patronkę każde spotkanie Koła rozpoczyna się od zaśpiewania pieśni ku jej czci.

Działalność KGW z Bieńca skupia na sobie uwagę całej gminy Pątnów. Dzieje się to za przyczyną zdobywania licznych nagród i wyróżnień, które wychodzą również poza granice gminy. Mieszkańcy Bieńca są dumni, że co roku panie podejmują poczęstunkiem pątników z diecezji zielonogórskiej zdążających na Jasną Górę. Od lat panie współpracują ze wspólnotą szkolną w Bieńcu, przybliżając dzieciom dawne tradycje. Gospodynie chętnie włączają się też w akcje charytatywne.

Przeczytawszy powyższe wspomnienia, z pewnością nasunie się biblijne pytanie: „Niewiastę dzielną któż znajdzie?”. Odpowiedź jest oczywista: Niewiasta dzielna mieszka w Bieńcu, i to nie jedna, lecz wiele.

2022-06-29 06:16

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz kapłaństwa bp. Antoniego Dydycza w Drohiczynie

13 czerwca diecezja drohiczyńska świętowała złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa swego pasterza bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia jubileuszowa, celebrowana przez Jubilata w katedrze drohiczyńskiej w dniu jego patrona św. Antoniego

Przybyli na nią biskupi z Polski oraz z Białorusi, Litwy i Włoch, księża i członkowie zgromadzeń zakonnych z różnych stron świata, duchowieństwo prawosławne, duża grupa parlamentarzystów, delegacje władz wojewódzkich, samorządowych różnych szczebli, przedstawiciele wielu organizacji, stowarzyszeń oraz liczni diecezjanie i goście. Metropolita białostocki abp Edward Ozorowski odczytał obszerny list skierowany do Jubilata przez papieża Franciszka. Podkreślił w nim wielką osobowość i zaangażowanie duszpasterskie bp. Antoniego Dydycza w różnych okresach życia i na różnorodnych płaszczyznach w Kościele powszechnym i partykularnym. Ojciec Święty podkreślił też w swym przesłaniu, że życie bp. Dydycza ukazuje w pełni tytuł jego książki: „Trzy miłości: Kościół - Ojczyzna - Rodzina”, jako znaki życiowej i duchowej troski. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore w swym przemówieniu podziękował Bogu za dar kapłaństwa, wierność powołaniu i bogactwo duchowe, które dokonało się przez 50 lat w życiu kapłańskim Jubilata. Jubileusz, podkreślił, stanowi okazję do ukazania piękna życia zakonnego i kapłańskiego oraz zachętę do wspaniałomyślnej odpowiedzi młodych ludzi na głos powołania.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 51 [wideo]

2026-06-26 17:14

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję