Ks. dr Mariusz Jagielski, rektor WSD: – Czekamy na mężczyzn, którzy rozpoznają w swoim spotkaniu z Panem Bogiem, że On ich zaprasza do takiego przeżycia swojego życia w Kościele, które będzie posługiwaniem całej wspólnocie, tym wszystkim, którzy wiarę odkrywają i tym, którzy wiary szukają. Żeby jednych umacniać, drugim towarzyszyć. Do seminarium nie przychodzą ludzie już gotowi do święceń, ale ci, którzy chcą w swoim powołaniu dojrzewać, wzrastać w nim, umacniać je.
W tym roku mamy pewną nowość. Rok propedeutyczny, który będziemy przeżywać w połączeniu z diecezją legnicką i świdnicką. A to znaczy, że klerycy ten pierwszy rok spędzą poza diecezją. Chcemy zadbać o wspólne doświadczenie wiary w bardzo prostych codziennych rzeczach. A jednocześnie ma to już być czas pogłębiania życia duchowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kandydaci muszą zgłosić się osobiście do seminarium w Gorzowie i odbyć rozmowę wstępną z rektorem (do 30 sierpnia) i przedstawić komplet dokumentów. Przed przyjazdem do seminarium należy dokonać rejestracji w systemie ERK na stronie Uniwersytetu Szczecińskiego: e-rekrutacja.usz.edu.pl .
Reklama
Potrzebne dokumenty: podanie o przyjęcie do seminarium (napisane własnoręcznie), świadectwo ukończenia szkoły średniej (oryginał), kserokopia dowodu osobistego, świadectwo lekarskie potwierdzające zdolność do podjęcia formacji w WSD, podanie o przyjęcie na Uniwersytet Szczeciński (formularz ze strony internetowej US), metryka chrztu św. z adnotacją o bierzmowaniu i datą I Komunii św., świadectwo ukończenia katechezy w zakresie szkoły średniej, 5 fotografii (zgodne z wymaganiami do dowodu osobistego), świadectwo maturalne (oryginał), własnoręcznie napisany życiorys, świadectwo moralności od ks. proboszcza i opinia od katechety, dowód uiszczenia opłaty rekrutacyjnej (do wglądu).
Więcej informacji na stronie www.paradisus.pl
Ks. dr Piotr Bartoszek, dyrektor IFT: – W tym roku zapraszamy na dwuletnie studia podyplomowe teologiczno-katechetyczne. To propozycja przede wszystkim dla osób, które już mają wykształcenie pedagogiczne i pracują jako nauczyciele w szkołach wszystkich poziomów, by mogli uzyskać kwalifikacje do nauczania religii jako drugiego przedmiotu. Studia są odpłatne, zajęcia odbywają się w soboty. W ramach zajęć mamy trzy moduły. Pierwszy daje wiedzę teologiczną, drugi to katechetyka, a ostatni moduł to praktyki.
Zaletą tych studiów jest na pewno to, że są na miejscu, nie trzeba wyjeżdżać poza diecezję. Zachęcam, bo zapotrzebowanie na katechetów nie maleje. Chociaż mówi się o spadającej liczbie uczniów na lekcjach religii, to jeszcze szybciej rośnie liczba katechetów odchodzących na emeryturę. W większości dekanatów są wolne godziny katechezy do wzięcia i wielu proboszczów i dyrektorów szkół zabiega o wykwalifikowanych katechetów.
Wymagane dokumenty: podanie do rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu o przyjęcie na Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne, życiorys (opisowo, nie CV), 3 fotografie (35mm x 45mm, podpisane), opinia proboszcza miejsca zamieszkania lub innego duszpasterza, metryka chrztu, odpis dyplomu ukończenia szkoły wyższej lub zaświadczenie o zaliczeniu 4. roku studiów, osoby zakonne – zezwolenie od władz kościelnych, osoby zamężne (żonate) – świadectwo ślubu kościelnego, dowód opłaty rekrutacyjnej – 85 zł (Papieski Wydział Teologiczny, ul. Katedralna 9, 50-328 Wrocław – nr konta: 42 1600 1462 1837 1954 6000 0005) w tytule: imię i nazwisko/opłata rekrutacyjna/Zielona Góra.
Powyższe dokumenty należy złożyć w dziekanacie lub drogą pocztową albo umieścić w skrzynce IFT znajdującej się przy drzwiach wejściowych.
Bardziej szczegółowe informacje na stronie www.ift.zgora.pl