Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pod opieką Maryi

Funkcję doradcy życia rodzinnego pełnią osoby działające na podstawie misji biskupa diecezjalnego. W swojej posłudze powinni kierować się katolicką wizją osoby, małżeństwa i rodziny.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2022, str. III

[ TEMATY ]

doradcy życia rodzinnego

Archiwum prywatne

nowe doradczynie zawierzyły życie Pani Fatimskiej

nowe doradczynie zawierzyły życie Pani Fatimskiej

W Archidiecezjalnym Domu Pielgrzyma „Totus Tuus” na os. Słonecznym odbyło się spotkanie doradców życia rodzinnego. Konferencję prowadził ks. dr Przemysław Pokorski, dyr. Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. W swoim wystąpieniu odniósł się do dwóch znanych nam modlitw: Zdrowaś Maryjo i Pod Twoją obronę.

Pozdrawiamy Maryję

W prosty i ciekawy sposób nasz duszpasterz omówił istotę i sens Pozdrowienia Anielskiego. W modlitwie tej, w jej pierwszej części, powtarzamy słowa przekazane Maryi przez Anioła. Część druga to wołanie ludzi, którzy stoją w obliczu różnych zagrożeń, tragedii, trwogi śmierci, wojny czy zarazy. Jednocześnie modlitwa ta przygotowuje nas do życia wiecznego. Jej sens odnosi się bezpośrednio do naszego życia. Dotyczy dramatu osoby, czasu i miejsca. Człowiek stawia sobie pytania: dlaczego ja, dlaczego żyję teraz, kiedyś były lepsze czasy, dlaczego żyję tutaj, a nie gdzieś, gdzie byłoby mi lepiej, łatwiej żyć. Modlitwa łączy Niebo z Ziemią, rzeczywistość duchową z rzeczywistością cielesną. Pozdrawiamy Maryję tę wybraną przez Boga na Matkę Bożego Syna i naszą Matkę, a jednocześnie uznając swoją grzeszność, prosimy Ją o wstawiennictwo w naszych potrzebach teraz i w godzinę naszej śmierci. Z takimi problemami jako doradcy rodzinni spotykamy się również w poradniach parafialnych. Odnośnie drugiej modlitwy, to pierwotny jej tekst odwoływał się do Miłosierdzia Maryi – i brzmiał: pod opiekę Twojego Miłosierdzia uciekamy się. Ksiądz Przemysław wskazał na pokorę i siłę, jaką niosą słowa zawarte w tej modlitwie. Zwracamy się do Maryi jako naszej Wybawicielki, Pośredniczki, Obrończyni, Orędowniczki, Mediatorki, Pocieszycielki. Prosimy, aby polecała nas i nasze sprawy Swojemu Synowi, z Nim nas jednała i Jemu nas oddawała.

Wspierają i pomagają

Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego przedstawiła konspekty polecone przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin dotyczące problemów małżeństw i rodzin. Materiały te mają służyć do pracy we wspólnotach działających na terenie naszej archidiecezji. Podczas Eucharystii ks. Pokorski w imieniu abp. Andrzeja Dzięgi, wręczył dwóm nowym doradczyniom misje kanoniczne uprawniające do posługi w Parafialnych Poradniach Życia Rodzinnego, w przygotowaniu narzeczonych do odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz umacniania świętości życia rodzinnego w Kościele nad Odrą i Bałtykiem, z parafii Miłosierdzia Bożego, dekanat Stargard, oraz z parafii św. Ottona – dekanat Pyrzyce. Dokonały one uroczystego zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej swoją działalność na rzecz posługi polskich małżeństw i rodzin, które kończy się modlitwą: Pod Twoją obronę.

Otoczmy wszystkich doradców rodzinnych naszą modlitwą, aby ich służba wydawała dobre owoce, a nasze małżeństwa i rodziny stawały się święte.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa formacja pomocników dla rodzin

W diecezji legnickiej od stycznia br. rozpoczęło działalność Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego, które przygotowuje do współpracy w zakresie duszpasterstwa rodzin na poziomie parafialnym. Ukończenie studium, mimo iż nie daje zawodowych kwalifikacji, to przez zgłębianie treści dotyczących teologii, psychologii, katolickiej etyki życia małżeńskiego przygotowuje osoby do pełnienia posługi w parafialnym poradnictwie rodzinnym. Uczestnictwo osób z parafii jest szansą dla lokalnej wspólnoty na wyszkolenie osoby, która będzie pomagać swoją wiedzą i umiejętnościami przygotowującymi się do sakramentu małżeństwa oraz innym potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję