Reklama

Niedziela Sandomierska

W nowej odsłonie

Koprzywnica po wielu latach starań władz samorządowych doczekała się rewitalizacji rynku.

2022-06-14 11:18

Niedziela sandomierska 25/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Koprzywnica

Archiwum prywatne

Z nowego wyglądu rynku cieszą się mieszkańcy

Z nowego wyglądu rynku cieszą się mieszkańcy

Uroczystości na centralnym placu miasta rozpoczął przemarsz księcia Bolesława Wstydliwego, po przywitaniu którego, odczytano akt lokacyjny. Inscenizację przygotowała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Następnie o zakresie wykonanych prac mówiła Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy. Podkreśliła, że były one konieczne, a mieszkańcy czekali na tę inwestycję wiele lat. W rynku przebudowano całą ulicę wraz z wymianą wodociągu. Wybudowano nowe alejki z kostki brukowej, parkingi oraz oświetlenie, dokonano nowych nasadzeń zieleni, zainstalowane zostały elementy małej architektury przypominające o historii Koprzywnicy, w tym o Bolesławie Wstydliwym, który nadał tej miejscowości m.in. przywileje na organizację targów. Obecny na uroczystości bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że już od czasów starożytnych rynek, czyli agora, pełnił ważną funkcję, służył spotkaniom ludzi. – Koprzywnica ma wspaniałą tradycję sięgającą średniowiecza i cystersów, którzy też tworzyli tutaj wspólnotę i oddziaływali na całe środowisko. Nauczyli ludzi uprawiać ziemię oraz czytać. Bardzo bym chciał, aby Koprzywnica była lepiej znana w Polsce i na świecie, by przyjeżdżali tu ludzie, by spotykali się – mówił bp Nitkiewicz.

Wśród zaproszonych gości był również Marek Kwitek, poseł na sejm RP, który podkreślał, że do Koprzywnicy ma szczególny sentyment, ponieważ miasto posiada bogatą, piękną i zarazem tragiczną historię. Jego zdaniem, przywracanie blasku takim miejscom jest obowiązkiem i spełnieniem testamentu przodków, którzy to dziedzictwo budowali. – Takie miejsca trzeba unowocześniać i modernizować po to, aby stawały się wizytówką. Rządowe pieniądze zostały właściwie zagospodarowane. Tych środków nie dostają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, tylko mieszkańcy. To dla nich powstają inwestycje, których oczekują, nikt niczego z góry nie narzuca – mówił poseł.

Otwarcie rynku miasta po rewitalizacji połączone jest z Gminnym Dniem Dziecka. Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje dla najmłodszych np. darmowa strefa zabaw i dmuchańce. Głodni mogli się posilić przy stoiskach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Radości z rewitalizacji rynku nie kryją mieszkańcy, którzy powtarzają, że został on wykonany estetycznie, a dodatkowo można chwilę odpocząć na ustawionych ławkach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas ukoronowania cierniem

2022-07-05 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Przywódcy żydowscy żądają od Piłata, aby skazał Jezusa na ukrzyżowanie. Ukoronowanie cierniem staje się najbardziej ekspresywnym momentem w całym objawieniu. Jezus jest wyśmiany, jednakże prawdziwie jest Królem, ponieważ Jego królewskość jest „inna” niż ta z tego świata.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję