Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Z rodziną na szczyty

Dlaczego wyruszają w góry? Co przygotowano dla uczestników 10. edycji Ewangelizacji w Beskidach? Odpowiedź poznają ci, którzy wybiorą się na szlak w pierwszą sobotę lipca.

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Górska ewangelizacja gromadzi ludzi różnych pokoleń

Górska ewangelizacja gromadzi ludzi różnych pokoleń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górskiej ewangelizacji od samego początku towarzyszy motto: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg”. Jak podkreślają w rozmowie z naszą redakcją świeccy koordynatorzy Bernadeta i Stefan Targoszowie, Pan Bóg jest najważniejszy w tym dziele. Można Go spotkać na Eucharystii i przyjąć do serca w Komunii św., w szczególnym otoczeniu przyrody, na szczycie, blisko nieba. Jest to też czas, który wnosi w serca ludzi wiele szczęścia i radości: tutaj nawiązują nowe znajomości, rozmawiają, dzielą świadectwami, cieszą się spotkaniem. – Pamiętam starszą panią, którą córka wywoziła na EwB tam, gdzie dało się wyjechać samochodem – jaka była szczęśliwa, gdy mogła otrzymać naszą ewangelizacyjną koszulkę. Radość biła z jej twarzy, gdy rozmawiałyśmy. Piękne jest też to, że Bóg obdarza nas sprzyjającą pogodą, chroni od burz albo je rozprasza, jak uczynił podczas pamiętnej Mszy św. na górze Żar. Wydawało się, że chmura z burzą już na nas przyjdzie, że się rozpęta nawałnica, a tu nagle się rozproszyło, minęło nas. Chwaliliśmy za to Pana. Wielu to do dziś pamięta jako dowód Bożej opieki, parasola ochronnego – wspomina Bernadeta Targosz.

Reklama

Razem z małżonkiem są wolontariuszami Fundacji RSC z Rychwałdu odpowiedzialnej za EwB od strony finansowej. Wszelkie działania konsultują z o. Bogdanem Kocańdą z Rychwałdu, inicjatorem przedsięwzięcia i prezesem Fundacji. – Tymi, którzy szczególnie się zaangażowali i tworzą te spotkania, są różne wspólnoty. Każda z nich jest odpowiedzialna za przeprowadzenie danego spotkania i zorganizowanie kapłana do odprawienia Mszy św. w południe. W tym roku mieliśmy więcej chętnych wspólnot, niż wyznaczonych szczytów – uśmiecha się p. Stefan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zawsze razem

W tej edycji koordynatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na rodzinę. Inspiracją do podjęcia zagadnienia stało się „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” Jacka Pulikowskiego oraz jego motto: „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”. Prawa w formie ulotki otrzymali od o. Bogdana Kocańdy uczestnicy ubiegłorocznej edycji. – Uważamy, że rodzina jest najważniejszą komórką, ostoją dla Ojczyzny, dla naszego bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza patrząc na to w kontekście pandemii czy wojny za naszą wschodnią granicą. Jest też nadzieją na lepszą przyszłość. Zauważamy także w Polsce, że w dzisiejszych czasach rodzi się coraz mniej dzieci, a coraz więcej małżeństw się rozpada. Dlatego tym bardziej chcemy pokazać wartość rodziny, wskazać na budowanie pięknych związków rodzinnych, bo jeśli będą piękne we wspólnej relacji małżonków, to będą też i trwałe. A jeśli związki nie są budowane na trwałym fundamencie, to zazwyczaj się rozpadają – podkreśla p. Targosz. Dlatego tegoroczna edycja będzie przebiegała pod hasłem: „Na zawsze razem”. – Widzimy, że wiele par dziś żyje w związkach niesakramentalnych. A niestety na tym najbardziej cierpią dzieci, są rozerwane między ojcem a matką. Trudno potem w takiej relacji przekazać dobre Boże wartości, z którymi dziecko pójdzie w dorosłe życie. To hasło ma być wskazaniem, zachętą, żeby zawrzeć związek sakramentalny na zawsze, mimo burz i różnych trudności, które i tak się pojawią w rodzinie. Jeśli go zawieramy, to po to, by być na zawsze razem – precyzuje p. Bernadeta. Na EwB przychodzi wiele młodych ludzi, stąd też koordynatorzy chcą trafić z tym przesłaniem szczególnie do nich.

Góry z prawami

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o wybraniu danej góry na ewangelizację, Bernadeta i Stefan najpierw na nią wychodzą, poznają szlak, uzgadniają też warunki z właścicielami schronisk. Zazwyczaj nie ma z tym żadnych problemów, właściciele są życzliwi, użyczają prąd i chętnie goszczą wędrowców. W tym roku w planie górskich wyjść pojawiło się nieco zmian – nie ma Pilska, które towarzyszyło wcześniejszym edycjom, i nie ma zakończenia na Wielkiej Raczy. Za to są nowe góry. Także plakat wygląda inaczej niż zwykle – górska grafika przybrała kolor złoty dla podkreślenia jubileuszu. Spotkania planowane są w następujących miejscach: 2 lipca – Hala Rysianka, 9 lipca – Kotarz, 16 lipca – Trzy Kopce Wiślańskie, 23 lipca – Słowianka, 30 lipca – Krawców Wierch, 6 sierpnia – Góra Żar, 13 sierpnia – Leskowiec i 20 sierpnia – Magurka Wilkowicka. Na każdej górze o godz. 12 będzie sprawowana Msza św. poprzedzona modlitwą za rodziny. Po niej uczestnicy będą błogosławić na 4 strony świata. – Mamy tradycyjnie 8 gór, więc z 25 praw Jacka Pulikowskiego wybraliśmy 8 praw, które będziemy rozważać kolejno na poszczególnych szczytach: Prawo Boże, Prawo wizji życia, Prawo wspólnych wartości, Prawo prawdy, Prawo wspólnego stołu, Prawo szczęścia, Prawo niesienia krzyża, Prawo zwycięstwa. One wydają nam się szczególnie ważne w relacji małżeńskiej i w kontekście ewangelizacji – zaznaczają państwo Targoszowie. Na każdej górze będzie czekała niespodzianka dla małżeństw.

2022-06-14 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W deszczu o św. Józefie Robotniku

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Kapłani błogosławili rodziny

Kapłani błogosławili rodziny

Deszczowa pogoda nie zraziła miłośników gór, którzy licznie pojawili się na górze Potrójna (884 m n.p.m.) w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

Chwalimy Pana w deszczu i za ten deszcz. Chwalimy Pana za każdą osobę, która przychodzi, za tych w pelerynach, którzy idą wytrwale, mimo niepogody – mówili ewangelizatorzy. Tuż przed Mszą św. się wypogodziło. – Jak dotąd nie opuściliśmy żadnego szczytu tegorocznej ewangelizacji. Dziękujemy Panu Bogu za zdrowie i siły na trud górskiego pielgrzymowania, za dobrą pogodę na każdej górze, także tutaj na Potrójnej, gdzie podczas Mszy św. wyszło słońce i pokazały się piękne widoki – powiedzieli Helena, Andrzej i Monika ze Skoczowa. Dla Zofii Kozak z Okrajnika Ewangelizacja w Beskidach to wspaniała idea spotkania się z Bogiem w majestacie gór, w ciszy i wylanym pocie, aby dojść do celu. – To piękne, że na szczycie można się spotkać twarzą w twarz, zasiąść do stołu z Mistrzem i Nauczycielem, i dzielić się chlebem życia z tymi, którzy tam dotarli – podkreśliła pani Zosia. Dla jej męża Andrzeja ewangelizacja jest czymś, co sprawia, że na szczytach gór bardziej czuje Boga oraz Jego potęgę i moc. – Przyznaję, że jakaś dziwna i tajemnicza siła popycha mnie w góry, mimo moich słabości i ograniczeń. Tam spotykamy się z naszymi przyjaciółmi z różnych wspólnot oraz z nieznajomymi i tworzymy jedną wielką wspólnotę wiary i miłości. Ta wyjątkowa i niepowtarzalna atmosfera uwielbienia Boga na szczytach gór powoduje, że czeka się z utęsknieniem na kolejną sobotnią Mszę św. – powiedział Andrzej Kozak.
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny za to, co mówię!

2024-11-14 13:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Na pozór wydaje się nam, że słowo posiada mniejszą wartość niż konkretna rzecz, towar, dobro materialne. Lecz tak nie jest. Rzeczy przemijają, lecz nie słowa, one trwają. Ileż wielkich budowli rozsypało się, rozpadały się monarchie i zmieniały się granice państw, a słowa wieszczów trwają, nie przemijają. Tym bardziej odnosi się to do słów Jezusa. Jego słowo stwarza nowe rzeczywistości, przywraca do życia, leczy ślepych, podnosi upadłych, rodzi nadzieję i wiarę.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”. A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec».
CZYTAJ DALEJ

Odpust ku czci św. Elżbiety w kościele garnizonowym

2024-11-17 17:30

Marzena Cyfert

Bp Wiesław Lechowicz wyróżnił w symboliczny sposób medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicieli garnizonu Wrocław za pomoc powodzianom

Bp Wiesław Lechowicz wyróżnił w symboliczny sposób medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicieli garnizonu Wrocław za pomoc powodzianom

– Oby Wasza służba wojskowa przebiegała w duchu słów Jezusa, była nimi naznaczona i abyście z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa w dalszym ciągu czerpali mądrość do tego, aby jak najpełniej i jak najpiękniej ją wypełnić – mówił do żołnierzy garnizonu Wrocław bp Wiesław Lechowicz.

Biskup polowy Wojska Polskiego przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice Mniejszej św. Elżbiety Węgierskiej. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym w obecności sztandaru wojskowego i Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej. W czasie Eucharystii modlili się oficerowie i żołnierze garnizonu Wrocław oraz licznie przybyli parafianie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję