Reklama

Niedziela plus

Śladami mistrza Fryderyka

Poznawanie historii może być pasjonującym zajęciem nie tylko dla jej miłośników. Jeśli zgłębianie dziejów własnego narodu odbywa się w sposób aktywny, czujemy się jak archeologowie na tropie starożytnych cywilizacji.

Niedziela Plus 25/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Fryderyk Chopin

commons.wikimedia.org/Sławomir Milejski

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idealnie wpisuje się w ten trend uprawianie turystyki w wydaniu krajowym, czyli np. podróżowanie w miejsca, w których bywali, żyli wielcy przedstawiciele naszej kultury, sztuki, religii czy sportu. Pozwala to bowiem odkryć przede wszystkim lokalną historię, tzn. taką, o której nie pisze się w szkolnych podręcznikach...

Największa fanka wirtuoza

Dla większości mieszkańców Wielkopolski bądź gości tegoż regionu niemałym zaskoczeniem wyda się zapewne fakt, że w sposób dobitny, co zostało potwierdzone, swoje losy z tą częścią kraju związał także nasz wielki kompozytor i ambasador Rzeczypospolitej poza jej granicami – Fryderyk Chopin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Śledząc życiorys tej wybitnej postaci polskiej kultury, dowiadujemy się m.in., że zagorzałą zwolenniczką talentu mistrza była zasłużona Wielkopolanka – Klaudyna Potocka. Jej losy mocno zaznaczyły się w dziejach naszych zrywów niepodległościowych: najpierw powstania listopadowego, a potem Wiosny Ludów. Z Fryderykiem Chopinem Klaudyna Potocka zetknęła się po raz pierwszy w 1825 r., kiedy słuchała w Warszawie koncertu wielkiego muzyka na oryginalnym i niezwykle rzadko spotykanym instrumencie klawiszowym – choralionie. Później – jak wskazuje Józef Modrzejewski w artykule Chopin i Działyńscy (Głos Wielkopolski, 12 lutego 1999) – Klaudyna zauroczona twórczością Chopina organizowała mu koncerty w Dreźnie w 1831 r. Spotykała się wówczas z kompozytorem osobiście, a wydarzenia w stolicy Saksonii miały też szczytny cel: niesienie pomocy uciekinierom z kraju po upadku powstania listopadowego. Badanie związku Fryderyka Chopina z Wielkopolską warto zacząć właśnie od miejsc związanych z życiem jego wielkiej miłośniczki – Klaudyny Potockiej.

Urodziła się w Kórniku, w budynku istniejącym do dzisiaj, zwanym potocznie Klaudiówką i położonym w bezpośrednim sąsiedztwie kórnickiego zamku. O ile jednak słynące ze znakomitego arboretum założenie pałacowe zasługuje na osobny artykuł, to w Kórniku warto odwiedzić też znajdujące się w pobliżu miejsce urodzenia polskiej noblistki z dziedziny literatury – Wisławy Szymborskiej. Leży ono na terenie Prowentu – dawnej dzielnicy Kórnika.

Wydarzenie roku... 1857 w Poznaniu

Reklama

Wracając do tematu związków Fryderyka Chopina z Wielkopolską – należy się wybrać do stolicy regionu i odwiedzić mieszczący się przy Starym Rynku Pałac Działyńskich. To tutaj w jednym z pomieszczeń zwanych „salą czerwoną” miał miejsce koncert, który odbił się szerokim echem w całym kraju: w 1857 r. wystąpiła tu bowiem Marcelina Czartoryska, określana często jako najlepsza uczennica Chopina. Wykonywała wówczas tylko utwory z repertuaru swego mistrza, a całe wydarzenie zorganizował we wspomnianym pałacu Tytus Działyński ku pamięci swej zmarłej siostry... Klaudyny Potockiej. Atmosferą koncertu w „sali czerwonej” Pałacu Działyńskich w Poznaniu zachwycał się m.in. Marceli Motty, autor słynnych już Przechadzek po mieście. Wspominał on bowiem: „Tytus [Działyński] doceniający rolę muzyki chopinowskiej, która tak splatała się z sagą rodzinną, przewyższał wtedy samego [siebie] w grzeczności i dworności”. Z kolei Maria Wicherkiewiczowa, autorka publikacji Rynek poznański i jego patrycjat, wydarzenie w Pałacu Działyńskich wspomina następująco: „(...) wśród koncertów licznych należał do najświetniejszych koncert Marceliny Czartoryskiej, uczennicy Chopina”. Jak sami zatem widzimy, będąc w Poznaniu, nie możemy ominąć takiego miejsca jak Pałac Działyńskich...

Antonin – oaza Chopina

Tymczasem im dalej będziemy podążać na południe Wielkopolski, tym silniejsze znajdziemy związki Fryderyka Chopina z tym regionem. Podróżując 20 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego, dotrzemy do miejscowości Antonin, w której znajduje się piękny Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów. Zbudował go w latach 1822-24 słynny berliński architekt Karol Fryderyk Schinkel na zlecenie namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego – księcia Antoniego Radziwiłła.

Reklama

W trakcie zwiedzania tego zabytku mamy okazję podziwiać jego niezwykłą konstrukcję – główna sala pałacu wznosi się na trzy kondygnacje, a pośrodku niej mieści się ozdobny strop, pełniący też funkcję... komina. Jedna z sal pałacu nosi imię Jerzego Waldorffa, który tutaj bywał i walnie przyczynił się do rewitalizacji pałacu w latach 1975-78. Najważniejszym jednak gościem wnętrz pałacowych był w latach 1826-29 sam Fryderyk Chopin. Nie tylko dawał tutaj lekcje muzyki księżniczce Wandzie Radziwiłłównie, ale też rozwijał swoją własną twórczość. Właśnie podczas pobytu w Antoninie Chopin skomponował dzieło Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. O swoim pobycie w antonińskim Pałacu Myśliwskim nasz wielki kompozytor wypowiadał się tak: „Byłem tam tydzień. Nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem, i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu” (cytat za: www.palacantonin.pl). Współcześnie namacalną pamiątką po Fryderyku Chopinie jest jedna z sal Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, gdzie mieści się izba muzealna (umieszczone są tam instrumenty, na których grał).

Będąc w niewielkim Antoninie, warto odwiedzić jeszcze jedno ciekawe miejsce: kościół Matki Bożej Ostrobramskiej, leżący zaledwie pół kilometra od Pałacu Myśliwskiego. Świątynię wzniesiono w latach 1835-38 jako grobowe mauzoleum rodzinne, a projektantem budowli był Jan Henryk Haeberlin, autor koncepcji architektonicznej Pałacu Sanssouci w Poczdamie, najchętniej odwiedzanej atrakcji turystycznej Berlina. Mauzoleum nosi cechy neoromańskie i 29 sierpnia 1838 r. było miejscem pogrzebu siedmiu osób z rodziny książąt Radziwiłłów.

Nie ma jak u mamy... chrzestnej

Antonin jest położony na terenie cennej krajoznawczo i... kulinarnie Doliny Baryczy. Jeśli bowiem nieco zmęczy nas zwiedzanie, warto skosztować hodowanych w Stawach Milickich ryb, niezwykle pożywnych i mających niepowtarzalne walory smakowe. Z kolei na wschodnich rubieżach tego zakątka Wielkopolski znajdziemy jeszcze jedno miejsce, po którym osobiście stąpał Fryderyk Chopin. To otoczony na wpół górskimi krajobrazami kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie. Kompozytor modlił się w nim podczas pobytu u książąt Radziwiłłów w pobliskim Antoninie oraz podczas odwiedzin u swej matki chrzestnej – Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej (która po ślubie w 1820 r. w Brochowie ze Stefanem Wiesiołowskim zamieszkała w majątku męża w Strzyżewie, pow. Krotoszyn – 4,4 km od Kotłowa). Fakt odwiedzin przez Fryderyka Chopina kościoła w Kotłowie został upamiętniony w 2017 r. stosowną tablicą pamiątkową (umieszczoną we wnętrzu świątyni).

Zasiadając w ławach, gdzie zagłębiał się w modlitewnej kontemplacji nasz wielki muzyk, łatwo zrozumieć, dlaczego wybrał to miejsce i z jakiego powodu zachwalał owe okolice, bawiąc u książąt Radziwiłłów w Antoninie. Znalazł tu oazę spokoju i odpoczynku, a tego także my w dzisiejszych czasach potrzebujemy...

2022-06-14 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rywalizacja trwa

Od 2 października Warszawa jest światową stolicą pianistyki, która gości młodych artystów z najdalszych zakątków globu. 16 października zakończy się III etap XVIII Konkursu Chopinowskiego, a w nocy z 20 na 21 października poznamy jego laureatów.

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów – ponad 500 pianistów z całego świata. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 konkurs został przeniesiony z roku 2020 na 2021. Eliminacje odbyły się w lipcu. Do udziału w konkursie jury zakwalifikowało osiemdziesięcioro siedmioro pianistów. Najliczniejszą reprezentację – dwadzieścioro dwoje instrumentalistów – stanowili Chińczycy. Reprezentacja Polski, druga pod względem liczebności, liczyła szesnaścioro pianistów, z których jedenaścioro zostało wybranych przez jury eliminacji, pięcioro natomiast zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Wśród uczestników znaleźli się również pianiści z: Japonii (14), Korei Południowej (7), Włoch (6), a także Kanady (z której pochodzi najmłodszy uczestnik J J Jun Li Bui), Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Dla kilkanaściorga pianistów jest to kolejny udział w Konkursie Chopinowskim. Piętnaścioro pianistów występowało w XVII edycji konkursu w 2015 r. – wśród nich aż troje finalistów: Aimi Kobayashi, Georgijs Osokins i Szymon Nehring. Po 11 latach na konkursową estradę powrócił Nikolai Khozyainov – najmłodszy finalista XVI edycji w 2010 r.
CZYTAJ DALEJ

Słowa moje nie przeminą

2024-11-12 12:50

Niedziela Ogólnopolska 46/2024, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Agata Kowalska

Listopad jest dla nas wyjątkowym czasem pamięci o bliskich zmarłych. Bez względu na zaangażowanie religijne odwiedzamy groby naszych zmarłych i pewnie w niejednym umyśle rodzi się wówczas pytanie o nasze życie i co najważniejsze – o rzeczywistość po śmierci.

Choć modlitwa za zmarłych niesie im pomoc w osiągnięciu zbawienia, to musi i nas pobudzić do refleksji nad własnym życiem i drogą naszego uświęcenia.
CZYTAJ DALEJ

Najważniejsza jest miłość

2024-11-17 16:51

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Powinniśmy rozglądać się bez przerwy, aby dostrzec tych, którzy czekają na naszą miłość – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Diecezjalne obchody VIII Dnia Ubogich odbyły się w kościele pw. Świętego Ducha w Sandomierzu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej i kapłani zajmujący się na co dzień pracą charytatywną. Obecny był starosta sandomierski Marcin Piwnik, burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Caritasem na rzecz ubogich.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję