Zastanawiali się nad tym uczestnicy Kongresu Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej, którzy już po raz 12. zgromadzili się przy swoim patronie. Na kongres, który 21 maja odbył się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu, przybyły grupy modlitewne z grudziądzkich parafii: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa Oblubieńca, Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Maksymiliana Kolbego oraz św. Andrzeja Boboli w Pieńkach Królewskich, św. Marcina w Sarnowie, św. Katarzyny w Łasinie i św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Zgromadzonych powitał ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. W programie spotkania znalazły się: wykłady o. Zdzisława Dumy, kapucyna z Gdańska i ks. prał. Sławomira Odera, Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla z udziałem chóru Tibi Mariae, koronka Ojca Pio do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Matka pełna czułości
Reklama
Podczas wykładu Matka Boża w życiu i działalności św. Ojca Pio o. Duma podjął się próby odpowiedzi na pytanie o tajemnice świętości Ojca Pio. Maksymilian Kolbe pisał, że kto zakochał się w Maryi, będzie uświęcony. Ojciec Pio aż do śmierci pielęgnował synowską więź z Matką Bożą. Jak zauważył o. Zdzisław, w maju trwamy na modlitwie do Matki Bożej. Litania Loretańska zawiera wiele tytułów, jakimi nazywana jest Maryja. Święty z Pietrelciny miał także swoje wezwania do Matki Bożej: pełna czułości, pełna piękna, najbardziej święta. Zawsze pukał do serca Maryi, aby otrzymać łaskę, o którą prosił. Nieustannie zachęcał do odmawiania Różańca jako skutecznej broni przeciwko szatanowi. Określany był żywym różańcem, ponieważ jego życie oplatało niekończące się Zdrowaś Maryjo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwa naszą siłą
Pieśnią Jesteśmy piękni Twoim pięknem, Panie w wykonaniu chóru Tibi Mariae rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Śmigla. – W tej Mszy św. chcemy podziękować za wszystkie Grupy Modlitwy Ojca Pio, które działają na terenie diecezji toruńskiej, ale i prosić dla ich członków o Boże błogosławieństwo, mądrość, dary Ducha Świętego, aby wpatrując się w Ojca Pio, potrafili ewangelizować we współczesnym świecie – mówił bp Wiesław.
Przypomniał również, że to modlitwa jest największym orężem w walce ze złem tego świata. Kiedy prorok Jeremiasz, mówił słowo od Boga, kiedy upominał, przekazywał mądrość Boga, a nie swoją, nie był przyjmowany z radością. Nigdy nie powinniśmy wywyższać się nad drugiego człowieka, a to z tego powodu, że pewne rzeczy w naszym życiu powinny być na właściwym miejscu. Na pierwszym miejscu powinna być relacja z Bogiem. – W perykopie usłyszeliśmy o napięciu pomiędzy światem a Kościołem – kontynuował Ksiądz Biskup. Potrzeba roztropności, aby w tym konflikcie znaleźć swoje miejsce.
Reklama
Na człowieka czyhają dwie pokusy. Pierwsza, aby się zamknąć, odizolować od świata, który jest zły. Może będziemy czuć się bezpiecznie, niejako w twierdzy, ale będziemy jednocześnie odcięci od świata, można rzec – w więzieniu. W naszych murach powinniśmy pozostawić drzwi, aby móc wyjść do świata ze świadectwem. Druga pokusa wiąże się z przyjmowaniem wszystkiego, co jest w świecie. Ważniejsza jest wówczas moda niż Boże przykazania. Musimy szukać postawy ewangelicznej, czyli stawiania Boga na pierwszym miejscu, a jednocześnie odważnie wychodzić do świata.
Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. prał. Odera Świętość św. Jana Pawła II. Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II opowiadał, dlaczego papież Polak został świętym. Mówił również o roli Karola Wojtyły w Kościele.
Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio zakończył się Koronką Ojca Pio do Najświętszego Serca Pana Jezusa.