Z inicjatywą zorganizowania zbiórki niezbędnych paramentów do sprawowania kultu w nowo powstałej parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mohylowie Podolskim wyszedł proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, ks. kan. Józef Handerek. Na jego apel do przekazania nowych lub używanych sprzętów liturgicznych odpowiedział m.in. bp Grzegorz Kaszak oraz proboszczowie: ks. Marek Bigaj z parafii św. Stanisława BM w Sosnowcu i ks. Mariusz Smętek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej. W liście wystosowanym przez biskupa sosnowieckiego do proboszcza parafii w Mohylowie Podolskim, ks. Pawła Gryszaka, czytamy: „Rozumiejąc potrzeby związane z przygotowaniem nowo wybudowanej świątyni do godnego sprawowania czynności świętych, przekazuję parafii pw. Nawiedzenia NMP w Mohylowie paramenty niezbędne do sprawowania liturgii oraz szaty liturgiczne. Jest to dar niektórych parafii diecezji sosnowieckiej oraz mój osobisty. Jednocześnie pragnę zapewnić, że wspólnota wiernych diecezji sosnowieckiej nieustannie stara się na różne sposoby pomagać umęczonej wojną Ukrainie. Niech Dobry Bóg Was strzeże!”.
Otoczeni modlitwą
W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej codziennie zanoszona jest modlitwa o zakończenie wojny i pokój w Ukrainie. Od poniedziałku do soboty o 17.15 gromadzą się wierni, by pod przewodnictwem kapłana modlić się o pokój. Dąbrowskie sanktuarium ma szczególny tytuł do tego, gdyż jest jednym z miejsc określanym „Gwiazdą na płaszczu Matki Bożej Królowej Pokoju”. To tu przez całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową otaczany jest świat darem modlitwy i świadectwa wiernych, dla których te intencje są ważne. W liście wystosowanym w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę bp Grzegorz Kaszak napisał: „W sytuacji, kiedy u granic naszej Ojczyzny toczy się konflikt zbrojny, warto uświadomić sobie, jak wielką tragedią jest wojna. Niesie ona śmierć, kalectwo, ogromne zniszczenia materialne, a w ludzkich sercach zasiewa strach, nienawiść i chęć zemsty, niszczy drogę pojednania. W pierwszym rzędzie każdy z nas powinien szturmować niebo modlitwami o dar pokoju dla naszej Ojczyzny i całego świata, szczególnie dla Ukrainy”.
Samarytańska pomoc
W diecezji sosnowieckiej działania na rzecz uchodźców z Ukrainy koordynuje głównie Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Warto przypomnieć, że od początku wybuchu wojny podjęto następujące działania, m.in: przyjęto uchodźców w placówkach takich jak: Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej oraz Wspólnota „Betlejem” w Jaworznie. Przekazano także transporty leków, wody mineralnej oraz artykułów żywnościowych i środków higienicznych. Wydawane są codziennie posiłki dla uchodźców w Sosnowcu i Olkuszu. Codziennie w magazynie Caritas w Będzinie przy Al. H. Kołłątaja 83B w Będzinie pracuje kilkunastu wolontariuszy, układając i segregując żywność. W ramach zbiórki Caritas Diecezji Sosnowieckiej na pomoc dla uciekinierów wojennych zebrano na dzień 11 marca kwotę 853 864 zł 59 gr. Ponadto księża diecezji sosnowieckiej przekazali dar serca dla Ukrainy – 30 tys. euro na rzecz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Podczas obchodów jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej kwestowano na rzecz poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie i zebrano 6 480 zł i 34 euro. Dane te jednak są niepełne, gdyż cały czas zbierane są środki materialne dla poszkodowanych w wyniku wojny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu