„Jest to wydarzenie dające możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Towarzyszą mu także eventy kulturalne” – mówi Barbara Sipa, specjalista PR Targów Kielce.
Przez trzy dni na targach będzie szeroko prezentowane m.in. budownictwo sakralne w zakresie: projektowania obiektów, budowy nowych obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji w obiektach sakralnych, w tym m.in. grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sporo informacji i ofert obejmuje architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie archiwów i bibliotek, czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej oraz ”kościelnego” PR. Szeroka oferta, jak co roku, dotyczy wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wyposażenia wnętrz, oświetlenia, nagłośnienia, sprzętów i szat liturgicznych.
Sztuka sakralna będzie pokazana w: rzeźbie, malarstwie, ikonografii, witrażach, metaloplastyce i kowalstwie oraz w muzyce, konserwacji dzieł sztuki, dewocjonaliach. Swoją ofertę przedstawiają też biura pielgrzymkowe i wydawnictwa kościelne.
Reklama
SACROEXPO jest miejscem wymiany doświadczeń w kształtowaniu wnętrz sakralnych, ze szczególnym uwzględnieniem zaspokojenia potrzeb ludzkich. Wystawa jest odwiedzana przez księży, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń, rady parafialne, gospodarzy obiektów sakralnych oraz handlowców.
Wystawie towarzyszą wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Będą to m.in. warsztaty dla dziennikarzy gazet parafialnych, zawody sportowe SacroExpo Cup, czy skupiający kilkuset wykonawców Festiwal Piosenki Religijnej.
Bardzo ważnym punktem SACROEXPO jest przyznanie medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Targi Kielce to jedyne na świecie miejsce, w którym przyznawane jest to wyjątkowe wyróżnienie. W tym roku medal trafi po raz jedenasty w ręce tych, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do sacrum. Konkurs ma charakter otwarty – jest adresowany do osób, instytucji i firm, których dorobek wybitnie przyczynia się do rozwoju kultury europejskiej, kształtując osobowości w sferze duchowości.
W tym roku Medalem wyróżnieni zostali: prof. Krzysztof Penderecki, prof. Wincenty Kućma i niemieckie wydawnictwo Herder.
W poczet dotychczasowych laureatów wchodzą tacy artyści, jak Leszek Mądzik, Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilar, Stanisław Słonina, Ennio Morricone, Stefan Stuligrosz czy Stanisław Rodziński, Mario Botta.