Reklama

Wiadomości

Kliniki na kółkach dla Jemenu

ONZ ocenił, że kraj ten boryka się z największym kryzysem humanitarnym naszych czasów. Ponad trzy czwarte społeczeństwa potrzebuje pomocy humanitarnej. Katastrofalny jest też stan służby zdrowia. Od połowy 2019 r. Caritas Polska razem z Polską Akcją Humanitarną (PAH) starają się zmienić tę sytuację.

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 33

[ TEMATY ]

Caritas

Jemen

Caritas Polska

Taka mobilna klinika dociera do chorych z trudno dostępnych terenów

Taka mobilna klinika dociera do chorych z trudno dostępnych terenów

Obecnie ze wsparcia Caritas Polska korzystają ośrodki medyczne w dzielnicach Adenu Al-Memdara i Al-Qallua oraz miejscowościach Foqam, Imran i Fateh (w dwóch ostatnich lokalizacjach w przekazywaniu pomocy pośredniczy PAH). Wsparcie to polega na finansowaniu remontów i modernizacji infrastruktury, wypłacaniu honorariów dla personelu, a także zakupie leków i wyposażenia medycznego. Dzięki Caritas dostęp do podstawowej opieki lekarskiej ma zapewnione ponad 40 tys. osób.

Od ubiegłego roku Caritas Polska realizuje w Jemenie kolejny projekt dedykowany tamtejszej służbie zdrowia. Działania prowadzone są dzięki pomocy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Wsparcie otrzymuje szpital w miejscowości Rasad.

Placówka poważnie ucierpiała na skutek działań zbrojnych podczas trwającej wojny domowej i potrzebuje wsparcia niemal w każdym obszarze działalności. Caritas Polska zakupiła dla niej dwie mobilne kliniki, które dotrą z usługami medycznymi do mieszkańców trudno dostępnych regionów prowincji Abjan. Szpital został ponadto wyposażony w podstawowy sprzęt medyczny, laboratoryjny oraz niezbędne leki, a Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła remont części jego oddziałów, w tym oddziału ginekologiczno-położniczego.

Mobilne kliniki Caritas Polska umożliwiają dotarcie z pomocą medyczną do osób, dla których podróż do stacjonarnej placówki medycznej jest prawdziwym wyzwaniem. Dwa samochody terenowe, odpowiednio wyposażone oraz przystosowane do poruszania się w trudnym terenie, są używane od stycznia.

Wyposażenie klinik pozwala na wykonanie ogólnych badań medycznych i podanie podstawowych leków. Pomoc realizowana jest przez zespół specjalistów: lekarza, pielęgniarkę, położną oraz kierowcę. Gdy potrzebna jest dalsza opieka medyczna, pacjenci są kierowani do stacjonarnego ośrodka zdrowia lub do placówki w Rasad. Ze wsparcia medycznego w ramach projektu może skorzystać ok. 30 tys. beneficjentów.

Reklama

– Codzienność milionów ludzi, nie tylko żyjących w obozach dla uchodźców, ale także tych, którzy pozostali w zniszczonych przez wojnę miastach i wsiach, jest bardzo trudna. Tego, co dziś widzimy w relacjach z Ukrainy, Jemeńczycy doświadczają od lat. Staramy się przynieść im ulgę w sytuacji zagrożenia zdrowia – podkreśla Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – Wsparcie polskiego MSZ przy najnowszym projekcie jest dla nas bardzo ważne, ale w wielu miejscach działamy tylko dzięki ofiarności polskich darczyńców. Apelujemy, aby w tych trudnych czasach nie ustawać w wysiłkach na rzecz pomocy Jemeńczykom, którzy wciąż, wręcz dramatycznie jej potrzebują – dodaje.

Jak można pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie: caritas.pl/jemen .

• Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN.

• Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Projekt kompleksowego wsparcia szpitala w Rasad oraz funkcjonowania klinik mobilnych w prowincji Abjan w Jemenie jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Kielecka - pomoc w wakacje i na starcie nowego roku szkolnego

Niedziela kielecka 39/2012

[ TEMATY ]

Caritas

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Caritas kielecka włączyła się w akcję "Tornister pełen uśmiechów"

Caritas kielecka włączyła się w akcję

Około 500 wyprawek, przygotowanych z inicjatywy Caritas kieleckiej pomogło uboższym uczniom na starcie w nowym roku szkolnym. Także z myślą o nich Caritas kielecka w okresie wakacji zrealizowała 13 dwutygodniowych turnusów wyjazdowych dla dzieci i młodzieży. Programy wakacyjne objęły młodzież z terenów diecezji kieleckiej oraz z rodzin polskich na Białorusi.
Wyposażenie dziecka do szkoły to znaczne koszty, przewyższające możliwości wielu rodzin. W diecezji kieleckiej pomoc w formie wyprawek była organizowana od wielu lat, ale od 2011 r. Caritas włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tornister pełen uśmiechów”, zachęcając do niej także parafie - bardzo aktywnie zaangażowały się m.in. Kostomłoty, Słowik, Łączna, niektóre parafie kieleckie (niestety większość nie podjęła akcji). Tornistry, wyposażone w piórniki, przybory plastyczne, zeszyty, długopisy itp. były przygotowywane ze środków własnych Caritas i dzięki pomocy darczyńców. Prośby o wsparcie w tym zakresie były weryfikowane w oparciu o zaświadczenia instytucji pomocowych, opinię parafii itp.
Natomiast podczas wakacji dzieci wypoczywały w atrakcyjnych turystycznie miejscach: w górskim Karpaczu, w Pogorzelicy nad Bałtykiem, w Kaczynie k. Kielc. W Kaczynie dodatkowo na trzech turnusach przebywało 150 dzieci z Białorusi. Turnusy polonijne zrealizowano we współpracy z Fundacją „Pomost”. Odbył się także obóz dla 50 osób w Bułgarii - w Złotych Piaskach.
W ramach kolonii realizowano autorski program wychowawczo-profilaktyczny „W Królestwie Maciusia I”, który bazował na prawach dziecka autorstwa Janusza Korczaka i był formą uczczenia obchodzonego obecnie w Polsce Roku Janusza Korczaka. Uczestnicy turnusów poznawali biografię, twórczość i znaczenie Korczaka dla historii. W programie zostały wykorzystane fragmenty książki „Król Maciuś Pierwszy”, opowiadania Bruno Ferrero i in.
- Dodatkowym elementem wychowawczej akcji wakacyjnej było zaangażowanie po raz pierwszy seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wraz z którymi przygotowaliśmy różne zajęcia w duchu łączenia pokoleń - mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej. Z tego powodu na dwóch turnusach realizowano dodatkowo projekt „Wakacyjna Szkoła Życia” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, z udziałem seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ponadto ok. 400 dzieci skorzystało z półkolonii w miejscu zamieszkania. Były one organizowane przez Caritas kielecką w świetlicach środowiskowych i ogniskach wychowawczych w: Kielcach, Chmielniku, Mniowie, Ślęcinie, Wiśniówce, Desznie, Cudzynowicach, Jędrzejowie, Proszowicach. W ramach tygodniowych turnusów dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych, licznych zabawach i konkursach, wyjściach do kina i muzeów, w rajdach pieszych i wycieczkach autokarowych.
W Ognisku Wychowawczym w Jędrzejowie realizowano np. autorski projekt „Wakacje w siodle” - dzieci odwiedzały stadniny koni i uczyły się podstaw jazdy konnej oraz obcowania ze zwierzęciem. Z kolei w Ognisku Wychowawczym w Proszowicach zorganizowano „Wakacje za grosik”. Zrealizowano tam 3 turnusy, z m.in. nauką pływania na basenie i piknikiem rodzinnym. Prowadzone były także tzw. Spotkania ze Słowem Bożym oraz lekcje przyrody w Ogrodzie Biblijnym w Proszowicach.
Półkolonie sfinansowano ze środków Caritas kieleckiej pochodzących z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, dzięki dotacjom samorządowym i darczyńcom indywidualnym.
Wakacyjna akcja kolonijna Caritas kieleckiej jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w regionie świętokrzyskim, dostępnym bez odpłatności ze strony rodzin ubogich i wykluczonych.
- Szacujemy koszt tegorocznych kolonii na ok. 1 100 000 zł, z czego 250 000 to środki własne pochodzące głównie z ofiar Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i ze sprzedaży baranków wielkanocnych - wyjaśnia ks. dyrektor Stanisław Słowik.
Dotacje do wypoczynku pochodziły z samorządów gminnych, od Kuratorium Oświaty w Kielcach i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z programu FIO 2012.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję