Reklama

Niedziela Kielecka

Świętowali 20 lat działalności

Z zaangażowaniem promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby. Dzielą się doświadczeniem walki z cukrzycą, działają na rzecz profilaktyki, wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę.

Niedziela kielecka 20/2022, str. VI

[ TEMATY ]

diabetycy

K.D.

Burmistrz Jędrzejowa i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej uhonorowani za zaangażowanie dla jędrzejowskich diabetyków

Burmistrz Jędrzejowa i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej uhonorowani
za zaangażowanie dla jędrzejowskich diabetyków

Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym. Za 20-letnią służbę na rzecz promocji zdrowia jędrzejowskim diabetykom dziękowali w czasie gali w jędrzejowskim Domu Kultury: Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, przedstawiciele kół diabetyków z różnych miast i okolic województwa, m.in. Buska Zdroju, Pińczowa, Skarżyska. Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska, która pogratulowała wytrwałej działalności społecznej prezes jędrzejowskiego Koła Annie Gołdyn. Podkreślano, że problem cukrzycy dotyka już 8 procent społeczeństwa w Polsce. Wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Pandemia COVID-19 jeszcze nasiliła te problemy.

Jubileusz był okazją do wyrażenia wdzięczności osobom i instytucjom wspierającym jędrzejowskich diabetyków. Odznakę ze złotym sercem otrzymali ks. proboszcz Franciszek Piwowarczyk i burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Prelekcje, profilaktyka, wsparcie

Mając wiedzę i świadomość, jak ważna jest edukacja społeczna w tej dziedzinie, Anna Gołdyn założyła przy parafii MB Łaskawej w Jędrzejowie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zrzeszające chorych na cukrzycę i ich rodziny. Działania Koła obejmują comiesięczne spotkania edukacyjne dla zainteresowanych, prelekcje z lekarzami różnych specjalności. Członkowie wspólnie integrują się na pielgrzymkach diabetyków na Jasną Górę i spotkaniach wigilijnych. Na festynach lokalnych organizują akcje pomiaru cukru i ciśnienia mieszkańcom regionu, edukują. Ich działalność kontynuowana była podczas obostrzeń sanitarnych w pandemii – kiedy pacjenci z rozpoznaną chorobą, po powrocie z leczenia szpitalnego potrzebowali np. wstrzykiwaczy, zgłaszali się o pomoc do Koła w Jędrzejowie. Koło wsparło również diabetyków chorych na COVID-19 będących w trzech szpitalach, przekazując nowoczesny sprzęt freestyle libre do monitoringu glikemii. Zaangażowało się również w pomoc Ukrainie. Zebrało i przekazało dary dla diabetyków na granicę i na Ukrainę: gleukometry, paski oraz lekarstwa – opowiada prezes Anna Gołdyn, która pomaga z wielkim zaangażowaniem diabetykom wraz z mężem Mariuszem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w woj. świętokrzyskim.

Reklama

Są darem dla innych

Jubileusz rozpoczęła Msza św. w kościele MB Łaskawej w Jędrzejowie za chorych i ich rodziny pod przewodnictwem opata cystersów w Jędrzejowie o. Rafała Ścibiorowskiego.

W homilii akcentował, że „cukrzyca jest bolesną dla pacjenta rzeczywistością samodyscypliny i ograniczeń”. – Z pomocą chorym zawsze przychodzi Chrystus, i w Chrystusowym pokrzepieniu chory może złożyć nadzieję – podkreślał. Uświadamiał, że chorzy mają specjalną misję do wypełnienia. Dawanie świadectwa przez własne doświadczenie choroby, cierpienia i bólu stają się darem dla innych. Zauważył, że w jędrzejowskiej wspólnocie diabetyków ważne jest wzajemne ubogacenie się sobą, dzielenie się doświadczeniem, wiedzą, metodami leczenia i szeroka promocja zdrowia i profilaktyki. Dlatego środowisko diabetyków jędrzejowskich ma przed sobą konkretną misję, służbę i zadania – podkreślał opat.

W specjalnym liście gratulacje z okazji jubileuszu działaczom Koła złożył bp Jan Piotrowski, patron honorowy wydarzenia, wskazując, że ich zaangażowanie w diecezji kieleckiej jest wyrazem troski o chorych i promocji wiedzy niezbędnej osobom dotkniętym problemami cukrzycowymi.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzieja dla diabetyków

Zachodzą rewolucyjne zmiany w podejściu do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2. Czy faktycznie poprawią one sytuację diabetyków?

Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na głosy środowiska diabetologicznego, publikując 16 sierpnia obwieszczenie refundacyjne, które potwierdza rozszerzenie refundacji nowoczesnych leków: flozyn i analogów GLP-1, a także objęcie DPP-4 refundacją. Obwieszczenie wchodzi w życie 1 września. Co to oznacza dla pacjentów z cukrzycą typu 2?

CZYTAJ DALEJ

Zanim podniesiesz ręce, wznieś duszę

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Postawa na modlitwie. Rady Orygenesa.

Zdarza ci się może, że nie wiesz co zrobić podczas modlitwy ze swoim ciałem. Postawa ciała też jest sposobem modlenia się, bo modlić się ma zawsze cały człowiek. Nasze ręce, nogi, kolana, głowa mogą wspomóc nas w komunii z Bogiem. Przypatrz się swojemu ciału w chwili, gdy się modlisz. Czy ono pomaga ci w modlitwie, czy przeszkadza? Czy wyraża ono w jakiś sposób twoją miłość do Boga, czy też świadczy, że Bóg nie jest dla ciebie najważniejszy? Postawa ciała ma też być znakiem twojej miłości do Boga. Jeśli kogoś kochasz i ktoś jest dla ciebie ważny, twoje ciało prostuje się, stara się zdyscyplinować i być całe zaangażowane w spotkanie. Jeśli ktoś jest ci całkowicie obojętny, twoje ciało nie zmienia pozycji, nie przejmuje się nadchodzącym gościem i najchętniej przyjmuje pozycję leniwą, ospałą, lekceważącą. Czy w postawie twojego ciała widać, że rozmawiasz z kimś najważniejszym? Postawa na modlitwie ma więc być postawą godną tego z kim rozmawiasz, ale musisz też uważać, by nie sprawiała ci tak dużego kłopotu, że zaczniesz bardziej myśleć o bolących członkach twojego ciała niż o samym Bogu. Zanim jednak zmobilizujesz do modlitwy swoje ciało, musisz najpierw pobudzić swoją duszę.

Pierwszeństwo ducha nad ciałem

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję