Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz

Znajomość języków otwiera drzwi

W szkołach katolickich obchodzony był Dzień Języków Obcych.

2022-05-02 11:15

Niedziela sandomierska 19/2022, str. II

[ TEMATY ]

Dzień Języków Obcych

Archiwum szkoły

Młodzież przez zabawę lepiej się uczy

Młodzież przez zabawę lepiej się uczy

Program tego dnia wypełniły zabawy, konkursy i prezentacje w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Agata Paluch, dyrektor szkół katolickich, podkreśla, że języki obce trzeba znać. – Nauka języków powoduje, że młodzież ma otwarte drzwi na świat. Im więcej języków umiemy, tym więcej drzwi mamy otwartych. I przez większą ilość tych drzwi możemy przejść i budować naszą przyszłość. Z mojej perspektywy jako nauczyciela języków obcych, uczenie się języka z różnych źródeł, daje większe efekty, niż tylko siedzenie w ławce. Tego typu spotkania jak dzisiejsze, są okazją do zbudowania motywacji, w jakim celu mam się uczyć słówek. Młodzież przekonuje się, że nie ma nieważnego słówka w języku obcym, tylko jest to wiedza zawsze potrzebna – mówiła Agata Paluch, dyrektor szkół. Jak podkreślają zgodnie lektorzy, warto się ich uczyć również przez zabawę, bo więcej się zapamiętuje. W naszej głowie tworzą się różnego rodzaju skojarzenia, które pozwalają lepiej zapamiętywać poszczególne słówka czy zwroty. Elżbieta Hajder, lektor języka angielskiego, podkreśla, że znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie jest ważna. – Ich nauka ma ogromne znaczenie. Chociażby z tego względu, że obecnie języki obce są tak powszechne, że bez ich znajomości, nie jesteśmy w stanie się nigdzie porozumieć. Nasze granice są otwarte, dlatego znajomość języków obcych jest potrzebna, chociażby w tak prozaicznych sytuacjach jak wyjazd na wakacje – mówiła Elżbieta Hajder. Dodaje przy tym, że nauczanie przez zabawę, to świetna metoda przekazywania wiedzy. – Forma zabawy jest jedną z najlepszych metod nauki języków obcych, bo tak naprawdę dzieci i młodzież może się pokazać i ze strony aktorów i uczniów, którzy potrafią wiele rzeczy przedstawić – mówiła lektorka języka angielskiego. W obchodach Dnia Języka Obcego w Katolickiej Szkole Podstawowej oraz Liceum im. św. Królowej Jadwigi udział wzięła młodzież z Sandomierza, Tarnobrzega, Bilczy oraz Obrazowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Monte Cassino: uroczystości 78. rocznicy zdobycia klasztornego wzgórza

2022-05-18 20:07

[ TEMATY ]

Monte Cassino

wjarek/stock.adobe.com

Cmentarz na Monte Cassino

Cmentarz na Monte Cassino

– Przesłanie Monte Cassino wciąż jest aktualne, a szczególnie teraz, kiedy w naszej części Europy toczy się straszliwa wojna – mówił podczas Mszy św. w 78. rocznicę zwycięskiego szturmu na Monte Cassino biskup polowy Wiesław Lechowicz. Eucharystią, z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz kombatantów i weteranów II wojny światowej, sprawowaną w Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się główne uroczystości rocznicowe.

Eucharystię koncelebrowali kapelani wojskowi (m.in. ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk i ks. mjr Marcin Janocha), harcerstwa oraz polscy duchowni pracujący i studiujący we Włoszech. Obecny był opat Monte Cassino o. Donato Ogliari. Msza św. była celebrowana z asystą honorową żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polańskie zabytki wypiękniały

2022-05-18 21:01

[ TEMATY ]

zabytki

chrzcielnica

Ks. dr Szymon Tracz

Odrestaurowana chrzcielnica w Polance Wielkiej.

Odrestaurowana chrzcielnica w Polance Wielkiej.

Kilka obiektów w zabytkowym drewnianym kościele św. Mikołaja w Polance Wielkiej odzyskało swój blask.

Jednym z nich jest marmurowa chrzcielnica z przełomu XVIII i XIX wieku ze złoconą nakrywą i znajdujące się na chórze XVI-wieczne drzwi okute w kratownicę w kształcie rombów, zawierające również rozetową kołatkę z czasów renesansu i wizjer. Konserwacji poddano również umieszczone w ścianach prezbiterium kościoła XIX-wieczne marmurowe epitafia. Upamiętniają kolatorów kościoła – zmarłych członków rodu Cieńskich, którzy opiekowali się świątynią w XVII i XVIII wieku, oraz zmarłych członków rodu Wysockich, którzy opiekę sprawowali w XIX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję