Reklama

Klementowice

Poetycka majówka

8 maja br. Szkoła Podstawowa im. ks. St. Rzepeckiego w Klementowicach przeprowadziła III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej. W konkursie udział wzięło 57 uczniów, przygotowanych przez 23 nauczycieli. Uczestnicy reprezentowali 12 szkół podstawowych (Nałęczów, Wąwolnica, Stok, Kurów, Płonki, Żyrzyn, Wielkie, Przybysławice, Garbów, Lublin, Żabia Wola i Klementowice) oraz 3 gimnazja (Kurów, Garbów, Żyrzyn).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoła w Klementowicach już po raz trzeci zorganizowała konkurs recytatorski w dniu imienin patrona - ks. kan. Stanisława Rzepeckiego. W ten sposób uczniowie i nauczyciele czczą pamięć znanego Kapłana, przypominają krzewione przez niego idee chrześcijańskie, kultywowane przez społeczność szkoły oraz środowisko. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i nauczycieli literaturą religijną, która tak mało miejsca zajmuje w programach szkolnych, a przecież dostarcza doskonałych wzorców i jest najpiękniejszą modlitwą do Boga. Obcowanie z literaturą religijną i świadome jej przeżywanie pozwala młodym ludziom rozwinąć własną osobowość oraz wrażliwość na to, co piękne i istotne, co kształtuje charakter. Dzięki młodemu pokoleniu, wychowanemu w duchu tolerancji, miłości bliźniego, szanującemu prawa człowieka do godnego życia, można śmiało patrzeć w przyszłość, bez obawy o jutro, o los świata. Również na nauczycieli i wychowawców spada obowiązek wychowania młodego pokolenia, by wyrosło na ludzi mądrych, dokonujących rozsądnych wyborów, szanujących wartości chrześcijańskie, dostrzegających obok siebie zło i potrafiących mu się przeciwstawić.
Przygotowując konkurs recytatorski dla dzieci, organizatorzy - a w szczególności polonistka, Anna Tarkowska i dyrektor klementowickiej szkoły, Tomasz Kraszewski - chcieli wskazać inną, lepszą i prostszą drogę, poprzez zwrócenie uwagi na prawdziwe wartości, ukryte w obrazach poetyckich, a wydobyte piękną i mądrą prezentacją tekstu. Zadaniem konkursu było także obudzenie wrażliwości na piękno polskiego języka i bogactwa jego odcieni, przeciwstawiając się w ten sposób wszechogarniającym wulgaryzmom i zwrotom obcojęzycznym.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza komisja w składzie: Waleria Maruszewska (przewodnicząca), Krystyna Skwarek (przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Kurowie), Halina Jankiewicz (przewodnicząca Gminnej Komisji Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Kurowie) oraz Halina Szeląg (nauczycielka) oceniała deklamacje uczniów z klas I - III szkół podstawowych. Druga komisja w składzie: Maria Perkowska - Rusek (przewodnicząca), Urszula Buglewicz (redaktor Tygodnika Katolickiego "Niedziela"), Edyta Łysiak (dziennikarz Radia Lublin), Maria Danuta Kruk (poetka z Bronic) oraz Robert Sajnaj (prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. Teresy Kras w Lublinie) oceniała uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjów.
Po przesłuchaniach w grupie młodszej jury wyróżniło następujących uczniów: Piotra Chabrosa z Garbowa, Sylwię Janiszewską z Żabiej Woli, Maję Tarkowską z Klementowic, Maję Białek z Płonek, Ewelinę Furtak z Klementowic, Magdalenę Dudkowską z Nałęczowa, Anitę Jabłońską z Kurowa, Martynę Kręgiel z Wąwolnicy, Macieja Kudelskiego z Nałęczowa, Justynę Mączkę z Klementowic, Kingę Misiurek z Klementowic oraz Milenę Samorek ze Stoku.
W grupie dzieci starszych przyznano nagrody i wyróżnienia. I miejsce i Puchar Prezesa Radia Lublin zdobyła Joanna Boguta ze Szkoły Podstawowej w Garbowie, przygotowana przez s. Zofię Rutkę. II miejsce i nagrodę specjalną - figurę Chrystusa Frasobliwego, ufundowaną przez rzeźbiarza Zbigniewa Kozaka - otrzymał Michał Grykałowski ze Szkoły Podstawowej w Klementowicach, przygotowany przez Annę Tarkowską. III miejsce przyznano Marcie Wiśnieckiej ze Szkoły Podstawowej w Kurowie, która do konkursu przygotowywała się pod czujnym okiem Marzanny Katarzyny Kuli. W tej kategorii przyznano także równorzędne wyróżnienia, które powędrowały do Klaudii Chabros z Żyrzyna, Jarosława Jędrzejewicza z Klementowic, Katarzyny Pękali z Wąwolnicy, Joanny Brzozowskiej z Klementowic, Katarzyny Drygałło z Lublina (SP nr 40), Katarzyny Grendy z Garbowa, Patrycji Kafary z Lublina (SP nr 40), Marcina Kołodzieja z Nałęczowa, Anety Molendy z Klementowic, Eweliny Mikos z Kurowa, Joanny Niezabitowskiej z Wąwolnicy oraz Beaty Zielonki z Nałęczowa. W kategorii uczniów gimnazjum jury przyznało I miejsce Radosławowi Trzcionkowskiemu z Żyrzyna, II miejsce Michałowi Wojnowskiemu z Garbowa oraz III miejsce Oldze Figiel z Kurowa.
Komisje oceniały dobór repertuaru, interpretację utworu, poprawność wymowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy jurorzy byli zgodni, że młodzi recytatorzy doskonale przygotowali się do konkursu, zarówno jeśli chodzi o samą deklamację, jak i dobór wierszy. Uczniowie prezentowali utwory bardzo popularnego poety ks. Jana Twardowskiego, ale także Karola Wojtyły, K. I. Gałczyńskiego, M. Konopnickiej, E. Szelburg-Zarębiny, A. Kamieńskiej, a nawet swojego dotychczasowego proboszcza - ks. Krzysztofa Maksymowicza. Taka różnorodność utworów jest w dużej mierze zasługą nauczycieli-opiekunów, którzy zadali sobie wiele trudu, by dobrać wiersze i fragmenty poezji odpowiednie do wieku i percepcji młodych uczestników konkursu.
Dzięki życzliwości sponsorów dzieci oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcy wrócili do domów z cennymi nagrodami. Sponsorami tegorocznego konkursu byli: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. Teresy Kras w Lublinie, Urząd Gminy Kurów, Radio Lublin, Tygodnik Katolicki Niedziela oraz puławski artysta - rzeźbiarz Zbigniew Kozak. Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Lublin oraz Niedziela Lubelska.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym do Klementowic uczestnikom, gościom oraz sponsorom i serdecznie zapraszają do udziału w następnych konkursach - najbliższy II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy o Tematyce Wiejskiej zaplanowany jest na jesień br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję