Reklama

Niedziela Częstochowska

Święta w Zawodziu k. Poczesnej

To miejsce cały czas tętni życiem. Spotykają się tutaj najmłodsi i osoby starsze. Jest las, woda i miejsca do swobodnego parkowania samochodów.

Niedziela częstochowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Koło Gospodyń Wiejskich

Poczesna

Karol Porwich/Niedziela

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawodziu k. Poczesnej działało od jakiegoś czasu bardzo prężnie, ale nigdy nie miało siedziby, jakiegoś budynku dla swojej działalności. Dzięki wspólnym wysiłkom gminy Poczesna i Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie udało się wybudować świetlicę, praktycznie dostępną dla całej lokalnej społeczności.

Współpraca

Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma chwali panie z Zawodzia, które potrafią się zorganizować i działać na rzecz lokalnej społeczności. Opowiada Niedzieli ze swadą o przygotowaniach do świąt Wielkiejnocy. Podkreśla dobrą współpracę z parafiami, które są na terenie gminy. – Współpracujemy od zawsze z trzema wspólnotami: w Poczesnej, we Wrzosowej i w Nieradzie. Przykłady dobrej i owocnej kooperacji widać na przykładzie wspólnie organizowanych dożynek, Święta Niepodległości i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Nasza gmina zawsze wychodzi naprzeciw potrzebom parafialnym, przecież w większości to parafianie tworzą naszą lokalną społeczność – zaznacza wójt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościnność

Przybycie Niedzieli do zawodziańskiej świetlicy wywołuje szerokie uśmiechy na twarzach gospodarzy, które pięknie się komponują ze świątecznymi dekoracjami i z suto zastawionym wielkanocnym stołem.

Reklama

Bożena Przytulska, ubrana w oryginalny zielony kostium, tłumaczy, że jest to pierwszy strój specjalnie zaprojektowany dla Koła Gospodyń Wiejskich z Zawodzia, który uwzględnia barwy gminy Poczesna. Inne panie mają na sobie nowszą wersję ubioru, która różni się od starej pewnymi detalami.

– Nasze KGW kultywuje świąteczne tradycje, czego przejawem są specjalnie przyrządzane potrawy. Mają one nie tylko charakter żywieniowy, ale i dekoracyjny; robimy np. kaczuszki albo kurczątka z jajek, podobnie postępujemy ze specjalnie krojoną rzodkiewką. W naszej zawodziańskiej tradycji popularne są jajka zapiekane w skorupce, jajka z chrzanem, nadziewane farszem, np. pieczarkowym. Koniecznie musi być barszcz biały z białą kiełbaską. Ze słodkości obowiązkowo pieczemy mazurki i baby wielkanocne. W wielkanocny poniedziałek chodzimy od domu do domu i urządzamy śmigusa-dyngusa, ale lejemy wodą bardzo delikatnie, nie tak jak dawniej wiadrami z wodą ze studni – śmieje się pani Bożena.

Oryginalny strój

Sylwia Górska ma na sobie najnowszy kostium Koła Gospodyń Wiejskich. – W tych strojach pokazujemy się na wszystkich uroczystościach gminnych, powiatowych, parafialnych, przy prezentacji stołów wigilijnych i wielkanocnych, na dożynkach też paradujemy w naszych kostiumach, a na festynach w nich tańcujemy; chcemy przecież godnie i pięknie reprezentować gminę. Staramy się odnawiać roczniki KGW i zapraszamy młode dziewczyny, by przystąpiły do nas. Musimy dbać o naszą pamięć. Każdy, kto do nas przyjdzie, dowie się wiele o tradycji tej ziemi. Jesteśmy to winni naszym dzieciom – mówi z przekonaniem pani Sylwia.

Integracja

Reklama

Eulalia Błaszak, prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie, opowiada, jak to w piątek przed Wielkim Tygodniem w siedzibie Koła odbywają się warsztaty robienia palmy wielkanocnej i malowania jajek. Przychodzą na te warsztaty całe rodziny, dziadkowie, ojcowie, matki, dzieci i wnuki. – Stowarzyszenie jest młode, bo powstało w 2016 r., ale musieliśmy się zorganizować, by mieć tę możliwość pozyskiwania funduszy na nasze pomysły aktywizacji lokalnej społeczności i na nasze koncepcje rozwoju Zawodzia. Dzięki temu udało się zdobyć środki na budowę budynku, gdzie się obecnie znajdujemy. Realizujemy w ten sposób nasz statutowy cel, krórym jest integracja lokalnego społeczeństwa – podkreśla znaczenie stowarzyszenia pani Eulalia.

Barbara Łukasiewicz była pierwszym prezesem Stowarzyszenia Wspólnie dla Sołectwa Zawodzie. – W grupie jest zawsze łatwiej, a we wspólnym działaniu rodzą się serdeczne więzi. Sołectwo Zawodzie jest dość, w tym dobrym słowa znaczeniu, specyficzne. Mieszkają tutaj bardzo życzliwi ludzie, chętni do organizowania się. Ta świetlica, ten budynek, jest spełnieniem naszych pragnień, by mieć miejsce do swobodnych spotkań, tych oficjalnych i mniej oficjalnych. Obecnie stowarzyszenie liczy 44 członków, a całe sołectwo ma 1200 mieszkańców – dzieli się swoimi przemyśleniami pani Barbara.

Specjalności

Reklama

Anna Rak jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zawodziu od 2010 r., czyli od jego powstania. Liczy ono obecnie 25 osób. – Lubimy naszą organizację, lubimy się spotykać, lubimy swoje towarzystwo. Jesteśmy stale obecne na Krajowej Wystawie Rolniczej i Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie i tam prezentujemy najlepsze nasze pierogi, żurek i bigos. Pierogi oczywiście z serem i z ziemniakami oraz cebulką, okraszone skwareczkami. Dobrze smakują też nasze pierogi z nadzieniem mięsnym. Ale na wielkanocny świąteczny stół Anno Domini 2022 przygotowałam keks warzywny, składający się z pieczarek, cebulki, papryki, sera żółtego, jajek i mąki. Moją specjalnością są też faszerowane pieczarki. W święta Zmartwychwstania Pańskiego wszystkie gospodynie uczestniczą we Mszy św. rezurekcyjnej zawsze w naszych odświętnych strojach. Jeśli jest zimno, to dokładamy jeszcze chusty do kostiumu. Nasz ksiądz proboszcz Jarosław Sroka zawsze dziękuje za naszą obecność. A kiedy nastanie Poniedziałek Wielkanocny, chodzę z koleżankami od domu do domu ze śmigusem-dyngusem, leję wodą i mówię:

Dyngus, dyngus, po dyngusie!

O Maryjo, o Jezusie.

O święta Rozalio,

Pan kraje, pani daje.

Proszę o święcone jaje.

Mam koszyk ze sobą i zabieram do niego, co dają: surowe i gotowane jajka, pisanki, ale też mandarynki i pomarańcze.

Wsparcie

Renata Smędzik jest sekretarzem gminy Poczesna. – Jestem sympatykiem naszych pań. Ale też podoba mi się okolica i samo miejsce spotkań. Jak mogę, towarzyszę gospodyniom w różnych sytuacjach. I zapewniam, że gmina, którą reprezentuję, wspiera panie nie tylko słowem czy obecnością. Mateusz Kołodziej, młody radny gminy, potwierdza słowa koleżanki, jednocześnie doceniając zaradność i młodzieńczą energię pań z Zawodzia.

I co jeszcze

Zawodzie k. Poczesnej może się pochwalić licznymi inicjatywami, np. pięknie obchodzonym grudniowym dniem św. Mikołaja, z inscenizacją plenerową, kiedy to święty w saniach wyjeżdża z pobliskiego lasu i wita go ponad setka dzieci. Wymienić jeszcze można wrześniowe święto pieczonego ziemniaka oraz popularne zawody nordic walking. Warto zatem zajrzeć do Zawodzia k. Poczesnej, gdzie sympatyczne panie z Koła Gospodyń Wiejskich ugoszczą jak najserdeczniej.

2022-04-12 12:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Prymasa Polski na Wielkanoc 2017

[ TEMATY ]

życzenia

Wielkanoc

Archidiecezja Gnieźnieńska

„Niech ten świąteczny czas napełni nasze serca nadzieją, miłością i pokojem, abyśmy potrafili także innym głosić i zwiastować prawdę, że Pan zmartwychwstał” – mówi abp Wojciech Polak w video życzeniach opublikowanych tradycyjnie na stronie www.prymaspolski.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wracając do wielkopostnego przesłania papieża Franciszka metropolita gnieźnieński przypomina, że czas ten miał nas doprowadzić do bezpiecznego celu jakim jest Pascha Zmartwychwstania – zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Krzysztofa

[ TEMATY ]

nowenna

św. Krzysztof

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze

2025-07-17 15:37

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

zmarły

konserwator zabytków

BPJG

prof. Wojciech Kurpik

prof. Wojciech Kurpik

- Obraz Maryi Jasnogórskiej stał się bardzo ważną częścią mojego życia, mojej osobowości - mówił w jednym z wywiadów. W wieku 94 lat, 15.07.2025 r., zmarł w Warszawie prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze, konfrater Zakonu Paulinów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 25.07. o godz. 13.30 w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie.

Prof. Wojciech Kurpik był konserwatorem sztuki, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1996-1999 był jej rektorem). Był wybitnym specjalistą w zakresie konserwacji malarstwa tablicowego i drewnianej rzeźby polichromowanej. W latach 1980-2001 jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierował Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Drewnianej Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Od roku 1979 był członkiem Komisji ds. stałej opieki nad Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Na podstawie wyników swoich wieloletnich badań w 2008r. opublikował książkę „Częstochowska Hodegetria. Drugie wydanie, uwzgledniające wyniki najnowszych badań, zawierające bogatą dokumentację fotograficzną, ukazało się w 2020r. nakładem wydawnictwa Paulinianum. W dowód uznania wieloletnich zasług, paulini 4 kwietnia 2004 r. przyjęli Wojciecha Kurpika do grona konfratrów, czyli przyjaciół i dobrodziejów Zakonu Paulinów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję