Reklama

Niedziela Częstochowska

Święta w Zawodziu k. Poczesnej

To miejsce cały czas tętni życiem. Spotykają się tutaj najmłodsi i osoby starsze. Jest las, woda i miejsca do swobodnego parkowania samochodów.

Niedziela częstochowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Koło Gospodyń Wiejskich

Poczesna

Karol Porwich/Niedziela

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawodziu k. Poczesnej działało od jakiegoś czasu bardzo prężnie, ale nigdy nie miało siedziby, jakiegoś budynku dla swojej działalności. Dzięki wspólnym wysiłkom gminy Poczesna i Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie udało się wybudować świetlicę, praktycznie dostępną dla całej lokalnej społeczności.

Współpraca

Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma chwali panie z Zawodzia, które potrafią się zorganizować i działać na rzecz lokalnej społeczności. Opowiada Niedzieli ze swadą o przygotowaniach do świąt Wielkiejnocy. Podkreśla dobrą współpracę z parafiami, które są na terenie gminy. – Współpracujemy od zawsze z trzema wspólnotami: w Poczesnej, we Wrzosowej i w Nieradzie. Przykłady dobrej i owocnej kooperacji widać na przykładzie wspólnie organizowanych dożynek, Święta Niepodległości i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Nasza gmina zawsze wychodzi naprzeciw potrzebom parafialnym, przecież w większości to parafianie tworzą naszą lokalną społeczność – zaznacza wójt.

Gościnność

Przybycie Niedzieli do zawodziańskiej świetlicy wywołuje szerokie uśmiechy na twarzach gospodarzy, które pięknie się komponują ze świątecznymi dekoracjami i z suto zastawionym wielkanocnym stołem.

Bożena Przytulska, ubrana w oryginalny zielony kostium, tłumaczy, że jest to pierwszy strój specjalnie zaprojektowany dla Koła Gospodyń Wiejskich z Zawodzia, który uwzględnia barwy gminy Poczesna. Inne panie mają na sobie nowszą wersję ubioru, która różni się od starej pewnymi detalami.

– Nasze KGW kultywuje świąteczne tradycje, czego przejawem są specjalnie przyrządzane potrawy. Mają one nie tylko charakter żywieniowy, ale i dekoracyjny; robimy np. kaczuszki albo kurczątka z jajek, podobnie postępujemy ze specjalnie krojoną rzodkiewką. W naszej zawodziańskiej tradycji popularne są jajka zapiekane w skorupce, jajka z chrzanem, nadziewane farszem, np. pieczarkowym. Koniecznie musi być barszcz biały z białą kiełbaską. Ze słodkości obowiązkowo pieczemy mazurki i baby wielkanocne. W wielkanocny poniedziałek chodzimy od domu do domu i urządzamy śmigusa-dyngusa, ale lejemy wodą bardzo delikatnie, nie tak jak dawniej wiadrami z wodą ze studni – śmieje się pani Bożena.

Reklama

Oryginalny strój

Sylwia Górska ma na sobie najnowszy kostium Koła Gospodyń Wiejskich. – W tych strojach pokazujemy się na wszystkich uroczystościach gminnych, powiatowych, parafialnych, przy prezentacji stołów wigilijnych i wielkanocnych, na dożynkach też paradujemy w naszych kostiumach, a na festynach w nich tańcujemy; chcemy przecież godnie i pięknie reprezentować gminę. Staramy się odnawiać roczniki KGW i zapraszamy młode dziewczyny, by przystąpiły do nas. Musimy dbać o naszą pamięć. Każdy, kto do nas przyjdzie, dowie się wiele o tradycji tej ziemi. Jesteśmy to winni naszym dzieciom – mówi z przekonaniem pani Sylwia.

Integracja

Eulalia Błaszak, prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie, opowiada, jak to w piątek przed Wielkim Tygodniem w siedzibie Koła odbywają się warsztaty robienia palmy wielkanocnej i malowania jajek. Przychodzą na te warsztaty całe rodziny, dziadkowie, ojcowie, matki, dzieci i wnuki. – Stowarzyszenie jest młode, bo powstało w 2016 r., ale musieliśmy się zorganizować, by mieć tę możliwość pozyskiwania funduszy na nasze pomysły aktywizacji lokalnej społeczności i na nasze koncepcje rozwoju Zawodzia. Dzięki temu udało się zdobyć środki na budowę budynku, gdzie się obecnie znajdujemy. Realizujemy w ten sposób nasz statutowy cel, krórym jest integracja lokalnego społeczeństwa – podkreśla znaczenie stowarzyszenia pani Eulalia.

Barbara Łukasiewicz była pierwszym prezesem Stowarzyszenia Wspólnie dla Sołectwa Zawodzie. – W grupie jest zawsze łatwiej, a we wspólnym działaniu rodzą się serdeczne więzi. Sołectwo Zawodzie jest dość, w tym dobrym słowa znaczeniu, specyficzne. Mieszkają tutaj bardzo życzliwi ludzie, chętni do organizowania się. Ta świetlica, ten budynek, jest spełnieniem naszych pragnień, by mieć miejsce do swobodnych spotkań, tych oficjalnych i mniej oficjalnych. Obecnie stowarzyszenie liczy 44 członków, a całe sołectwo ma 1200 mieszkańców – dzieli się swoimi przemyśleniami pani Barbara.

Reklama

Specjalności

Anna Rak jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zawodziu od 2010 r., czyli od jego powstania. Liczy ono obecnie 25 osób. – Lubimy naszą organizację, lubimy się spotykać, lubimy swoje towarzystwo. Jesteśmy stale obecne na Krajowej Wystawie Rolniczej i Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie i tam prezentujemy najlepsze nasze pierogi, żurek i bigos. Pierogi oczywiście z serem i z ziemniakami oraz cebulką, okraszone skwareczkami. Dobrze smakują też nasze pierogi z nadzieniem mięsnym. Ale na wielkanocny świąteczny stół Anno Domini 2022 przygotowałam keks warzywny, składający się z pieczarek, cebulki, papryki, sera żółtego, jajek i mąki. Moją specjalnością są też faszerowane pieczarki. W święta Zmartwychwstania Pańskiego wszystkie gospodynie uczestniczą we Mszy św. rezurekcyjnej zawsze w naszych odświętnych strojach. Jeśli jest zimno, to dokładamy jeszcze chusty do kostiumu. Nasz ksiądz proboszcz Jarosław Sroka zawsze dziękuje za naszą obecność. A kiedy nastanie Poniedziałek Wielkanocny, chodzę z koleżankami od domu do domu ze śmigusem-dyngusem, leję wodą i mówię:

Dyngus, dyngus, po dyngusie!

O Maryjo, o Jezusie.

O święta Rozalio,

Pan kraje, pani daje.

Proszę o święcone jaje.

Mam koszyk ze sobą i zabieram do niego, co dają: surowe i gotowane jajka, pisanki, ale też mandarynki i pomarańcze.

Wsparcie

Renata Smędzik jest sekretarzem gminy Poczesna. – Jestem sympatykiem naszych pań. Ale też podoba mi się okolica i samo miejsce spotkań. Jak mogę, towarzyszę gospodyniom w różnych sytuacjach. I zapewniam, że gmina, którą reprezentuję, wspiera panie nie tylko słowem czy obecnością. Mateusz Kołodziej, młody radny gminy, potwierdza słowa koleżanki, jednocześnie doceniając zaradność i młodzieńczą energię pań z Zawodzia.

I co jeszcze

Zawodzie k. Poczesnej może się pochwalić licznymi inicjatywami, np. pięknie obchodzonym grudniowym dniem św. Mikołaja, z inscenizacją plenerową, kiedy to święty w saniach wyjeżdża z pobliskiego lasu i wita go ponad setka dzieci. Wymienić jeszcze można wrześniowe święto pieczonego ziemniaka oraz popularne zawody nordic walking. Warto zatem zajrzeć do Zawodzia k. Poczesnej, gdzie sympatyczne panie z Koła Gospodyń Wiejskich ugoszczą jak najserdeczniej.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiemy, Komu zawierzyliśmy

Niedziela lubelska 15/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Urszula Buglewicz

Wnętrze Grobu Pańskiego

Wnętrze Grobu Pańskiego

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem kapituły archikatedralnej oraz władz akademickich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Do wiernych zgromadzonych w katedrze oraz łączących się duchowo słuchaczy Radia eR Metropolita skierował pełne nadziei orędzie wielkanocne

Chrystus zmartwychwstał! To najważniejsza wiadomość, jaka kiedykolwiek została ogłoszona człowiekowi. Wszystkim, którzy wierzą, otworzył drogę zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Razem z Marią Magdaleną, Janem i Piotrem spieszącymi do grobu, wierzmy całym sercem wielkanocnemu orędziu Kościoła; wierzymy, że kamień grobu został Bożą mocą przeniknięty, że Chrystus zmartwychwstał i żyje, że nam i naszym bliskim da udział w swoim zmartwychwstaniu. Szukajmy więc tego, co w górze, gdzie zasiada po prawicy Boga Ojca. Otwórzmy się na spotkanie ze Zmartwychwstałym i przyjmijmy dar Jego pokoju - apelował Ksiądz Arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję