Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W łączności z papieżem

Wyjątkowy charakter miały uroczystości 30-lecia istnienia diecezji zamojsko- lubaczowskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 15/2022, str. I

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

30‑lecie istnienia

Łukasz Kot

Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji

Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji

W trzydziestą rocznicę istnienia diecezji biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wierni przybyli do Matki Kościołów diecezji zamojsko-lubaczowskiej, by trwać we wspólnocie dziękczynnej modlitwy, której przewodniczył obecny pasterz diecezji bp Marian Rojek.

Dziękczynne modlitwy zaczęły się od adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której w łączności z papieżem Franciszkiem dokonano aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Punktualnie o godz. 18 rozpoczęła się Msza św. dziękczynna w 30. rocznicę powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz w intencji pokoju na Ukrainie i nawrócenia Rosji. Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: biskup senior Jan Śrutwa – pierwszy pasterz diecezji i bp Mariusz Leszczyński – biskup pomocniczy.

Reklama

W wygłoszonej homilii bp Rojek zwrócił uwagę na to, jak wyglądały początki powstania diecezji. – Jestem przekonany o tym, iż trzydzieści lat temu, jak ogłoszono powołanie do życia naszej diecezji, to radość i entuzjazm ogarnęły serce bp. Jana, pierwszego pasterza tego lokalnego Kościoła i wszystkich kapłanów tu pracujących, siostry zakonne, kleryków i wierny lud Boży tej ziemi, a także przedstawicieli tutejszych władz lokalnych. Może nawet byli zaskoczeni, że oto Zamość staje się stolicą diecezji. Wówczas w naszej diecezji było prawie 500 tys. wiernych, 166 parafii, 318 kapłanów i 13 zakonników, ponad 100 kleryków w seminarium oraz 119 sióstr zakonnych – przypomniał pasterz diecezji.

Biskup Marian Rojek zawierzył Panu Bogu diecezję zamojsko-lubaczowską na dalsze lata istnienia. – Bogu powierzamy trzy dziesięciolecia diecezji zamojsko-lubaczowskiej, wszystkich ludzi i prowadzone dzieła, to co było, to, co jest i co będzie się dokonywać w tym lokalnym Kościele i prosimy: Boże Dobry i Nieskończony w swej miłości błogosław nam – prosił biskup w modlitwie zawierzenia.

Wydarzenia związane z 30-leciem diecezji zamojsko-lubaczowskiej będą trwały cały rok. Złożą się na nie pielgrzymki do lokalnych sanktuariów i na Jasną Górę, koncerty, patronalne święto Caritas, Exodus Rodzin i Exodus Młodych oraz Zamojski Dzień Papieski.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodziny diecezji

Niedziela sosnowiecka 15/2022, str. V

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

30‑lecie istnienia

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas koncertu filharmoników śląskich

Podczas koncertu filharmoników śląskich

W roku uroczystych obchodów 30-lecia diecezji, wymiar religijny świętowania będzie korespondował również z patriotycznym.

Mimo tych trudnych czasów nie zrezygnowaliśmy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez Jana Pawła II. 25 marca, dziękczynną Mszą św. rozpoczęliśmy jubileuszowe uroczystości pod hasłem „W krzyżu – miłości nauka”. Odbywać się one będą przez cały rok we wszystkich kościołach w naszej diecezji. Prosimy: „Panie Boże, przyjmij nasze podziękowanie za wszelkie dobro, które stało się w ciągu 30 lat istnienia naszej wspólnoty diecezjalnej” – mówił bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości jubileuszowych w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję