Finał odbył się od 31 marca do 2 kwietnia w Płocku. Tegoroczny temat olimpiady nie był przypadkowy, ponieważ właśnie w Płocku 22 lutego 1931 r. św. Siostra Faustyna w celi klasztornej po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”.
Miłosierdzie w praktyce
Po dwóch latach przerwy tegoroczny finał odbył się stacjonarnie. Swoją wiedzę sprawdziło 82 uczniów szkół średnich z 41 diecezji. – Wiedza o miłosierdziu jest zaledwie pierwszym krokiem w kształtowaniu człowieczeństwa i chrześcijaństwa. Trzeba czynić miłosierdzie. Poznanie prawdy o Bożym Miłosierdziu i doświadczenie tego miłosierdzia powinno przekładać się na konkretne, codzienne wybory, decyzje, zachowania – powiedział do zgromadzonej młodzieży bp Piotr Libera, biskup płocki, podczas Mszy św. sprawowanej 2 kwietnia. Do czynienia miłosierdzia w praktyce zachęcał także ks. dr Tomasz Brzeziński, który dzień wcześniej wygłosił słowo Boże do uczestników olimpiady w płockiej katedrze. – Każda Eucharystia, spowiedź, chrzest, bierzmowania, to wszystko jest miłosierdziem, ale czy damy się w nim zanurzyć? – zapytał rektor płockiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Olimpijskie zmagania
Reklama
Natomiast 1 kwietnia młodzież rozwiązywała test pisemny, a następnego dnia dziesięciu najlepszych odpowiadało na pytania ustnie. Przykładowe pytania, z którymi musieli zmierzyć się olimpijczycy to: – Wymień krakowian z XV wieku, którzy trafili na ołtarze (odp. Stanisław Kazimierczyk, Szymon z Lipnicy, Michał Giedroyć, Izajasz Boner, Świętosław ze Sławkowa, Jan Kanty); – Którzy z księży byli prawdopodobnie spowiednikami św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Płocku (odp. ks. Wacław Jezusek, ks. Adolf Modzelewski, ks. Ludwik Wilkoński).
Pierwsze miejsce zajęła Maja Gołuszko z diecezji legnickiej. Na drugim miejscu znalazła się Łucja Mirosław z archidiecezji katowickiej, a na trzecim Konrad Seredyka z diecezji kieleckiej.
Reprezentantki diecezji świdnickiej znalazły się poza pierwszą dziesiątką. – To naprawdę trudna tematyka, tu nie pytają o oczywiste sprawy. Tak samo było na każdym z trzech etapów. Dlatego naprawdę cieszę się, że wzięłam w udział w tej olimpiadzie – oceniła swój udział Karolina Fałat, uczennica I LO w Świdnicy, trzykrotna finalistka OTK. – Olimpiada nie była tylko czasem na sprawdzanie wiedzy, ale również na zawiązywanie przyjaźni i poznawanie nowych ludzi, którzy starają się żyć na co dzień wiarą i Kościołem – dodała Antonina Teuerle z II LO w Świdnicy, zwyciężczyni diecezjalnego etapu olimpiady. Naszym olimpijkom towarzyszyli katecheci: Małgorzata Kulig i ks. Mirosław Benedyk.
– W tych dniach do Płocka przyjechało blisko 140 gości z całej Polski, którym zapewniliśmy także szereg atrakcji, w tym zwiedzanie miejsc sakralnych, muzeów i udział w koncercie muzycznym – powiedział ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku, główny organizator olimpiady.
Każdego roku Olimpiadę Teologii Katolickiej organizuje inna diecezja. Udział biorą uczniowie liceów i techników, uczęszczający na katechezę szkolną. Przyszłoroczna edycja konkursu odbędzie się w Pelplinie, a w 2029 r. organizatorem będzie diecezja świdnicka.