Reklama

Niedziela Świdnicka

Odchodzi z wdzięcznością

Po 23 latach duszpasterskiej posługi w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie na zasłużoną proboszczowską emeryturę odszedł ks. kan. Stanisław Panewski.

W ostatnią niedzielę marca parafianie i mieszkańcy Mokrzeszowa złożyli podziękowania odchodzącemu na emeryturę proboszczowi. – Jesteśmy wdzięczni za każdą odprawioną Mszę św., za wygłoszone kazania i udzielone sakramenty. Za trud, pracę i włożone serce, aby nasza świątynia i jej otoczenie były coraz piękniejsze – dziękowali przedstawiciele wspólnot parafialnych, życząc przede wszystkim Bożego błogosławieństwa i łaski zdrowia, które w oczach współczesnego świata jest miarą szczęścia, optymizmu i radości.

– Chcielibyśmy, aby ksiądz proboszcz, od czasu do czasu, wspomniał z sentymentem naszą miejscowość, gdzie przez wiele lat pełnił duszpasterską posługę – mówili parafianie, zapewniając kapłana, że zawsze jest mile widziany na mokrzeszowskiej ziemi.

Oczarowany postawą parafian

Przypomnijmy, że ks. kan. Stanisław Panewski urodził się w 1952 r. w Chwalibożycach koło Oławy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1977 r. w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. Jako wikariusz posługiwał w parafii Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie Gorcach (1977-80), w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie (1980-82), w parafii św. Marcina w Jaworze (1982-89). Następnie w Goliszowie pełnił funkcję rektora w samodzielnym ośrodku duszpasterskim. W tym samym roku został proboszczem w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie posługiwał przez 10 lat. W 1999 r. objął urząd proboszcza w Mokrzeszowie, który piastował do 31 marca 2022 r. W 2018 r. został włączony do kapituły kolegiackiej w Wałbrzychu, otrzymując tytuł honorowego kanonika.

Ksiądz Stanisław w swojej pracy duszpasterskiej wiele zawdzięczał mieszkańcom. Przed laty, kiedy udzielał wywiadu jednemu z tygodników katolickich powiedział, że jest oczarowany postawą swoich parafian. – Takiego zaangażowania zupełnie się nie spodziewałem – mówił, podkreślając, że wiele remontów, które odmieniły wizerunek kościoła nie mogłoby się odbyć, gdyby nie otwartość i życzliwość wiernych. Zdaniem proboszcza, przez te wszystkie lata oddanie parafian zasługiwało na uznanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie brakowało przeciwności, chociażby w czasie, kiedy potężna wichura poważnie uszkodziła dach świątyni.

Reklama

Po blisko pięciu dekadach pracy duszpasterskiej przychodzi czas na odpoczynek, jak i na podreperowanie zdrowia. Ksiądz Stanisław Panewski od 1 kwietnia zamieszka w świdnickim Domu Księży Emerytów.

Poprzednicy i następca

Parafia w Mokrzeszowie powstała w 1976 r. z podziału wspólnoty św. Mikołaja w Świebodzicach. Pierwszym proboszczem był w niej ks. Władysław Śleziak. Później posługę duszpasterza pełnił ks. kan. Aleksander Radecki, były ojciec duchowny wrocławskiego seminarium. Poprzednikiem ks. Stanisława był ks. prał. Wiesław Brachuc, a od 1 kwietnia decyzją biskupa świdnickiego parafią jako administrator będzie zarządzał ks. kan. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny świdnickiego seminarium.

2022-04-05 13:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reforma emerytalna bez zmian

[ TEMATY ]

emerytura

National Bank of Poland / Foter.com / CC BY-ND

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ubiegłoroczna reforma systemu emerytalnego, czyli przekazanie środków pochodzących z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest zgodne z konstytucją.

Trybunał uznał jednocześnie, że całkowite zakazywanie OFE, w tym reklamowania funduszy, jest niezgodne z konstytucją.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję