Elbląg Msza św. dziękczynna w katedrze św. Mikołaja to główny punkt obchodów jubileuszu powstania diecezji.
Liturgii przewodniczył bp Jacek Jezierski. Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki, kanonik elbląski. Diecezja elbląska terytorialnie wyodrębniona została głównie z diecezji warmińskiej. Dołączono do niej również cztery dekanaty z diecezji gdańskiej oraz parafię Janowo z diecezji chełmińskiej. Na terenie diecezji mieszka ok. 430 tys. osób, w tym ok. 410 tys. katolików. Skupiają się oni w 158 parafiach, gdzie posługę pełni 261 księży diecezjalnych i 73 zakonników. Wspomagają ich diakoni stali (11), szafarze nadzwyczajni Komunii św. (182) i świeccy nauczyciele religii (247).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ełk Rozpoczęcie świętowania diecezja rozpoczęła Mszą św. w katedrze św. Wojciecha.
Przewodniczył jej biskup ełcki Jerzy Mazur. Jak zauważył, 30 lat życia wspólnoty Kościoła ełckiego to czas odważnego i kreatywnego budowania jego struktur, formowania duchownych i świeckich do podejmowania wyzwań i bieżących zadań. – Świętowaniu jubileuszu pragniemy nadać konkretny wymiar duchowy, dziękczynny, modlitewny oraz wymiar konkretnych czynów miłości miłosiernej – wyjaśnił bp Mazur.
W świętowanie 30-lecia diecezji wpisane są również inne wydarzenia tego roku, m.in. I Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej.
Reklama
Gliwice Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec w asyście biskupów Jana Wieczorka i Andrzeja Iwaneckiego.
Zgodnie z prośbą Ojca Świętego bp Kopiec przewodniczył nabożeństwu, w czasie którego dokonał Aktu poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Odwołał się do roli biskupa jako posłanego przez papieża do posługi w konkretnej wspólnocie i wskazał na uzasadnienie tej posługi już w Starym Testamencie, a związane z przygotowaniem dzieła zbawienia w narodzie wybranym. Biskup powiedział, że „nie ma Kościoła jako wspólnoty bez apostolskich korzeni i służenia ich następców w osobach biskupów, kanonicznie ustanowionych”.
Diecezja gliwicka powstała z parafii wyłączonych z części parafii diecezji katowickiej i opolskiej.
Kalisz Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja.
Naszej diecezji od samego początku towarzyszy św. Józef. Ufamy w jego pomoc i wsparcie w tym wszystkim, co przed nami – powiedział ksiądz biskup. – Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy oddali swoje siły, talenty, czas i inne dary, aby nasza diecezja mogła funkcjonować i się rozwijać. Od początku uczyliśmy się, czym jest Kościół i jak razem wypełniać jego misję. Teraz przypominamy sobie ważność Kościoła, naszej wspólnej drogi do zbawienia – powiedział.
W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej.
Reklama
Łowicz Bazylika katedralna była miejscem rozpoczęcia centralnych uroczystości jubileuszu diecezji.
Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski. Uroczystości były połączone z symbolicznym powtórnym pogrzebem ośmiu prymasów Polski i otwarciem krypt pod budynkiem katedry.
W homilii abp Polak odniósł się m.in. do historii prymasowskiego Łowicza: – Historia – także ta, której dzisiaj dotykamy przez ten ponowny pochówek ośmiu z dwunastu prymasów Polski, którzy spoczywają w kryptach grobowych tutejszej katedry – przypomina, że Kościół łowicki wyrósł z wielowiekowej tradycji, której żywą i ważną cząstką była również obecność m.in. w granicach milenijnej archidiecezji gnieźnieńskiej, związanej z prymasostwem.
Radom Biskup Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św. w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.
Przypomniał o rozpoczynającym się w diecezji radomskiej dziele modlitwy w intencji powołań. Każdego dnia, od uroczystości Zwiastowania Pańskiego do Niedzieli Dobrego Pasterza, jedna ze wspólnot diecezji będzie podejmowała szczególną troskę modlitewną w intencji powołań oraz przewodziła duchowej wspólnocie wszystkich, którzy pragną włączyć się w to dzieło.
Patronem Radomia i diecezji jest św. Kazimierz, królewicz. Diecezja radomska zajmuje obszar 8 tys. km2, liczy ok. 850 tys. wiernych, z czego 836 tys. jest katolikami. W diecezji jest 301 parafii, posługuje w nich ponad 700 księży i ponad 400 osób konsekrowanych.
Serwis informacyjny na s. VI, X-XII przygotowały J.M. i K.M.