Modlitewna ofensywa
Chrześcijanie i przedstawiciele innych religii w przekonaniu, że najgorszą obrazą Boga jest wykorzystywanie Jego imienia do usprawiedliwiania wojny i nienawiści, chwytają się różnych sposobów, aby wywrzeć presję na Cerkiew rosyjską. W Jerozolimie 21 marca zgromadzili się przed należącą do Cerkwi moskiewskiej katedrą Świętej Trójcy (na zdjęciu), aby modlić się o pokój. Greckokatolicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk podziękował za tę inicjatywę i zachęcił, aby takie zgromadzenia odbywały się przed cerkwiami patriarchatu moskiewskiego na całym świecie.
RADIO-CANADA
Zrozumieć Cyryla
Reklama
Coraz więcej wpływowych ośrodków prawosławia odcina się od patriarchy Cyryla, który wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę, bluźnierczo uzasadniając ją Ewangelią. Wielu dotychczasowych współbraci w wierze nazywa go schizmatykiem. A to zapowiada już nie tylko poważne problemy całego prawosławia, ale może doprowadzić do formalnej schizmy. Pewnie już by nastąpiła, gdyby nie fakt, że Rosja jest najbardziej licznym krajem prawosławnym na świecie (ok. 100 mln wyznawców ). Dlaczego Cyryl próbuje usprawiedliwiać Panem Bogiem to, czego usprawiedliwić się nie da? Komentatorzy prawosławni odświeżają teraz informacje sprzed 20 lat, które z czasem ucichły, a są istotne dla zrozumienia sytuacji. Chodzi o podejrzenia, że Cyryl miał powiązania z KGB, i w tym sensie jest bliski Putinowi. Przypomina się dziś, że Rosyjski Kościół Prawosławny otrzymał od władz monopol na sprzedaż papierosów w Iraku. Ważne jest także, że Cyryl jest bardzo bogatym człowiekiem. Jego majątek liczy się w miliardach dolarów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
THE GUARDIAN
Prawo do zabijania
Chile jest krajem, przez który lewicowa, agresywna ideologia wchodzi na tradycyjnie katolicki kontynent południowoamerykański. Niedawno państwo to było areną masowych ataków na katolickie świątynie, teraz jest jeszcze gorzej. Chodzi o ochronę ludzkiego życia. Chilijczycy 2 lata temu opowiedzieli się za zmianą konstytucji. Dotychczasowa pochodzi z 1980 r., kiedy to krajem rządził Augusto Pinochet. Komisja konstytucyjna pracuje nad projektem nowej ustawy zasadniczej. Znalazł się w niej zapis dający Chilijczykom prawo do aborcji na życzenie. Gdyby ten projekt wszedł w życie, nienarodzone dziecko można byłoby zabić praktycznie nawet tuż przed narodzinami! Zapis ten znalazł się w paragrafie tzw. praw seksualnych i reprodukcyjnych, które są na sztandarach lewicowych ideologów na całym świecie.
ANSA.IT
Kradnie świętości
To było coś podobnego do znanego zawołania Allahu Akbar („Bóg jest wielki”) – najprostszego wyznania wiary muzułmanów, które jest nadużywane przez radykałów islamskich przy przeprowadzanych aktach terrorystycznych. Chodzi o cytat z Ewangelii: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13). Władimir Putin zaprzągł go do rosyjskiej propagandy usprawiedliwiającej masakrę, którą urządził na Ukrainie. Wzburzyło to wszystkie normalne środowiska, które zgodnie potępiły kolejny wybryk prezydenta Rosji.
THE SPECTATOR
Kard. Pell krytykuje
Mocno uaktywnił się w ostatnim czasie kard. George Pell. Niedawno zaapelował o to, aby Watykan wezwał na dywanik prominentnych biskupów europejskich za wypowiedzi niezgodne z nauczaniem Kościoła. W obszernym wywiadzie dla podcastu The Spectator skrytykował w kilku obszarach Stolicę Apostolską. Po pierwsze – w kwestii Chin. Zdaniem kardynała, porozumienie, które Watykan zawarł z ChRL, jest niekorzystne dla Kościoła i praktycznie nic nie daje katolikom. Uważa, że prześladowania ludzi wierzących wcale się nie zmniejszyły, a gdzieniegdzie komuniści nawet przykręcili śrubę. Po drugie – zdaniem Pella, proces mający wyjaśnić nieprawidłowości w zarządzaniu finansami Watykanu, w którym na ławie oskarżonych zasiada kard. Angelo Becciu, jest nietransparentny. Po trzecie – niedawną decyzję Franciszka ws. ograniczenia sprawowania tzw. Mszy św. trydenckiej kardynał nazwał „nieszczęśliwą”.