Reklama

Niedziela Sosnowiecka

To już 30 lat

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego minęła 30. rocznica powołania do istnienia przez Jana Pawła II diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

30‑lecie

Archiwum

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu była najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu była najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W specjalnym liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak napisał: „Mimo że czasy są trudne i niespokojne, to dostrzegamy istniejące dobro i nie przestajemy Bogu Wszechmogącemu za nie dziękować. Dlatego nie rezygnujemy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, pragnąc w ten sposób podziękować Panu Bogu za dar naszej diecezji. Jubileuszowe uroczystości pod hasłem: „W krzyżu – miłości nauka” odbywać się będą w ciągu całego roku we wszystkich kościołach diecezji. Wypełni je przede wszystkim modlitwa, ale nie zabraknie także wydarzeń o charakterze kulturalnym czy naukowym. Podziękujemy w ten sposób Panu Bogu za wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem, i uczcimy tę ważną dla Kościoła sosnowieckiego i dla lokalnej społeczności decyzję papieża Polaka”.

Od 2 marca do 31 października we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej przebiega peregrynacja krzyża, przy którym modlił się św. Jan Paweł II podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum 25 marca 2005 r. Temu znakowi towarzyszą relikwie naszego Świętego Papieża. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego sprawowana była dziękczynna Eucharystia, do przewodniczenia której został zaproszony metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Na czas jubileuszu zaplanowano także szereg inicjatyw kulturalnych, które będą się odbywać w ciągu całego roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Obecność krzyża i relikwii św. Jana Pawła II w parafiach będzie okazją do nawrócenia i pogłębienia relacji z Panem Bogiem, sposobnością, by przeprosić Stwórcę za nasze grzechy, wady narodowe oraz by wypraszać miłosierdzie Boże dla naszej diecezji, naszej Ojczyzny, naszych rodzin i nas samych. Skorzystajmy zatem z tej możliwości i razem szturmujmy niebo” – zachęca bp Grzegorz Kaszak.

Mamy nadzieję, że jubileusz powstania diecezji sosnowieckiej przyczyni się do ukazania jeszcze większego dobra całego Kościoła.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mury to nie wszystko

22 czerwca parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu świętowała 30 urodziny.

Podczas festynu rodzinnego, który zorganizowano z tej okazji, było wiele atrakcji kulturalnych, duża porcja różnorakiej muzyki i tańca, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Odbył się m.in. taneczny występ pracowni tańca współczesnego Haliny Bałackiej-Kłak, działającej przy BOK MCC. Było coś dla ducha i coś dla ciała. Wszystko w szczytnym celu – ufundowania ołtarza
CZYTAJ DALEJ

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

profanacja

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę, kiedy dwa z trzech krzyży zostały ścięte „metalowymi narzędziami”.
CZYTAJ DALEJ

Dominatorzy z Boru Zapilskiego

2025-04-07 10:06

[ TEMATY ]

piłka nożna

LSO

Mateusz Kijas

5 kwietnia w hali sportowej w Konopiskach odbył się diecezjalny finał Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Ministranci i lektorzy po raz 20. przystąpili do walki o awans do etapu ogólnopolskiego.

– Towarzyszą mi dzisiaj niezwykłe emocje, po prostu cały buzuję w środku. Stresuję się, ponieważ walczymy o awans do mistrzostw Polski – przyznał w przerwie między meczami Miłosz Jakubczak, ceremoniarz z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. Mimo odczuwalnego napięcia dodał jednak: – W tym roku czujemy się pewnie jako drużyna, która jest dobrze zbudowana, która ma potencjał i siłę do gry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję