Reklama

Niedziela Sosnowiecka

U św. Józefa Kaliskiego

W 1. sobotę marca odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” do narodowego sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Z naszej diecezji przybyła największa grupa pątników.

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Apostolat Margaretka

TZ

Na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem

Na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem

Z diecezji sosnowieckiej przybyło 150 osób wraz z duszpasterzami: ks. Przemysławem Długajem z Wolbromia, ks. Danielem Bunią z Siewierza i ks. Tomaszem Zmarzłym z Dąbrowy Górniczej. W pielgrzymce do Kalisza wzięły dział wspólnoty „Margaretek” z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Wolbromia, Siewierza i Tagoszyc.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Po niej konferencję „Bohaterstwo polskich kapłanów” wygłosił krajowy opiekun „Margaretek” ks. Bogusław Nagel. – W Kaliszu znajduje się Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności z Izbą Pamięci z nazwiskami zamordowanych kapłanów i kleryków. To była okazja, aby pokazać wspaniałych księży na przestrzeni dziejów, a są to m.in. o. Augustyn Kordecki, który przygotowywał się do kapłaństwa w Kaliszu, księża, którzy oddali swoje życie w Dachau, było ich wielu, a wśród nich bł. Wincenty Frelichowski. Mówiliśmy o wielkiej roli kapłanów w walce o niepodległość, mając na uwadze Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie. Tutaj można wskazać na bohaterską walkę, obronę i towarzyszenie żołnierzom przez ks. Ignacego Skorupkę. Dzisiaj towarzyszyła nam także intencja modlitwy o pokój – powiedział krajowy opiekun Apostolatu „Margaretka”.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. W homilii wskazał, że modlitwa za księży jest wyrazem szacunku i miłości do kapłanów, a przez to także wyrazem troski o Kościół. – Dziękuję, że czujecie też, jak ważni są księża dla naszych wspólnot, jak ważni są nasi przewodnicy, duchowi pasterze. Dziękuję, że to dostrzeżenie ważności pasterza przekładacie teraz na modlitwę za nich. Ta modlitwa jest bardzo ważna – mówił biskup kaliski. Zawierzył on Apostolat z całej Polski św. Józefowi Kaliskiemu. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo do św. Józefa i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

– Zapraszamy wszystkich modlących się za kapłanów na 4 czerwca do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej do Dąbrowy Górniczej – zachęca ks. Tomasz Zmarzły.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tym razem tylko do granicy

Niedziela rzeszowska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

granica

Ks. Jakub Nagi

Pielgrzymka wyrusza na szlak

Pielgrzymka wyrusza na szlak

W słoneczny sobotni poranek Mszą św. w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie rozpoczęła się 14. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki odbywającej się w cieniu wojny na Ukrainie są słowa: „Zgromadzeni przez krzyż Chrystusa”. Na szlak wyruszyło blisko 60 osób. Ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie pielgrzymi po trzech dniach wędrówki dotrą do Medyki, a następnie do katedry przemyskiej, gdzie zakończą tegoroczne pielgrzymowanie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję