Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja

Jubileusz 30-lecia

W Bulli z 25 marca 1992 r. w gronie ustanowionych przez papieża Jana Pawła II nowych diecezji, znalazła się także diecezja legnicka.

Niedziela legnicka 12/2022, str. III

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

30‑lecie istnienia

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Katedrą został ustanowiony kościół Świętych Piotra i Pawła w Legnicy

Katedrą został ustanowiony kościół Świętych Piotra i Pawła w Legnicy

Wydzielona została z archidiecezji wrocławskiej. Swoim terytorium obejmuje południowo-zachodni kraniec Polski. Po utworzeniu, był to obszar 8500 km2. Z 1 mln 170 tys. mieszkańców, z czego 1 mln 140 tys. należało do wyznania rzymskokatolickiego. W 1992 r. diecezję tworzyło 261 parafii zorganizowanych w 28 dekanatów, do których należało 745 kościołów i kaplic, a pracę duszpasterską prowadziło 434 kapłanów diecezjalnych i 95 zakonnych.

W 2004 r. miało miejsce ustanowienie diecezji świdnickiej, do której włączono parafie z 7 dekanatów diecezji legnickiej. Tym samym obecnie diecezja obejmuje obszar 7 080 km2, zamieszkany przez 800 tys. osób z tego 710 tys. katolików. W diecezji jest obecnych 387 księży diecezjalnych i 100 zakonnych, a liczba parafii wynosi 238, zorganizowanych w 28 dekanatach.

Jest więc obecny rok dla naszej diecezji rokiem jubileuszowym, którego obchód został rozpoczęty 2 lutego w Dniu Życia Konsekrowanego, gdyż przyjęto, aby w wydłużonym czasie objąć nim różne stany naszej diecezji. Najbliższe z wydarzeń czeka nas już 25 marca, podczas Mszy św. w katedrze o godz. 12. Będziemy dziękować za Boże łaski i owocne wydarzenia, które dokonały się w diecezji na przestrzeni ostatnich 30 lat.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okaż serce Polakom na Wschodzie. Przyłącz się do akcji!

[ TEMATY ]

KSM

diecezja legnicka

Polak z sercem

arch.

Polega ona na zbiórce darów, które zostaną przekazane Polakom mieszkającym na wschodzie: Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Chodzi o artykuły żywnościowe, chemiczne, środki czystości oraz artykuły szkolne. W tym roku, ze względu na pandemię, zbiórka wygląda nieco inaczej. Gromadzone są fundusze, dzięki którym można będzie zakupić poszczególne produkty. Inną możliwością jest skorzystanie z eDaromatu.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania

2023-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Rafał Guz

Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję