Reklama

Aspekty

Znają i czytają

Dzieci i młodzież naszej diecezji znają i czytają Biblię. Dowodzą tego konkursy Biblista Junior i Młody Biblista, których etap rejonowy odbył się 2 i 3 marca.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

konkurs biblijny

Agnieszka Rolicz

Część pisemna Biblisty Juniora w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowej Soli

Część pisemna Biblisty Juniora w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowej Soli

Konkursy skierowane są do osobnych grup wiekowych. W Bibliście Juniorze biorą udział uczniowie klas IV-VI, a w Młodym Bibliście z klas VII-VIII. Młodsi przygotowywali się z Ewangelii wg św. Jana ze wstępem i przypisami, a starsi z Listów do Rzymian, Galatów i Efezjan, również ze wstępem i przypisami. – Pytania zadawane są wyłącznie co do tekstu, nie ma żadnych wywodów teologicznych, nie każemy też dzieciom wyciągać wniosków – wyjaśnia Wioletta Pilecka-Matunin, koordynator z ramienia Wydziału Nauki Katolickiej. – Oba konkursy mają trzy etapy. Najpierw jest etap szkolny, polegający na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru. Z każdej szkoły, która zgłasza chęć udziału, maksymalnie trzy osoby mogą wejść do rejonu. Tutaj jest już część pisemna, czyli test, a najlepsi przechodzą do etapu ustnego, który rozgrywa się na podobnej zasadzie jak teleturniej „Jeden z dziesięciu”. Wyłonieni w ten sposób laureaci wezmą udział w rozgrywkach finałowych.

W tym roku oba konkursy mają swoją V edycję. – Pytania były naprawdę trudne – zauważa katechetka Anna Bensz-Idziak z SP nr 18 w Zielonej Górze, podsumowując etap rejonowy Młodego Biblisty. Dwoje z jej uczniów przeszło do finału. – Będziemy teraz razem analizować materiał. Już na lekcjach starałam się trochę przybliżyć postać św. Pawła, od strony historycznej czy językowej, bo dla dzisiejszych dzieci to często abstrakcja.

– Widać wśród uczestników osoby szczerze zainteresowane tematem, czyli Biblią, nie tylko samym udziałem w konkursie – dodaje katechetka Jolanta Wilk. – To najczęściej dzieci z rodzin, które są blisko Kościoła. Takich uczniów mieliśmy i w poprzednich edycjach, i teraz.

Wielki finał odbędzie się w Paradyżu – Biblista Junior 30 marca, Młody Biblista 31 marca. Z każdego rejonu do finału wchodzi maksymalnie 5 uczestników, więc w sumie w finałowych zmaganiach weźmie udział ponad 100 osób.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż: Finał diecezjalny 27. Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego Dla Ministrantów i Lektorów

[ TEMATY ]

konkurs biblijny

Karolina Krasowska

Chłopcy z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie zwyciężyli po raz siódmy

Chłopcy z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie zwyciężyli po raz siódmy

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu zakończył się finał diecezjalny 27. Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego Dla Ministrantów i Lektorów. Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl .

Udział w konkursie wzięło 24 uczestników z 11 parafii. Konkurs odbył się w 3 kategoriach: indywidualnie w grupie starszej i młodszej i drużynowo. - Połączyliśmy w tym roku Stary i Nowy Testament. Obowiązującym materiałem jest Księga Jozuego i Dzieje Apostolskie - mówi ks. Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia uBIBLIJNIEni.pl. - Cel konkursu jest niezmienny. Jako stowarzyszenie chcemy głosić słowo Boże. Organizujemy ten konkurs wraz z Seminarium Duchownym w Paradyżu, więc chcemy pokazywać to miejsce ministrantom, bo z tego środowiska służby liturgicznej Pan Bóg powołuje do kapłaństwa. Pokazujemy seminarium, żeby chłopcy wiedzieli, że takie miejsce jest i jeśli usłyszą w swoim sercu głos powołania to będą wiedzieli co dalej z tym zrobić - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję