Reklama

Niedziela Łódzka

Potrzebujemy pastoralnego nawrócenia

W całej Polsce trwa XVI Synod Powszechnego Kościoła. Dotychczasowe działania synodalne pokazały nam, jak wygląda łódzki Kościół, czyli ukazały prawdę o nas samych.

Niedziela łódzka 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

synod

Archidiecezja Łodzka

Justyna Kunikowska/Niedziela

Od marca ruszą prace synodalne w formie on-line

Od marca ruszą prace synodalne w formie on-line

Warto przypomnieć, że synod to zgromadzenie biskupów pod przewodnictwem papieża. Nowością trwającego synodu jest wola papieża Franciszka, by w ważnych dla Kościoła sprawach wypowiedzieli się wszyscy, którym na tym Kościele zależy. Ojciec Święty liczy, że prace te przyczynią się do dotknięcia realnych problemów człowieka, które są także problemami Kościoła.

W archidiecezji łódzkiej prowadzone są takie konsultacje, obecnie pracuje ok. 300 grup synodalnych i wciąż powstają nowe, szczególnie przy parafiach. Warto podkreślić, że w jednej z parafii powstało aż 20 grup, ale są też i takie, gdzie nie powstała żadna. Nie oznacza to, że wierni nie chcą zabrać głosu w ważnych dla nich sprawach, raczej świadczy to o tym, że duszpasterze sami nie są przekonani do synodu. Zależy nam, by każdy, kto ma wolę wypowiedzenia się w tematach przesłanych przez Stolicę Apostolską, mógł to zrobić. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu prac synodalnych w formie on-line. W marcu, na stronie www.16synodlodz.pl udostępnimy linki do spotkań, w których będą uczestniczyć biskupi.

Po analizie ankiet, które już wpłynęły, można dostrzec wielkie zatroskanie wiernych o Kościół. Cieszy mnie to, kiedy czytam o tym, że świeccy chcą wziąć odpowiedzialność za swoją wspólnotę parafialną, za działania duszpasterskie, charytatywne, ale także za budynki należące do Kościoła. Nie brakuje też wypowiedzi bolesnych, które zazwyczaj są spowodowane bezradnością wobec ograniczania czy wręcz blokowania aktywności parafian. Pojawiają się również wypowiedzi osób stojących na „zewnątrz” wspólnoty, pełne krytycyzmu i roszczeń wobec duchowieństwa czy Kościoła. Dostrzegam, że wielu patrzy na Kościół klerykalnie, a nie wspólnotowo. Widzą oni w Kościele firmę usługową, gdzie jest podział na obsługujących i obsługiwanych, gdzie można „zakupić” usługę chrztu czy pogrzebu. Mimo tego widać wielkie zaufanie wiernych Bogu i ich otwartość na działanie Ducha Świętego. Dotychczasowe działania synodalne już pokazały nam, jak wygląda łódzki Kościół, czyli ukazały prawdę o nas samych. Widzimy, jak wiele jest przed nami do zrobienia i że bez tego nie pójdziemy dalej w dziele ewangelizacji. Papież Franciszek chce nas nauczyć wzajemnego słuchania, ale też zmotywować do wejścia na drogę „nawrócenia pastoralnego”, bez którego nie dokona się ożywienie naszych wspólnot parafialnych. Bóg jest obecny w swojej wspólnocie, tylko należy pozwolić, by On w niej działał. Zachęcam wszystkich do włączenia się w dzieło Synodu Powszechnego i do tworzenia grup synodalnych w swoich parafiach.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzkie Wyższe Seminaria Duchowne uczciły swoją Patronkę

[ TEMATY ]

Archidiecezja Łodzka

WSD w Łodzi

Łodź

kl. Krzysztof Kucharski

Uczestnicy liturgii

Uczestnicy liturgii

Do łódzkiego Karmelu, gdzie cześć odbiera święta Teresa od Dzieciątka Jezus pielgrzymowały wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Uroczysta Msza święta, którą celebrował ksiądz Sławomir Sosnowski - rektor łódzkiego seminarium diecezjalnego zgromadziła nie tylko pielgrzymujące wspólnoty seminaryjne, ale także wiernych sympatyzujących z zakonem Sióstr Karmelitanek Bosych.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję