Reklama

Niedziela Lubelska

Potrzeba świętych

Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze to spore grono osób związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Niedziela lubelska 6/2022, str. I

[ TEMATY ]

KUL

święci

błogosławieni

Grzegorz Tutak/KUL

W kategorii „świętość” KUL jest światowym liderem wśród uniwersytetów

W kategorii „świętość” KUL jest światowym liderem wśród uniwersytetów

W ostatnią sobotę stycznia na KUL odbyła się pierwsza z cyklu konferencji poświęconych wybitnym postaciom Kościoła. Inicjatorem przedsięwzięcia, którego celem jest „propagowanie i upowszechnianie inicjatyw wiernych dewizie Deo et Patriae”, jest rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Spotkanie pt. „Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” przygotowali wspólnie: Uczelniany Samorząd Studentów KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundacja „Myśląc Ojczyzna” oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL. Podczas sesji przywołane zostały postaci m.in. bł. ks. Władysława Miegonia, bł. bp. Władysława Gorala, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

– Wszystkie znaczące uniwersytety chlubią się wybitnymi absolwentami w różnych kategoriach. W kategorii „świętość” KUL znajduje się na czołowych miejscach listy światowej i może bez kompleksów porównywać się z uczelniami, które istnieją już kilka wieków – podkreślił prorektor ks. prof. Mirosław Sitarz. – Każda uczelnia wyższa powołana jest do służby prawdzie, do odkrywania prawdy, do przekazywania wiedzy następnym pokoleniom, a także do takiej formacji człowieka, aby miał odwagę służyć Bogu i ojczyźnie, a przez to dorastać do pełni człowieczeństwa, jaką jest świętość. KUL w ponad 100-letniej działalności może być dumny, iż wielu ludzi, żyjąc w różnych okolicznościach, miało odwagę wyzwolenia się z kultu przeciętności i postanowiło na co dzień, w stopniu heroicznym, spełniać postawione przed nimi zadania – powiedział ksiądz prorektor. Wśród absolwentów i wykładowców KUL znajdują się osoby już wyniesione do chwały ołtarzy jako święci i błogosławieni, a także trwa postępowanie kanonizacyjne kilku rektorów, profesorów, studentów i absolwentów. Przywołanie tych postaci jest szczególne ważne we współczesnym świecie, który zapomina o obowiązku dążenia do świętości. – Ojczyzna, Kościół i świat potrzebują ludzi wielkiego formatu, wybitnych naukowców, dobrych gospodarzy, pasterzy i przywódców, ale przede wszystkim potrzebują ludzi, którzy zgodnie ze swoim powołaniem prowadzą życie święte – podkreślił ks. Sitarz. /buk

2022-02-01 12:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Róża z Limy

[ TEMATY ]

święci

wikipedia.org

Św. Róża z Limy

Św. Róża z Limy

Religijne wychowanie

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję