Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kolędowe święto z sukcesem 10-latka

Grand Prix dla solisty Filipa Płażalskiego – to decyzja jurorów największego przeglądu kolęd w Europie, który po raz 28. odbył się w Będzinie.

Niedziela sosnowiecka 5/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Będzin

Piotr Wyparło/MFKiP

Wolontariusze i pracownicy festiwalu z biskupem i ks. Pilśniakiem

Wolontariusze i pracownicy festiwalu z biskupem i ks. Pilśniakiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziesięciolatek, który wokalnie szkoli się od dwóch lat, do Będzina przyjechał z Drawska Pomorskiego. Swoim wykonaniem „Cichej nocy” i „Lulajże Jezuniu” wzruszył dogłębnie całą publiczność. – Jestem przeszczęśliwy. Na początku myślałem, że nie mam szans, bo tak wiele tu talentów. To jest naprawdę bardzo duże wyróżnienie – mówił Filip Płażalski.

Wraz z tytułem zdobywcy Grand Prix Festiwalu Filip otrzymał też nagrodę w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. To najwyższa z festiwalowych nagród, ale i pozostali uczestnicy nie mają prawa narzekać – pula nagród przyznawanych w poszczególnych kategoriach wyniosła w tym roku rekordowe 100 tys. zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród laureatów pierwszych miejsc, w kategorii zespoły folklorystyczne, znalazł się też Zespół Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – To bardzo ważne wyróżnienie. Jesteśmy tutaj pierwszy raz i będziemy bardzo miło wspominać to wszystko, co się tutaj działo. Repertuar w autorskich aranżacjach zaczęliśmy ćwiczyć już we wrześniu. Nasza grupa łączy studentów i absolwentów wszystkich kierunków. To 70 osób, choć w Będzinie gościła jedynie część składu – mówi Natalia Bałdyga, chórmistrz zespołu. – Śpiewanie kolęd nas zbliża i jest bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach – dodaje.

Reklama

Najlepszych śpiewaków wyłoniła komisja, której przewodniczyła prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. Wraz z nią ocen dokonywali profesorowie muzycznych uczelni z Lublina i Katowic – Teresa Krasowska, Ewa Biegas i ks. Paweł Sobierajski.

– Wart podkreślenia jest wspaniały poziom artystyczny tegorocznej edycji. Mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać licznych, dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach prezentacji nowych kompozycji lub autorskich, ambitnych aranżacji znanych nam kolęd i pastorałek – powiedziała przewodnicząca festiwalowego jury. – Cieszy fakt, że festiwal w Będzinie jest miejscem na muzycznej mapie Polski, będącym źródłem inspiracji dla artystów w każdym wieku. To dzięki oryginalnym wykonaniom, których posłuchać można na festiwalowej estradzie, artyści coraz częściej zamiast sięgać po łatwo dostępne instrumentacje i kopiować popularnych wykonawców mają chęć i motywację do podnoszenia swoich kompetencji oraz do prezentowania swojej indywidualności i niepowtarzalności artystycznej – dodała prof. Franków-Żelazny.

Reklama

Przebieg festiwalu od lat jest podobny. Wszystko rozpoczynają grudniowe eliminacje, które w 40 ośrodkach w Polsce, Białorusi, Litwie i Ukrainie zgromadziły ponad 12 tys. uczestników zebranych w ponad tysiącu jednostek wykonawczych. Następnie – w tym roku między 13 a 15 stycznia odbyły się przesłuchania finałowe finalistów. Na scenę w Będzin Arenie, gdzie w tym roku odbył się cały festiwal, weszło ponad 130 wykonawców, a kolejnych 17 (głównie z zagranicy) jurorzy i widzowie oglądali w formie przesłanych nagrań. Łącznie przez trzy dni przesłuchań finałowych w Będzinie wybrzmiało ponad 350 kolęd. Dodatkowym akcentem festiwalu był poniedziałkowy koncert inauguracyjny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Pokazał on znakomicie, jak bardzo tradycja kolędowa nierozerwalnie spleciona jest z narodową i obecna w folklorze różnych regionów.

Jak zawsze całość zakończył Koncert Galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Można było usłyszeć i zobaczyć na nim pełną paletę festiwalowych barw – wykonawców reprezentujących różne style muzyczne i kategorie wiekowe oraz śpiewających zróżnicowany repertuar – kolędy dawne i współczesne rockowe aranżacje, opracowania ludowe, pastorałki tradycyjne i autorskie. Na koncercie wystąpiły też zdobywczynie głównej festiwalowej nagrody sprzed dwóch lat – zespół Szalone Małolaty z Elbląga. Całości dopełniły opowieści o bożonarodzeniowych zwyczajach związanych z dekoracją choinki. Swoje dekoracje przygotowali też wykonawcy, malując po występie przygotowane bombki.

Jak zawsze nie zawiodła też festiwalowa publiczność – przez widowiskowo-sportową halę (która w czasie Koncertu Galowego została poświęcona przez bp. Grzegorza Kaszaka) przewinęło się kilka tysięcy melomanów, a ponad 20 tys. łączyło się w internetowej transmisji (nagrania przesłuchań i obu koncertów są wciąż dostępne na stronie www.mfkip.pl). Nowe miejsce, gdzie odbywał się festiwal (przez lata przesłuchania i koncerty odbywały się w kościele Świętej Trójcy, Teatrze Dzieci Zagłębia, a ostatnio w będzińskiej szkole muzycznej i sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka) okazało się znakomitą i łatwo dostępną przestrzenią, a dla wykonawców szansą występu na prawdziwie profesjonalnej, koncertowej scenie.

– Ten festiwal tworzymy z myślą o wszystkich, których łączą kolędy. Czas festiwalu jest wyjątkowym momentem prawdziwego święta, powiewem Bożego Narodzenia w połowie stycznia, opromienionym betlejemską gwiazdą. Gdy stojąc co roku na zakończenie Koncertu Galowego śpiewam kolędę „Bóg się rodzi” naprawdę mam wrażenie, że uniesiona ręka Dzieciątka błogosławi temu dziełu. Bez tego nie byłoby wokół festiwalu tak wielu wspaniałych ludzi – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu, składając podziękowania mecenasom, wolontariuszom i wszystkim związanym z przygotowaniem eliminacji i finału.

Partnerem strategicznym 28. edycji festiwalu była Grupa Lotos. Festiwal odbywał się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego Niedziela.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz człowiek

[ TEMATY ]

Będzin

Monika Kobylańska

W końcu, po wieli latach starań, udało się uhonorować postać pułkownika Bronisława Banasika. Banasik był ostatnim Komendantem Głównym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, jednej z najdłużej funkcjonujących struktur polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Uroczystości upamiętniające bohatera odbyły się 19 marca br. w Będzinie. Zostały przygotowane przez Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miasta w Będzinie z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej Będzin II. Pamiątkowa tablica została zamontowana na murze oporowym peronu I stacji PKP Będzin Miasto, obok innych tablic memoratywnych. W wydarzeniu wziął udział m.in. naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Jan Kwaśniewicz, pasierb płk. Banasika - Sławomir Lewiński oraz wiceprezydent Będzina Aneta Witkowska-Złocka. Inicjatorem upamiętnienia był Krzysztof Klebach, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Będzinie.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości

2025-12-12 10:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

śmierć

BP Jasnej Góry

śp. o. Eustachy Rakoczy

śp. o. Eustachy Rakoczy

Dziś (12 grudnia) zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy. Jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości, odznaczony m_in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z głębokim żalem informujemy, że przeżywszy 82 lat, 62 lat życia zakonnego i 55 lat kapłaństwa, zmarł dzisiaj śp. o. Eustachy Rakoczy. Jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości, odznaczony m_in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktywnie współtworzył dzieje niepodległościowego ruchu kombatanckiego w Polsce. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
CZYTAJ DALEJ

Zakończenie Roku Jubileuszu 2025. Zaproszenie

2025-12-14 10:02

ks. Waldemar Wesołowski

Powoli zamykają się Drzwi Święte. 28 grudnia w Diecezji legnickiej oficjalne zakończą się obchody Roku Jubileuszowego, które przebiegały pod hasłem „Pielgrzymi nadziei".

Tysiące wiernych pielgrzymowało do 7 wyznaczonych w diecezji kościołów jubileuszowych. Wierni mogli przeżywać ten szczególny czas łaski i uzyskiwać odpusty w Katedrze, w bazylikach w Legnickim Polu, Bolesławcu i Krzeszowie, a także w Sanktuarium Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie i w kościele Św. Józefa w Zgorzelcu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję