Pierwszych dwanaście rozdziałów Objawienia św. Jana w Książnicy Beskidzkiej 19 stycznia odczytywali przedstawiciele różnych wyznań, reprezentanci środowisk życia religijnego i społecznego Podbeskidzia. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Maraton zainaugurowali biskupi Piotr Greger z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Bp Greger przypomniał, że Apokalipsa nie jest księgą tylko dla profesorskich katedr. – Ta księga została napisana i objawiona dla wszystkich. Co więcej, można odnieść wrażenie, iż właśnie w czasach współczesnych, zdominowanych przez technikę audiowizualną, ta księga ma wiele do powiedzenia – powiedział, dodając, że jako uczniowie Jezusa jesteśmy powołani do tego, aby żyjąc ze świadomością przynależności do ludu Bożego, dawać świadectwo o Tym, który jest Alfą i Omegą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego zauważył, że Objawienie św. Jana nie może być sprowadzane jedynie do swego apokaliptycznego wymiaru, gdyż może to prowadzić czytelnika do trwożliwej paniki. – Księga ta zawiera mnóstwo nadziei – stwierdził.
Lektorami transmitowanego przez radio „Anioł Beskidów” wydarzenia oprócz biskupów byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak. Ponadto Objawienie św. Jana czytali: reprezentanci obrządków wschodnich, baptystów, luteran i katolików, samorządowiec, poeta, lekarz, naukowiec, siostra zakonna, muzyk, maturzysta. Wśród obecnych na sali była przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra.
Maraton Biblijny był także okazją do podziękowań za wieloletnią pracę odchodzącego na emeryturę Bogdana Kocurka, dyrektora Książnicy Beskidzkiej. Maraton Biblijny to jeden z wielu projektów Książnicy Beskidzkiej – realizowany wspólnie z diecezjalną rozgłośnią „Anioł Beskidów” – promujących szeroko pojętą kulturę chrześcijańską.