Arcybiskup Wojciech Polak, wspierany przez najbliższych współpracowników i siostry franciszkanki, wziął udział w kolędowym wyzwaniu Orszaku Trzech Króli.
Orszakowy Challenge Kolędowy to inicjatywa Orszaku Trzech Króli, która ma łączyć ludzi w tradycji śpiewania kolęd za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wyzwanie polega na nagraniu dowolnej kolędy, której zaśpiewanie poprzedzone jest słowami: „Razem z Orszakiem Trzech Króli zbieramy na edukację w Afryce”. Arcybiskup Polak ze współpracownikami zaśpiewał jedną z najpopularniejszych w Polsce kolęd – Cichą noc.
Challenge obok niewątpliwego waloru wokalnego ma również wymiar charytatywny. W tym roku celem jest zebranie pieniędzy na wyposażenie szkoły Eastlands w stolicy Kenii – Nairobi. Placówka jest położona w jednej z biedniejszych dzielnic Nairobi – Donholm i jest otoczona slumsami. Aby odmienić losy lokalnej społeczności, szkoła umożliwia kształcenie młodych chłopców w zawodach pożądanych na rynku pracy. Dzięki wykształceniu mogą oni odpowiedzialnie wejść w dorosłość i zacząć utrzymywać swoje rodziny. Organizatorzy planują zebrać 135 tys. zł na sprzęt do dziesięciu stanowisk laboratoryjnych, służących do nauki naprawy silników, co pozwoli uczniom rozwijać swoje umiejętności. Pieniądze na pomoc dla Afryki mogą wpłacać zarówno nominowani do challenge’u, jak i widzowie.
Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do CZUWANIA. Chodzi bowiem o to, aby nikt z nas nie przegapił swojej „pory”, swojego „czasu”, lecz aby wiedział, kiedy coś szczególnego „dzieje się dla niego albo ze względu na niego”.
E. Gdy nadeszła pora, Jezus zajął miejsce u stołu i apostołowie z Nim. Wtedy rzekł do nich: + Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał. Albowiem powiadam wam: Nie będę już jej spożywać, aż się spełni w królestwie Bożym.
Do skandalicznego incydentu doszło w czwartek wieczorem w kościele św. Barbary w Gliwicach. Po zakończeniu Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej na ambonę wtargnął młody mężczyzna z zakrwawionymi dłońmi. Zaczął krzyczeć niezrozumiałe i obraźliwe słowa, pobrudził ołtarz oraz szaty liturgiczne. Został wyprowadzony z kościoła przez księdza i wiernych, w tym członków Klubu Gazety Polskiej.
— Trwał śpiew kończący Mszę św. Zszedłem do zakrystii, gdy nagle usłyszałem, że ktoś mówi do mikrofonu. Wróciłem i zobaczyłem obcego mężczyznę na ambonie. Miał zakrwawione ręce i ubrudził nimi obrus oraz szaty. Natychmiast podjąłem próbę wyprowadzenia go – relacjonuje ks. ppłk Mariusz Antczak, proboszcz parafii św. Barbary, w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.
Zmarł Jan Andrzej Kłoczowski OP, znany dominikanin, słynny duszpasterz akademicki w Krakowie, teolog, profesor filozofii, młodszy brat historyka, profesora Jerzego Kłoczowskiego. W lipcu skończyłby 88 lat - podał na FB ks. Andrzej Luter.
O. Jan Kłoczowski urodził się 5 lipca w 1937 r. w Warszawie. Ukończył historię sztuki w Poznaniu. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1964 r. W 1975 r. obronił doktorant na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Habilitował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.