Reklama

Niedziela Sandomierska

Myśląc o bohaterach

W Koprzywnicy oraz Baranowie Sandomierskim odbyły się Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci z Gdyni.

2021-12-28 11:17

Niedziela sandomierska 1/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Festiwal filmowy

UMiG Koprzywnica

Nagrodzeni w Koprzywnicy

Nagrodzeni w Koprzywnicy

W trakcie dwudniowej uczty filmowej na stronie festiwalu oraz na jego profilu na facebooku odbywały się projekcje filmów dokumentalnych: Ty pójdziesz do Jastrzębia, Grudzień Nasz i Wasz oraz Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim. Dla młodzieży zostały przygotowane także warsztaty filmowe, jednak ze względu na panującą pandemię wydarzenia odbywały się on-line. – Retrospektywy to wydarzenie promujące Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który co roku na przełomie września i października odbywa się w Gdyni. Przez cztery dni prezentowane są wówczas filmy dokumentalne opowiadające o historii, o naszej drodze do wolności. To filmy o drodze do wolności nie tylko nas Polaków, Czechów czy Węgrów, ale również drodze do wolności dalekich narodów, spoza Oceanu Atlantyckiego – mówiła Monika Tarka. Baranów Sandomierski i Koprzywnica znalazły się w gronie pięciu miast, do których zawitał festiwal. – Przywozimy do małych miast i miasteczek, domów kultury atmosferę, która towarzyszy nam w Gdyni, filmy, które zdobywają tam główne nagrody. Zawsze przyjeżdżając w takie miejsca szukamy lokalnych bohaterów. Ludzi, którzy walczyli w podziemiu zarówno antyniemieckim, jak i antykomunistycznym. Ludzi, którzy byli w Solidarności, byli internowani. Wszystkich tych, którzy byli cichymi bohaterami naszej drogi do wolności – powiedziała Monika Tarka. W Baranowie Sandomierskim w trakcie uroczystej gali zostali uhonorowani „Sygnetem Niepodległości”: pośmiertnie ppor. Tadeusz Jaworski ps. Zerwikaptur – żołnierz Armii Krajowej, twórca liczącego 25 osób oddziału partyzanckiego, z którym przeprowadził wiele akcji przeciw komunistom, ppłk. Kazimierz Bogacz ps. Bławat – żołnierz Wojska Polskiego, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz podziemia antykomunistycznego oraz Karol Białko ps. Wilk – żołnierz AK, po II wojnie działającemu w oddziale Aleksandra Rusina ps. Rusal. Natomiast wyróżnienie „Drzwi do Wolności” zostały przyznane Edwardowi Polkowi ps. Edos – żołnierzowi AK, uczestnikowi podziemia antykomunistycznego.

Reklama

W Koprzywnicy podczas gali w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, „Drzwiami do Wolności” uhonorowani zostali Bogusław Kołacz – członek oraz długoletni wiceprzewodniczący Solidarności w Szpitalu w Mielcu, w stanie wojennym aresztowany i zwolniony z pracy, oraz Józef Opala – artysta rzeźbiarz, medalier, autor powstającego w Mielcu największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, od kilku lat w swoim atelier w Koprzywnicy tworzy rzeźby i popiersia polskich bohaterów podziemia niepodległościowego. Natomiast „Sygnet Niepodległości” pośmiertnie został przyznany Władysławowi Jasińskiemu ps. Jędruś, twórcy legendarnego oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Odznaczenie odebrał Mirosław Sarzyński, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy im. „Jędrusia”. – Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas niezwykle istotna i ważna dlatego, że to my, jako depozytariusze spuścizny historii i jej bohaterów, musimy dawać świadectwo dla kolejnych pokoleń. Droga do wolności była bardzo trudna, ale wolność nie jest też dana raz na zawsze. Odznaczamy dziś szczególne osoby, których działalność odcisnęła piętno na historii naszego miasta – powiedziała Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy.

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-30.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Mężczyzna podejrzany o pomalowanie farbą fasady kościoła wyjdzie z aresztu

2022-01-21 13:25

Michał Karsucki/Facebook.com

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił areszt wobec mężczyzny, który w noc wigilijną miał napisać czerwonym sprayem hasła na fasadzie kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. O rozstrzygnięciu poinformował PAP pełnomocnik mężczyzny mec. Bartosz Obrębski.

Do zatrzymania Jakuba B. doszło 31 grudnia ub.r. Chodziło o uszkodzenie fasady kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu - czerwonym sprejem napisano na niej hasła "Tu będzie techno", "PiS won" i "Świeckie państwo". Według policji straty poniesione w związku z popełnionym czynem przekraczają 100 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

2022-01-20 15:21

ks. Łukasz Romańczuk

W planach naszej redakcji było napisanie pięknej relacji z otwarcia pralni dla osób bezdomnych i potrzebujących. Tymczasem zamiast wielkiego święta pozostał niesmak. Dlaczego? Zaproszony na tę konferencję był bp Jacek Kiciński CMF, aby poświęcić pralnie, ale… chwilę przed rozpoczęciem zabroniła tego firma Henkel.

Zacznijmy od początku. Przygotowania do otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej odbywały się już od co najmniej kilku dni. Świadczy o tym m.in. korespondencja, którą otrzymaliśmy z ramienia organizatorów wydarzenia. W międzyczasie otrzymaliśmy informację o zaproszeniu na to wydarzenie bp. Jacka Kicińskiego oraz o planowanym poświęceniu tego miejsca. Wydawałoby się to oczywiste, zwłaszcza że miejscem, gdzie powstała pralnia znajduje w miejscu działalności Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego, a bp Jacek Kiciński jest asystentem kościelnym tej organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kaleta na nabożeństwie ekumenicznym: spotykamy się „byśmy byli jedno”

2022-01-21 19:24

[ TEMATY ]

ekumenizm

bp Andrzej Kaleta

diecezja kielecka

TD

Bp Andrzej Kaleta

Bp Andrzej Kaleta

Spotykamy się zgodnie z wolą Chrystusa, „byśmy byli jedno” – mówił bp Andrzej Kaleta, przewodnicząc w kieleckim kościele św. Jadwigi nabożeństwu Słowa Bożego w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele i wierni innych wyznań. Modlono się o zbliżenie między Kościołami, o pokój między narodami i ustanie pandemii.

Obok biskupa przy ołtarzu stanęli: ks. Paweł Samiczak, referent ds. ekumenizmu diecezji kieleckiej, ks. Wojciech Rutkowski - proboszcz parafii kielecko-radomskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Władysław Tyszuk - proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach oraz pastor Andrzej Jeziernicki - naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję